Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Το Κρόνος - Πέρα για τη National League 2 ολοκληρώθηκε στο 22' επειδή οι φιλοξενούμενοι έμειναν με έναν παίκτη

PRINTSCREEN

Το Πέρα έμεινε με μόλις έναν διαθέσιμο παίκτη μετά από 22 λεπτά αγώνα κόντρα στον Κρόνο για τη 18η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της National League 2, με συνέπεια το ματς να ολοκληρωθεί πρόωρα. Δείτε τι συνέβη.

Χαμός έγινε στο παιχνίδι ανάμεσα στον Κρόνο και το Πέρα για τη 18η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της National League 2. Η αναμέτρηση έληξε αναγκαστικά στο 22ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 63-40, κι αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι έμειναν με μόλις έναν διαθέσιμο παίκτη (σσ. για να γίνει ένα παιχνίδι απαιτούνται το λιγότερο δύο παίκτες σε μία ομάδα, προκειμένου να μπορεί να γίνει η επαναφορά της μπάλας).

Όλα ξεκίνησαν περίπου 2'40" πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, όταν μετά από γενική σύρραξη ο Κρόνος έμεινε με 5 παίκτες και το Πέρα με 4, μετά τις αποβολές που μοίρασαν οι διαιτητές του αγώνα. Στη συνέχεια και λόγω των φάουλ, οι φιλοξενούμενοι απέμειναν με μόλις έναν παίκτη, γεγονός που οδήγησε την αναμέτρηση σε πρόωρο τέλος.

Ο Κρόνος τοποθετήθηκε με ανάρτηση στα social media μετά το πέρας του ματς, αναφέροντας:

"Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε παρωδία του μπάσκετ, η ομάδα μας πήρε μια ακόμη νίκη που την διατηρεί στην δεύτερη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Προς αποκατάσταση της αλήθειας ύστερα από όσα γράφτηκαν σε διάφορα αθλητικά site, ενημερώνουμε τους φιλάθλους μας και όλους τους φίλους του αθλήματος ότι ο ΓΣ Κρόνος ουδεμία ανάμειξη έχει στα επεισόδια που οδήγησαν στην 40λεπτη διακοπή του αγώνα και τις αποβολές που ακολούθησαν.

Συγκεκριμένα 2,47'' πριν την λήξη του πρώτου 10λέπτου, αθλητής της ομάδας του ΠΕΡΑ , αποβλήθηκε από τον αγώνα επειδή χτύπησε παίχτη της ομάδας μας.

Κατευθυνόμενος προς τον πάγκο έβρισε τον προπονητή μας και κατά την αποχώρησή του, του επιτέθηκε και τον γρονθοκόπησε.

Στην συνέχεια παίχτες και των δύο ομάδων σηκώθηκαν και προσπάθησαν να προστατεύσουν τον προπονητή του Κρόνου από τον μαινόμενο αθλητή που εκτός εαυτού απειλούσε τους πάντες.

Το παιχνίδι διεκόπη για 40 λεπτά και συνεχίστηκε με πέντε παίχτες του Κρόνου και τέσσερις του Πέρα.

Στο 3ο δεκάλεπτο η αντίπαλη ομάδα επέλεξε να κάνει συνεχόμενα φάουλ, με αποτέλεσμα να μείνει με ένα παίχτη και να ολοκληρωθεί ο αγώνας.

Κλείνοντας, θα θέλαμε να επισημάνουμε ότι ο Κρόνος δεν έχει παράπονο από την ομάδα του ΠΕΡΑ, που σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να ηρεμήσει τον αθλητή της.

Υγ: Στο βίντεο που ακολουθεί το στιγμιότυπο της αποβολής".