STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Θρίλερ στο ΟΑΚΑ με νικητή τον Παναθηναϊκό

Ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο να σπάσει μια παράδοση 17 ετών απέναντι στον Παναθηναϊκό, αλλά με 2/2 βολές του Φελντέιν (στα 6.8'') και μία τάπα του Γκιστ (στα 0.9'') οι "πράσινοι" πήραν τη νίκη με 70-69. Αστόχησε στην εκπνοή ο Βασιλειάδης!

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε! Ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να υποστεί την πρώτη του ήττα στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ από τον ΠΑΟΚ, που έμοιαζε ικανός για να κάνει την έκπληξη. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έφτασαν τους αντιπάλους τους στα... άκρα, αλλά στο τέλος δεν ήταν ψύχραιμοι με αποτέλεσμα να χάσουν το προβάδισμα και μαζί το παιχνίδι (70-69).

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/4 βολές στα τελευταία 30'', έχασαν δύο κρίσιμα ριμπάουντ και μαζί (δις) το σουτ που θα τους έδινε τη νίκη στο ΟΑΚΑ, με τον Κώστα Βασιλειάδη να είναι αυτός που είχε τον τελευταίο λόγο στο παρκέ. Ο αρχηγός του "δικεφάλου" δεν κατάφερε να κάνει όμως τη... δουλειά, με τον Παναθηναϊκό να προσθέτει -μετά κόπων και βασάνων- ένα ακόμη δίποντο στο σακούλι και να διευρύνει τόσο το αήττητό του στο ελληνικό πρωτάθλημα (9/9) όσο και το εντός έδρας σερί που έχει απέναντι στον ΠΑΟΚ - από το 1998 κι έπειτα μετρά μόνο νίκες .

Ο πρωταγωνιστής

Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν ο παίκτης που είπε "όχι" στον Απόλλωνα Τσόχλα στην προτελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ, με την τάπα του να είναι η φάση του αγώνα, κι αυτή που επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να παραμείνει αήττητος στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στις χαμένες βολές του ΠΑΟΚ στα τελευταία 30'' του αγώνα, όπου οι Ουίλιαμ Χάτσερ και Κώστας Βασιλειάδης είχαν 1/4. Είναι ενδεικτικό πως μέχρις εκείνο το σημείο οι δυο τους ήταν αλάνθαστοι από τη γραμμή των βολών (11/11), χάνοντας όμως την ψυχραιμία τους στο πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ επιχείρησαν μόλις τέσσερα δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, δίχως μάλιστα να βρουν τον στόχο. Ο πρώτος που σκόραρε για δύο ήταν ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης στο 11ο λεπτό. Επίσης, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/17 βολές μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου, για να ολοκληρώσουν εν τέλει το παιχνίδι με 19/25. Ποσοστό αρκετά καλό, αλλά όχι αρκετό, ειδικά από τη στιγμή που οι Ουίλιαμ Χάτσερ και Κώστας Βασιλειάδης είχαν 1/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η απουσία του Νίκολα Μάρκοβιτς επηρέασε σημαντικά τον ΠΑΟΚ ως προς τον τρόπο παιχνιδιού του, αφού οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έκαναν κάτι παραπάνω από ένα δεκάλεπτο μέχρις ότου σκοράρουν για δύο πόντους. Ακόμη κι έτσι πάντως έκαναν εξαιρετική δουλειά από τα 6μ75 και με τον Κώστα Βασιλειάδη να ξεκινά με 3/3 τρίποντα, είχαν τον τρόπο για να μην αφήσουν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ (15-15 στο 6').

Οι "πράσινοι" από την πλευρά τους δεν έπαιρναν τις βοήθειες που περίμεναν από τη θέση "5", με αποτέλεσμα ο Νικ Καλάθης να "ντυθεί" σκόρερ -για δεύτερο σερί παιχνίδι. Ο ομογενής γκαρντ ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό (σ.σ.: είχε 16π.) και μαζί με τον Τζέιμς Γκιστ συνετέλεσαν στο +3 (25-22) του πρώτου δεκαλέπτου -διάστημα στο οποίο ο Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του, πλην του Αντώνη Φώτση.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Σοφοκλή Σχορτσανίτης "έσπασε το ρόδι" για την ομάδα του μέσα από τη γραμμή του τριπόντου, αλλά είδε τους γηπεδούχους να ξεμακραίνουν στο σκορ. Πως; Με δύο σερί τρίποντα από τον Νικ Καλάθη (σ.σ.: ξεκίνησε με 4/4), για να δημιουργηθεί το +10 (35-25) του 15ου λεπτού, διαφορά που πάντως δεν έμεινε για πολύ καιρό αναλλοίωτη.

Κι αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τον Κώστα Βασιλειάδη να παίρνει πάλι το όπλο του και να δώσει αφορμή για μία μίνι αντεπίθεση στο διάστημα που ακολούθησε, με τον "δικέφαλο" να μειώνει τη διαφορά και να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας πλέον να επιστρέψει από το -2 (39-37). Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός έψαχνε τρόπους να ξεφύγει στο σκορ και να μην μπει σε περιπέτειες το αήττητο στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ δεν έμεινε όμως εκεί! Ο Ουίλιαμ Χάτσερ προειδοποίησε με λέι απ στο 23ο λεπτό (για το 41-43), αλλά οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν... πήραν το μήνυμα. Από την άλλη, αυτοί του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν αναθαρρρήσει πλέον και με την ψυχολογία στα ύψη δεν είχαν πρόβλημα όχι μόνο να διατηρήσουν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά και να αποκτήσουν προβάδισμα έξι πόντων (51-57) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Ουίλιαμ Χάτσερ να εξελίσσεται σε πρωταγωνιστή της αναμέτρησης.

Τι κι αν ο προπονητής του "τριφυλλιού" άλλαζε διαρκώς πρόσωπα και σχήματα στο παρκέ, επιχειρώντας να βρει την ιδανική πεντάδα; Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλέον την απαραίτητη αυτοπεποίθηση για να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα. Είτε με τον Ουίλιαμ Χάτσερ και τον Κώστα Βασιλειάδη, είτε με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, οι τρεις τους έκαναν ένα βήμα μπροστά για τον ΠΑΟΚ.

Η διαφορά υπέρ του "δικεφάλου" έφτασε μέχρι το +7 (58-65) στο 34ο λεπτό όμως, χάρη σε δύο καλάθια παικτών που ήρθαν από τον πάγκο. Ο Γιώργος Δέδας (τρίποντο) και ο Κώστας Κακαρούδης (δίποντο) "πλήγωσαν" ακόμη περισσότερο την άμυνα του Παναθηναϊκού, την ώρα που η επίθεσή του έμοιαζε να μην έχει φαντασία και ενέργεια, για να πετύχει εύκολους πόντους -ειδικά από τη στιγμή που οι Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και Όγκνιεν Κούζμιτς δεν μπορούσαν να τελειώσουν τις φάσεις κοντά στο καλάθι.

Οι "πράσινοι" συνέχισαν να πιέζουν, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς επέλεξε να χρησιμοποιήσει τους Αντώνη Φώτση και Τζέιμς Γκιστ για το μεγαλύτερο διάστημα της τέταρτης περιόδου, αλλά η ουσία δεν άλλαζε. Ο ΠΑΟΚ διατηρούνταν μπροστά στο σκορ, έστω κι αν είδε τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να έχει 1/4 βολές μέσα σε διάστημα μερικών δευτερολέπτων (62-66 στο 36').

Η διαφορά μάλιστα δεν έπεσε στα επόμενα τρία λεπτά, αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν σίδερο από τη γραμμή των βολών (16/30 στο 39'), με τον Τζέιμς Φελντέιν όμως να μειώνει στον πόντο (65-66) με σουτ τριών πόντων ένα λεπτό πριν το τέλος.

Από εκεί και μετά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι χρειαζόταν για να χάσουν το παιχνίδι! Οι Ουίλιαμ Χάτσερ και Κώστας Βασιλειάδης είχαν συνολικά 1/4 (!) βολές στα τελευταία 30'' του αγώνα, την ίδια ώρα που ο Τζέιμς Φελντέιν είχε 4/4 για να γίνει ο παίκτης που έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (70-69) με 6.8'' να μένουν για το τέλος.

Δίχως τη δυνατότητα για τάιμ άουτ, ο Απόλλων Τσόχλας πήρε την μπάλα και έκανε τη διείσδυση στο καλάθι του "τριφυλλιού", με τον Τζέιμς Γκιστ να έρχεται... από το πουθενά και να τον "κόβει" εντυπωσιακά με 0.9'' να μένουν στο παιχνίδι. Όπως και να έχει όμως, ο ΠΑΟΚ είχε μια δεύτερη ευκαιρία, την οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκε! Ο Κώστας Βασιλειάδης βγήκε από τα σκριν, ήταν ελεύθερος αλλά αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε από τα τέσσερα μέτρα, με το σκορ να μην αλλάζει και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη (70-69), διευρύνοντας το αήττητο σερί του (9/9) στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 39-37, 52-57, 70-69.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 4, Φελντέιν 11 (1), Γκιστ 18, Καλάθης 19 (5), Κούζμιτς 3, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 1, Φώτσης 1, Ραντούλιτσα 4, Παππάς 7 (1), Διαμαντίδης 2, Παπαγιάννης.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 3 (1), Βασιλειάδης 19 (4), Μαργαρίτης 5 (1), Σχορτσανίτης 11, Λιάπης, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 2, Δέδας 6 (2), Κώττας, Ντούβνιακ 3 (1), Χάτσερ 18 (1).

Συνολική στατιστική

Παναθηναϊκός: 70 πόντοι, 20/36 βολές (55%), 13/39 δίποντα (33%), 8/28 τρίποντα (28%), 46 ριμπάουντ (28-18), 12 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

ΠΑΟΚ: 69 πόντοι, 19/25 βολές (76%), 10/30 δίποντα (30%), 10/24 τρίποντα (41%), 40 ριμπάουντ (34-6), 19 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα.