ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ

Τ(σ)απείνωσε την Ολυμπιάδα

Τσάπιν

Χάρη στο ξέσπασμά του, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Πανιώνιος, νίκησε με 95-67, την Ολυμπιάδα

Η ομάδα του Μάρκοβιτς, είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Γιαννούλης, Τσάπιν, Καλαμπόκης, Μπάξτερ, Σάκοτα, Νιούλεϊ) κι αυτό συνετέλεσε στο να έρθει η τελική επικράτηση. Από πλευράς Ολυμπιάδας, ο Σούλης, ήταν εντυπωσιακός στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, αλλά δεν μπόρεσε τελικά να οδηγήσει τους φιλοξενούμενους στη νίκη.
Εντυπωσιακή αρχή έκανε στο παιχνίδι ο Πανιώνιος, που με το 8-0 χάρη στους Γιαννούλη-Νιούλεϊ, έδειξε τις διαθέσεις του. Η Ολυμπιάδα μείωσε αρχικά στους 5 (12-7), αλλά οι "κυανέρυθροι" διατήρησαν το προβάδισμά τους. Ο Βασίλης Σούλης κράτησε την ομάδα του στο ματς και παρά το γεγονός ότι το προβάδισμα των γηπεδούχων έφτασε στο +9 και (19-10, 21-12), αλλά οι Γιόροβιτς και Σούλης μείωσαν σε 23-18 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Η παντοκρατορία του Πανιωνίου συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, όταν με την αγωνιστική άνοδο του Καλαμπόκη, που έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (37-24). Ο Σούλης ήταν ασταμάτητος, αλλά και ο Μπάξτερ σκόραρε για να διατηρηθεί το "κυανέρυθρο" προβάδισμα. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ράτσα ως το ημίχρονο, ήταν να ρίξει σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά του Πανιωνίου (44-35).

Την ολική επαναφορά έκανε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Ολυμπιάδα. Οι παίκτες του Ράτσα, με τον Δορκοφίκη να παίρνει τα... πάνω του και με τον Σούλη να συνεχίζει την εκπληκτική εμφάνιση του πρώτου μέρους, κατάφεραν να πραγματοποιήσουν σερί 2-15 και να προηγηθούν με 46-50, για πρώτη φορά στο ματς.

Ο Γιάννης Γιαννούλης ήταν ο παίκτης που "ξεκόλλησε" τον Πανιώνιο, αφού ο ψηλός με 4 συνεχόμενους δικούς του πόντους, ισοφάρισε σε 50-50. Για αρκετή ώρα οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν και οι "πορτοκαλί" πέρασαν εκ νέου μπροστά με 52-54 με τον Λάππα. Σε εκείνο το σημείο, ο Αλεξάντερ Τσάπιν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με συνεχόμενους πόντους, κατάφερε να δώσει στην ομάδα του προβάδισμα με 60-55. Ακόμα ένα τρίποντο από τον Καλαμπόκη, διαμόρφωσε το 63-58 της τρίτης περιόδου.

Τέλος στην υπόθεση "νίκη" έβαλε ο Πανιώνιος, στα πρώτα 3 λεπτά της τελευταίας περιόδου, αφού κατάφερε άμεσα να διευρύνει την πρωτοπορία του. Το σερί 16-0 των γηπεδούχων, έκανε το 81-60, 4 λεπτά πριν το τέλος και κάπου εκεί όλα τελείωσαν για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό 95-67, απλά επιβεβαίωσε την κυριαρχία των γηπεδούχων, που είδαν στην τελευταία περίοδο ακόμα και τον νεαρό Γιάνκοβιτς να σκοράρει.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-35, 63-58, 95-67

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος 6, Τσάπιν 17 (3), Ζορόσκι 6, Σάκοτα 11 (1), Μπάξτερ 11, Καλαμπόκης 13 (1), Νιούλεϊ 10 (1), Καβαλιάουσκας 5, Γιάνκοβιτς 3 (1), Κένταλ 2, Γιαννούλης 11

Ολυμπιάδα (Ράτσα): Γιόροβιτς 11, Οσμόκροβιτς 3, Μούτσιος, Σούλης 17 (1), Νέσοβιτς, Πέττας 4, Τζέφερσον 10 (2), Δορκοφίκης 9 (2), Πετρόπουλος, Μπράουν 10, Λάππας 3

Μάρκοβιτς: " Σκεφτόμασταν και τη Βαλένθια"
Τον περιορισμό των λαθών στο δεύτερο μέρος, ήταν το κλειδί της νίκης του Πανιωνίου, σύμφωνα με τον προπονητή της ομάδας, Νέναντ Μάρκοβιτς.

" Το παιχνίδι ήταν πολύ δύσκολο όχι τόσο λόγω του αντιπάλου, αλλά λόγω της δικής μας ψυχολογίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σεβόμασταν την Ολυμπιάδα. Θέλαμε να είμαστε προσεκτικοί γιατί τα αμυντικά ριμπάουντ και τα λάθη μας έχουν στοίχισε πολύ. Δεν ξεκινήσαμε καλά σε αυτούς τους τομείς αλλά το σημαντικό είναι ότι στην επανάληψη περιορίσαμε τα λάθη μας σε 3".

"Υπήρχε πίεση στα παιδιά γιατί είχαμε χάσει δυο ματς που θα μπορούσαμε να πάρουμε. Στην τρίτη περίοδο υπήρχε πρόβλημα στην ψυχολογία, καθώς σε άδειο γήπεδο δεν είναι εύκολο να κερδίσεις μια ομάδα που καίγεται για βαθμούς. Το καλό είναι ότι είχαμε θέληση στο τέλος και στην άκρη του μυαλού μας υπήρχε και η Βαλένθια αν και είχαμε πει ότι δεν θα πρέπει να σκεφτόμαστε αυτό το παιχνίδι, στο οποίο περιμένουμε όλοι να δείξουμε την αξία μας

".

Από την πλευρά του, ο προπονητής της Ολυμπιάδας, Ντράγκαν Ράτσα, τόνισε: " Ήρθαμε γνωρίζονταςότι θα παίζαμε με μια από τις καλύτερες ομάδες στο ελληνικό πρωτάθλημα και ήταν δύσκολο να κάνουμε κάτι περισσότερο. Προετοιμαστήκαμε για να μπορέσουμε να μείνουμε μέχρι το τέλος στο ματς".

"Κάποια πράγματα είναι λογικά. Η ομάδα αυτή δεν έκανε προετοιμασία μαζί οπότε στο τέλος δεν αντέξαμε. Η διαφορά δεν είναι αληθινή αλλά ο Πανιώνιος έδειξε στο τέλος ότι είναι καλύτερη ομάδα, έπαιξε πιεστική άμυνα και άλλαξε τον ρυθμό. Δεν αρχίσαμε καλά σήμερα αλλά σταδιακά βρήκαμε ρυθμό. Δυστυχώς δεν έχουμε νοοτροπία. Κάποιοι παίκτες δεν ξέρουν που έχουν έρθει και δεν ξέρουν τι θα πει ελληνικό πρωτάθλημα

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (2-0)
3' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (4-0)
4' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (6-0)
4' Δίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (8-0)
4' Τάιμ-άουτ Ολυμπιάδα Πατρών Ράτσα
Τέλειο ξεκίνημα για τον Πανιώνιο που είναι ήδη στο 8-0
7' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (12-4)
7' Τρίποντο Ολυμπιάδα Πατρών Τζέφερσον (12-7)
7' Δύο βολές Πανιώνιος Ζορόσκι (14-7)
7' Δίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (16-7)
8' Δύο βολές Ολυμπιάδα Πατρών Σούλης (16-10)
8' Τρίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (19-10)
9' Δύο βολές Πανιώνιος Σάκοτα (21-12)
10' Δίποντο Ολυμπιάδα Πατρών Γιόροβιτς (21-16)
10' Δύο βολές Πανιώνιος Καλαμπόκης (23-16)
10' Δίποντο Ολυμπιάδα Πατρών Σούλης (23-18)
10' Λήξη 1ης περιόδου 23-18
Μπροστά με 5 ο Πανιώνιος στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Νιούλεϊ να είναι ο πρωταγωνιστής
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Πανιώνιος Καβαλιάουσκας (25-18)
11' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (27-18)
12' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιάδα Πατρών Γιόροβιτς (27-21)
12' Δίποντο Πανιώνιος Τσάπιν (29-21)
13' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιάδα Πατρών Μπράουν (29-24)
14' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (31-24)
15' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Μπάξτερ (33-24)
16' Δύο βολές Πανιώνιος Καλαμπόκης (35-24)
Για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο η διαφορά
16' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (37-24)
Στο 8-0 το σερί των "κυανέρυθρων"
17' Δίποντο Ολυμπιάδα Πατρών Σούλης (37-27)
18' Δίποντο Ολυμπιάδα Πατρών Σούλης (37-29)
18' Δίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (39-29)
19' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (41-29)
19' Δύο βολές Ολυμπιάδα Πατρών Πέττας (41-31)
20' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιάδα Πατρών Σούλης (42-33)
Ασταμάτητος ο Σούλης που έχει 12 πόντους
20' Δύο βολές Πανιώνιος Σάκοτα (44-33)
20' Δίποντο Ολυμπιάδα Πατρών Τζέφερσον (44-35)
20' Λήξη ημιχρόνου 44-35
Τον έλεγχο του αγώνα έχει ο Πανιώνιος, που δεν αντιμετωπίζει προβλήματα μέχρι στιγμής και είναι μπροστά με 9
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιάδα Πατρών Δορκοφίκης (44-38)
21' Τρίποντο Ολυμπιάδα Πατρών Δορκοφίκης (44-41)
22' Δίποντο Πανιώνιος Σάκοτα (46-41)
22' Τρίποντο Ολυμπιάδα Πατρών Σούλης (46-44)
Στους 15 με απόλυτη ευστοχία ο ψηλός. Στους 2 πλησιάζει η Ολυμπιάδα
23' Τρίποντο Ολυμπιάδα Πατρών Τζέφερσον (46-47)
Μπροστά η Ολυμπιάδα που έχει εγκλωβίσει τον Πανιώνιο
23' Τρίποντο Ολυμπιάδα Πατρών Δορκοφίκης (46-50)
Δεν υπάρχει Πανιώνιος στο παρκέ και φτάνουν στο +4 οι Πατρινοί
24' Τάιμ-άουτ Πανιώνιος Μάρκοβιτς
24' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Γιαννούλης (48-50)
24' Δίποντο Πανιώνιος Γιανννούλης (50-50)
27' Δίποντο Πανιώνιος Τσάπιν (52-51)
28' Δίποντο Ολυμπιάδα Πατρών Λάππας (52-54)
Ξανά μπροστά η Ολυμπιάδα
28' Τρίποντο Πανιώνιος Τσάπιν (55-54)
29' Δίποντο Ολυμπιάδα Πατρών Κένταλ (55-56)
29' Τρίποντο Πανιώνιος Τσάπιν (60-55)
30' Τρίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (63-58)
30' Λήξη 3ης περιόδου 63-58
Παραμένει κοντά στο σκορ η Ολυμπιάδα, παρά το γεγονός ότι ο Πανιώνιος έκανε το ξέσπασμά του με τον Τσάπιν
30' Δύο βολές Ολυμπιάδα Πατρών Οσμόκροβιτς (60-58)
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Δίποντο Πανιώνιος Σάκοτα (67-60)
33' Δίποντο Πανιώνιος Τσάπιν (69-60)
33' Τρίποντο Πανιώνιος Τσάπιν (72-60)
34' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (74-60)
35' Τρίποντο Πανιώνιος Σάκοτα (77-60)
37' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (83-60)
38' Δίποντο Πανιώνιος Ξανθόπουλος (87-63)
39' Δίποντο Πανιώνιος Γιάνκοβιτς (89-63)
39' Δίποντο Ολυμπιάδα Πατρών Μπράουν (89-65)
39' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (91-65)
40' Λήξη αγώνα 95-67
Μεγάλη νίκη για τον Πανιώνιο που ξεπέρασε τις δυσκολίες της τρίτης περιόδου και επικράτησε εύκολα