ΡΕΘΥΜΝΟ

Σούπερ ντέρμπι-Νίκη Αμαρουσίου

Bουγιουκας

Μία από τις πιο δύσκολες νίκες του στη σεζόν, πήρε το Μαρούσι, που έκαμψε με 79-78 την αντίσταση του ΑΓΟΡ

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, ήταν ο Χαραλαμπίδης, που είχε 18 πόντους με καταπληκτικά ποσοστά. Ο Έλληνας άσος δεν αστόχησε σε ολόκληρο το παιχνίδι, καθώς είχε 3/3 βολές, 3/3 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Άξιος συμπαραστάτης του, ήταν ο Μιλισάβλιεβιτς, με 17 πόντους και κρίσιμα καλάθια, αλλά και ο Καϊμακόγλου, που ήταν πολύτιμος στν τελευταία περίοδο.
Από πλευράς ΑΓΟΡ, ξεχώρισαν οι Τόπιτς, Γιάνγκ και Ντέιβισον, που κράτησαν την ομάδα τους ως το τέλος, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο σε ολόκληρο το πρώτο δεκάλεπτο, αφού οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στο προβάδισμα. Ο Γιάνγκ και η αδυναμία του Χαραλαμπίδη να τον μαρκάρει, έδωσαν λύσεις στον ΑΓΟΡ, που προηγήθηκε αρχικά με 9-10. Η είσοδος του Μπράιαντ και στη συνέχεια του Στίβενσον, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την κίτρινη φανέλα, έφεραν και πάλι μπροστά τους γηπεδούχους, που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 19-16.

Μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Μαρούσι, έδειξε να "πατάει" καλύτερα στο παρκέ. Περνώντας την μπάλα μέσα στο καλάθι και ανεβάζοντας τον ρυθμό τους, οι "κίτρινοι" πήραν για πρώτη φορά προβάδισμά 7 πόντων (25-18). Η απάντηση των "Κρητικών", ήταν άμεση αφού με σερί 3-11 και πρωταγωνιστές τους Καραποστόλου-Βουγιούκα, αλλά και τον Μιλένκο Τόπιτς, προσπέρασε με 28-29, φορτώνοντας παράλληλα με φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς, γεγονός που προβλημάτισε έντονα τον Μαρκόπουλο. Η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο για τους φιλοξενούμενους αφού τα τρίποντα των Καραποστόλου-Τόπιτς, έκαναν το 32-37, δίνοντας για πρώτη φορά στο ματς "αέρα" 5 πόντων στην ομάδα του Πεδουλάκη.

Ένα τάιμ άουτ, που πήρε ο Μαρκόπουλος, όμως, "αφύπνισε" για τα καλά τους παίκτες του Αμαρουσίου, που αυξάνοντας την πίεση στην άμυνα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στους αντιπάλους τους και με τρίποντα από τους Κογιαντίνοβιτς-Στίβενσον, το σερί των "κίτρινων", έφτασε στο 9-0 και στη συνέχεια στο 11-2 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 43-39.

Τα πολλά λάθη του Αμαρουσίου στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και ο... Γιάνγκ, έφεραν άμεσα το προβάδισμα στα χέρια του ΑΓΟΡ, με 45-46 και στη συνέχεια, μέχρι και με 51-58, χάρη στις λύσεις που έδωσαν και οι Πιστόγεβιτς-Ντέιβισον, αλλά κυρίως ο ασταμάτητος Γιάνγκ. Οι φιλοξενούμενοι, παρά το γεγονός ότι το Μαρούσι βρήκε κάποιες λύσεις κοντά στο καλάθι, διατήρησαν την πρωτοπορία και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο μπροστά, με 53-60.

Παρά το γεγονός ότι ο Νάτζφεϊ, ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά υπέρ του ΑΓΟΡ, στους 8 (55-63), η απάντηση του Αμαρουσίου, ήρθε δια χειρός Χαραλαμπίδη. Ο Έλληνας άσος με δύο κολλητά τρίποντα, έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση και ήταν ο ηγέτης του σερί 10-2 που έκαναν οι γηπεδούχοι για να ισοφαρίσουν σε 65-65. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, οι γηπεδούχοι έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη, αφού με τρίποντο του Μιλισάβλιεβιτς, έγινε το 74-69, αλλά ο έμπειρος Μιλένκο Τόπιτς, απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ο Καραποστόλου ισοφάρισε κάνοντας σερί 3-7.

Για ακόμα μία φορά, όμως, ο Μιλισάβλιεβιτς, ήταν αυτός που "έκοψε τα πόδια" των αντιπάλων. Οι χαμένες βολές του Στίβενσον, κόστισαν στο Μαρούσι, αφού ο πολύπειρος Μιλένκο Τόπιτς, ευστόχησε σε τρίποντο-μαχαιριά από τη γωνία, για να ισοφαρίσει σε 77-77. Το καλάθι και φάουλ του Καϊμακόγλου (ο οποίος αστόχησε στη βολή), έκανε το 79-77 στα 52 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια, ο Ντέιβισον με 1/2 διαμόρφωσε το 79-78.

Το φινάλε επεφύλαξε από ένα λάθος για κάθε ομάδα, αλλά αυτό που στοίχισε τελικά, ήταν αυτό του Καραποστόλου, ο οποίος με την μπάλα στα χέρια του και την ομάδα του έναν πόντο πίσω, επιχείρησε μπάσιμο, αλλά έπεσε πάνω σε τοίχο. Δεν κατάφερε να βγάλει την μπάλα έξω, ο Καϊμακόγλου έκλεψε και το Μαρούσι, πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 79-78, στερώντας από τον ΑΓΟΡ την πρώτη του εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 43-39, 53-60, 79-78

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 10 (2), Νοέας, Χαραλαμπίδης 18 (3), Μπουντούρης, Τζάζβιν 4, Μπράιαντ 7, Μαυροειδής 2, Κογιαντίνοβιτς 5 (1), Μιλισάβλιεβιτς 17 (3), Γλυνιαδάκης 4, Καϊμακόγλου 12

ΑΓΟΡ (Πεδουλάκης): Νικολαΐδης, Κούμουλος, Γκιζογιάννης, Τόπιτς 16 (3), Βαγενάς, Καραποστόλου 8 (2), Γιάνγκ 16 (2), Νάτζφεϊ 7 (1), Πιστόγεβιτς 9 (1), Ντέιβισον 11 (1), Βουγιούκας 11.

Μαρκόπουλος: "Πήραμε μία σημαντική νίκη"

Ο Σούλης Μαρκόπουλος μετά το τέλος του αγώνα σχολίασε: "Ευχαριστώ τον Αργύρη Πεδουλάκη για τα καλά του λόγια. Εμείς είχαμε μεγάλη δόση τύχης αλλά όταν φτάνει εκεί ένα ματς χρειάζεται και η τύχη. Στο δεύτερο ημίχρονο δώσαμε την ευκαιρία στο Ρέθυμνο να γυρίσει το παιχνίδι με ελεύθερα σουτ τριών πόντων και επιθετικά ριμπάουντ. Πήραμε μία σημαντική νίκη και πρόχωράμε".

Πεδουλάκης: "Ακόμα ένα παιχνίδι..."

Ο Αργύρης Πεδουλάκης δεν μπορούσε να πιστέψει πως η ομάδα του έχασε ακόμη ένα παιχνίδι στο τελευταίο σουτ. " Για ακόμη μία φορά δεν μπορέσαμε να πάρουμε ένα παιχνίδι που κρίνεται στο τελευταίο σουτ. Εγώ νομίζω ότι το ματς δεν χάθηκε εκεί αλλά στο πρώτο ημίχρονο που δεν παίζαμε άμυνα.

Όταν παίζεις για την παραμονή πρέπει να καταθέτεις και την ψυχή σου μέσα στο γήπεδο, κάτι που κάναμε μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο. Κοιτάμε μπροστά και συνεχίζουμε την προσπάθεια", ανέφερε ο τεχνικός του ΑΓΟΡ και συνέχισε: " Το Μαρούσι κοσμεί την Α1 και του αξίζουν συγχαρητήρια. Πριν από δύο χρόνια είχα αδικήσει τον κ. Βωβό και πρέπει να το πω".

Η εξέλιξη του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο ΑΓΟΡ Boυγιούκας (0-2)
2' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (2-2)
3' Δίποντο ΑΓΟΡ Γιάνγκ (2-4)
4' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (5-4)
Για πρώτη φορά μπροστά οι γηπεδούχοι με δράστη τον συνήθη ύποπτο
4' Δίποντο ΑΓΟΡ Γιάνγκ (5-6)
Νούμερο ένα κίνδυνος για το Μαρούσι ο Αμερικανός, απέναντι στον οποίο δεν μπορεί ο Χαραλαμπίδης
5' Δίποντο Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς (7-6)
6' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (9-6)
6' Δίποντο ΑΓΟΡ Ντέιβισον (9-8)
7' Δίποντο ΑΓΟΡ Γιάνγκ (9-10)
Σερί 0-4 για το Ρέθυμνο και προσπέρασμα
7' 3 Βολές Μαρούσι Χαραλαμπίδης (12-10)
8' Δύο βολές ΑΓΟΡ Τόπιτς (12-12)
9' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (14-12)
9' Τρίποντο ΑΓΟΡ Ντέιβισον (14-15)
10' Δίποντο Μαρούσι Τζάζβιν (16-15)
10' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (19-16)
10' Λήξη 1ης περιόδου 19-16
Ισορροπημένο το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται από τους Αμερικανούς τους. Ελαφρύ προβάδισμα για το Μαρούσι, χάρη στις περισσότερες λύσεις
11' Έναρξη 2ης περιόδου
13' Δύο βολές Μαρούσι Στίβενσον (23-18)
Αέρας 5 πόντων για το Μαρούσι
14' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (25-18)
14' Δύο βολές ΑΓΟΡ Νάτζφεϊ (25-21)
15' Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (26-23)
Κάκιστη άμυνα του Αμαρουσίου που ξεχνάει τον Ίαν στο κέντρο της ρακέτας
15' Τρίποντο ΑΓΟΡ Καραποστόλου (26-26)
16' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (28-26)
16' Καλάθι και φάουλ ΑΓΟΡ Τόπιτς (28-29)
Προβάδισμά για τον ΑΓΟΡ μετά την πρώτη περίοδο με σερί 3-11
17' Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (29-31)
17' Τρίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (32-31)
18' Τρίποντο ΑΓΟΡ Καραποστόλου (32-34)
18' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
18' Τρίποντο ΑΓΟΡ Τόπιτς (32-37)
Για πρώτη φορά στο +5 το Ρέθυμνο που βρίσκει λύσεις με τα τρίποντα
20' Τρίποντο Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς (38-37)
20' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (41-37)
Με το ίδιο νόμισμα απαντάει στον ΑΓΟΡ, το Μαρούσι, που προσπερνάει και πάλι
20' Δύο βολές ΑΓΟΡ Πιστόγεβιτς (41-39)
20' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (44-39)
20' Λήξη ημιχρόνου 43-39
Ακόμα ένα σερί του Αμαρουσίου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μαρκόπουλου, σε ένα παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο ΑΓΟΡ Γιάνγκ (43-41)
22' Δίποντο ΑΓΟΡ Γιάνγκ (43-43)
23' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (45-43)
23' Τρίποντο ΑΓΟΡ Γιάνγκ (45-46)
24' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (47-46)
25' Δίποντο ΑΓΟΡ Τόπιτς (47-50)
27' Δίποντο ΑΓΟΡ Ντέιβισον (49-52)
27' Τρίποντο ΑΓΟΡ Γιάνγκ (49-55)
28' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (51-55)
29' Τρίποντο ΑΓΟΡ Πιστόγεβιτς (51-58)
30' Δίποντο Μαρούσι Μαυροειδής (53-58)
30' Δίποντο ΑΓΟΡ Πιστόγεβιτς (53-60)
30' Λήξη 3ης περιόδου 53-60
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δύο βολές
31' Τρίποντο ΑΓΟΡ Νάτζφεϊ (55-63)
32' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (58-63)
Μαγικός Χαραλαμπίδης που φτάνει τους 18 πόντους με απόλυτη ευστοχία σε όλα τα σουτ
32' Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (58-65)
32' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (61-65)
33' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (63-65)
33' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (65-65)
34' Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (65-67)
34' Δύο βολές Μαρούσι Καϊμακόγλου (67-67)
35' Δύο βολές Μαρούσι Καϊμακόγλου (69-67)
36' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (71-67)
37' Τρίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (74-69)
37' Τρίποντο ΑΓΟΡ Τόπιτς (74-72)
38' Δίποντο ΑΓΟΡ Καραποστόλου (74-74)
38' Τρίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (77-74)
39' Τρίποντο ΑΓΟΡ Τόπιτς (77-77)
40' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Καϊμακόγλου (79-77)
40' Λήξη αγώνα 79-78
Μοιραίος ο Καραποστόλου, που έχασε την μπάλα στα τελευταία δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα το Μαρούσι να πάρει τη μεγάλη νίκη