STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ - Περιστέρι 78-72: Τέταρτοι στην κανονική περίοδο οι κιτρινόμαυροι

EUROKINISSI

Ο Μπράιαν Ανγκόλα πήρε 23 λεπτά, οι Κολόμ - Χάμερ ηγήθηκαν και η ΑΕΚ επικράτησε με 78-72 του Περιστερίου για να πάρει την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου.

Ένα παραδοσιακό ντέρμπι της Stoiximan Basket League, ήταν ακριβώς αυτό που όλοι περίμεναν. Ντέρμπι, μέχρι το φινάλε, με την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη επί του Περιστερίου (78-72) στην 25η αγωνιστική και να κλειδώνει την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Στο 13-10 οι κιτρινόμαυροι (9-3 εντός και 4-7 εκτός έδρας), που σούταραν με χαμηλά ποσοστά, αλλά εκμεταλλεύθηκαν τις τετραπλάσιες βολές για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα. Στο 9-14 το Περιστέρι (4-7 εντός και 5-7 εκτός έδρας), που συνεχίζει να παλεύει για την οκτάδα, στην οποία θα μπει όπως όλα δείχνουν χάρη στις δύο νίκες επί του ΠΑΟΚ.

Ο Μπράιαν Ανγκόλα επέστρεψε μετά από μήνες σε σημαντικό χρόνο συμμετοχής (23 λεπτά), ο Ίαν Χάμερ ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ΑΕΚ, ο Κίνο Κολόμ συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, την ώρα που το Περιστέρι έκλεινε τον αγώνα με 37% στο δίποντο και με μόλις επτά βολές απέναντι στις 28 των γηπεδούχων.

Εντυπωσιακή στο ξεκίνημα, η ΑΕΚ έχτισε προβάδισμα οκτώ πόντων στο τέταρτο λεπτό με τους πέντε βασικούς να σκοράρουν, ωστόσο έκλεισε την πρώτη περίοδο χωρίς να εκτελέσει τρίποντο (8/16 δίποντα) με αποτέλεσμα το Περιστέρι, που από την πλευρά του είχε 4/18 δίποντα (!) να μείνει κοντά χάρη στο μόλις ένα λάθος του. Ήταν θέμα χρόνου για τους γηπεδούχους να ξεφύγουν, το έκαναν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με ισορροπία στην επίθεση, με καλό διάβασμα, αλλά και με σπουδαία άμυνα που κράτησε τους φιλοξενούμενους στο 21% στο δίποντο (7/32) στο φινάλε του πρώτου μέρους (42-29) στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν μαζί 7/7 τρίποντα!

Με τον νεαρό Μπιλάλη να κάνει σπουδαία δουλειά και με τους Μωραΐτη - Χρηστίδη να τον υποστηρίζουν, το Περιστέρι ροκάνισε τη διαφορά στα μέσα της τρίτης περιόδου (52-47), με τον Γκιέλο να σκοράρει κατά ριπάς, με τον Πέτεγουεϊ να ισοφαρίζει στο 55-55 στο 28' και με το παιχνίδι να γίνεται πλέον ντέρμπι. Ένα μεγάλο καλάθι του Κολόμ για το 72-67 πόνεσε το Περιστέρι, με τον Πέτεγουεϊ να βρίσκει στη συνέχεια σίδερο σε σουτ τριών πόντων από την κορυφή, τον Ανγκόλα να αστοχεί σε μακρινό σουτ, τον Γκίελο να βάζει μεγάλο καλάθι για το 72-70 στα 28.1", τον Χάμερ να απαντάει με βολές για το 74-70 και τον Μωραΐτη να σκοράρει λέι-απ για το -2 στα 18.1". Μέχρι εκεί άντεξαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Κολόμ να έχει στο φινάλε 4/4 βολές για την νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μαλαμάς, Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 21 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ράουτινς 7 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 10 (2/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 9 (4/7 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Χάμερ 18 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Φλιώνης 5 (2/8 σουτ), Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 8 (3/13 σουτ), Μωραΐτης 16 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκίελο 15 (4), Χρηστίδης 13 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 2, Μπιλάλης 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόζι 2, Αγκμπελέσε 6, Σαλούστρος 2, Γιαννόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 17/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 23/28 βολές, 47 ριμπάουντ (35 αμυντικά - 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 19/51 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 4/7 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου η ΑΕΚ θα παίξει με τον ΠΑΟΚ στο Παλατάκι, ενώ το Περιστέρι θα υποδεχθεί το Λαύριο.