NBA

Τα αποτελέσματα της βραδιάς του ΝΒΑ: Ο Χέιγουορντ έδωσε τη νίκη στους Χόρνετς

Ο Χέιγουορντ κόντρα στους Μάτζικ
Ο Χέιγουορντ κόντρα στους Μάτζικ Ⓒ 2021 JOHN RAOUX/ASSOCIATED PRESS

Οι Χόρνετς πήραν τη νίκη απέναντι στους Μάτζικ (107-104), χάρη στο νικητήριο λέι απ του Γκόρντον Χέιγουορντ. Νίκη με σούπερ Ντέμιαν Λίλαρντ πήραν και οι Μπλέιζερς κόντρα στους Νικς (116-113) (VIDEOS).

Ο Γκόρντον Χέιγουορντ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της νίκης των Χόρντες επί των Μάτζικ (107-104), καθώς ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, φαινόταν ότι το ματς θα είναι ένα ντέρμπι, με τους Μάτζικ να ξεκινούν "ζεστά" έξω από την περιφέρεια και με τον Γκάρι Κλαρκ να βάζει μερικά σουτ, πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας ένα προβάδισμα με +8 πόντους (58-50).

Στο δεύτερο μέρος, οι Χόρνετς μπήκαν αποφασισμένοι και θέλησαν να αλλάξουν την εικόνα τους στο πρώτο μέρος. Έτσι κι έγινε, ο Γκόρντον Χέιγουορντ έβαλε μεγάλα σουτ, ο Ντεβόντε Γκράχαμ βοήθησε κι αυτός με τη σειρά του στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα σερί 33-18 και να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά παρόλα αυτά, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Χέιγουορντ να βάζει στα 0,7" πριν το φινάλε ένα δύσκολο λέι απ και ουσιαστικά να δίνει τη νίκη στους Χόρνετς (107-104).

Για τους νικητές, ο Γκόρντον Χέιγουορντ ήταν τρομερός, αφού ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 39 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Όσον αφορά τους ηττημένους, οι Βούτσεβιτς και Φουρνιέ πάλευαν μόνοι τους, ολοκληρώνοντας το ματς με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-24, 58-50, 86-74, 104-107

ΜΑΤΖΙΚ: Ένις 8 (5 ριμπάουντ), Κλαρκ 14, Βούτσεβιτς 22 (13 ριμπάουντ), Φουρνιέ 21 (6 ασίστ), Άντονι 14 (6 ασίστ), Ρος 10, Μπέικον 2, Μπόουν 8, Μπιρτς 5 (7 ριμπάουντ)

ΧΟΡΝΕΤΣ: Χέιγουορντ 39 (5/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουάσινγκτον 9, Μπιγιόμπο 2 (5 ριμπάουντ), Γκράχαμ 15 (6 ασίστ), Ροζίερ 7 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζέλερ 4 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπρίτζες 18 (6 ριμπάουντ), Μάρτιν 2

ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ - ΝΙΚΣ (116-113)

Οι Μπλέιζερς μπορεί να είχαν μία διαφορά ασφαλείας μέχρι τα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου, όμως οι Νικς επέστρεψαν και προσπάθησαν να διεκδικήσουν τη νίκη. Η ομάδα του Πόρτλαντ όμως ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, παίρνοντας την 8η νίκη (116-113) στη φετινή κανονική διάρκεια του NBA, έχοντας τον Ντέμιαν Λίλαρντ σε εξαιρετικό βράδυ (39 πόντους).

Οι Μπλέιζερς μπήκαν στο παιχνίδι δυνατά από το πρώτο λεπτό και με σουτ των Λίλαρντ και Σίμονς πήραν ένα προβάδισμα στο πρώτο μέρος με 20 πόντους διαφορά (70-50), που όπως φαινόταν ήταν ασφαλείας. Παρόλα αυτά όμως, οι Νικς έπεστρεψαν στο δεύτερο μέρος με άλλη νοοτροπία και πεπεισμένοι πως μπορούν να επιστρέψουν στο ματς και να διεκδικήσουν ό,τι πιθανότητες τους αναλογούν. Και αυτό έκαναν. Στο τέταρτο και τελευταίο 12λεπτο με ένα 36-27 σερί γύρισαν το ματς, όμως στο τέλος οι Μπλέιζερς ήταν εκείνοι που πήραν τη νίκη με 116-113.

Για τους νικητές, ο Ντέμιαν Λίλαρντ ήταν συγκλονιστικός, καθώς πέτυχε 39 πόντους με 6/10 τρίποντα, ενώ είχε 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, σε συνολικά 35 λεπτά που αγωνίστηκε. Όσο για τους ηττημένους, ο Ιμάνουελ Κουίκλι πέτυχε 31 πόντους με 9/18 σουτ και 5/8 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-24, 70-50, 89-77, 116-113

ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ: Τζόουνς 14 (5 ριμπάουντ), Κόβινγκτον 4 (0/6 τρίποντα), Καντέρ 8 (8 ριμπάουντ), Χουντ 7, Λίλαρντ 39 (6/10 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Άντονι 12 (2/10 τρίποντα), Λιτλ, Τρεντ 11, Γκάιλς 5 (8 ριμπάουντ), Σίμονς 16 (4/6 τρίποντα)

ΝΙΚΣ: Μπερκς 18 (4 ριμπάουντ), Ραντλ 25 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρόμπινσον 8 (9 ριμπάουντ), Μπάρετ 8, Πέιτον 8, Ρίβερς 3, Νοέλ 6 (11 ριμπάουντ), Νοξ 2, Κουίκλι 31 (9/18 σουτ, 4 ασίστ), Τόπιν 4