EUROCUP

Συνετρίβη ο Πανελλήνιος

N' Τζάι

Μέχρι το ημίχρονο άντεξε ο Πανελλήνιος στην Μπολόνια, όπου ηττήθηκε από την Φορτιτούντο, με 59-83

Η ομάδα του Αντρέα Ματσόν με τη νίκη της αυτή, μπήκε και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης, σε αντίθεση με τους Ολυμπιονίκες που είναι πλέον σε πολύ δύσκολη θέση.
Χάρη στην ηγετική παρουσία του Σιμς, ο Πανελλήνιος, άντεξε στο πρώτο μέρος και κυνήγησε την ιταλική ομάδα. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ελληνική ομάδα, μόλις έναν πόντο πίσω (19-18), αλλά η δεύτερη περίοδος δεν ήταν το ίδιο αποδοτική για τους παίκτες του Καλαφατάκη, αφού οι Τζένκινς και Καλάμπρια, ανέλαβαν δράση στην περιφέρεια και οδήγησαν στο 42-36 του ημιχρόνου.

Τα όνειρα της ομάδας της Κυψέλης για νίκη, έλαβαν τέλος στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η ιταλική άμυνα περιόρισε την επίθεση του Πανελληνίου στους 10 πόντους και το σκορ έγινε 58-42 δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί η περίοδος, που τελείωσε με σκορ 51-46.
Η αστοχία των παικτών της ελληνικής ομάδας, οδήγησε στην αύξηση της διαφοράς που έφτασε στο τελικό σκορ τους 24 πόντους (83-59).

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-36, 61-46, 83-59

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Φορτιτούντο (Ματσόν): Τζένκινς 20, Μαντσινέλι 8, Τσιταντίνι 4, Τόρες 5 (1), Λάμα 2, Μπάγκαριτς 4, Γιανιτσένοκς 9 (2), Κεσίτσκι 4, Τόμας 11, Κορτέζε, Καλάμπρια 16 (2)

Πανελλήνιος (Καλαφατάκης): Σιμς 14 (1), Αργυρόπουλος 4, Καλαϊτζίδης 2, Καράμπουλας 5, Αποστολίδης, Πέτρουλας, Σκλάβος 1, Εντζάι 4, Μπάντερ 8, Γκράντι 14 (1), Ντόζετ 7 (1)