EUROBASKET

Σλοβενία-Κροατία: 67-65

Κροατία Σλοβενία

Σε μια σκληρή μονομαχία η Σλοβενία νίκησε την Κροατία με 67-65 και προκρίθηκε στους ημιτελικούς

Η Σλοβενία πέτυχε μια πραγματικά μεγάλη νίκη, καθώς η Κροατία εμφανίστηκε πολύ πιο δυνατή από άλλα ματς, είχε τον Ρόκο Ούκιτς στο πρώτο ημίχρονο σε δαιμονιώδη κατάσταση (ολοκλήρωσε το ματς με 21 πόντους, ενώ ευστόχησε και στο τελευταίο σουτ, αλλά δεν υπήρχε άλλος χρόνος), αλλά πέρα από τους Πλάνινιτς και Νίτσεβιτς δεν βοήθησαν άλλοι Κροάτες τον πλέι μέικερ των Τορόντο Ράπτορς.
Μάλιστα, ήταν τέτοια η εμφάνιση του Ούκιτς, που βοήθησε την Κροατία να προγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με 47-32, αλλά μια τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Μάρκο Πόποβιτς άλλαξε το κλίμα και τη ροή του αγώνα. Το σκορ έγινε άμεσα 47-39 με συνεχόμενους πόντους από τους Σλοβένους, που πλέον πίστεψαν στην ανατροπή. Από εκεί πέρα, στο δεύτερο ημίχρονο Λόρμπεκ έκανε τα πάντα και κανείς δεν τον σταματούσε. Με 27 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ανίκητος.

Έτσι, η Σλοβενία είχε ένα σημαντικό σημείο αναφοράς στην επίθεση, πήρε προβάδισμα και το βάρος έπεσε στους Κροάτες που προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν, φτάνοντας στο καλάθι του Νάχμπαρ 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος το οποίο έκανε το σκορ 67-62 και στην ουσία τελείωσε όλες τις ελπίδες της Κροατίας.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 39-47, 53-50, 67-65

Σλοβενία (Γιούρι Ζντοβτς): Σλόκαρ 6 (2), Λάκοβιτς 11 (2), Ούντριχ, Μπρέζετς, Νάχμπαρ 12 (1), Γιαγκόντνικ 2, Ντ. Λόρμπεκ 9 (1), Γκόλεματς, Ε. Λόρμπεκ 27.

Κροατία (Γιασμίν Ρέπεσα): Ούκιτς 21 (3), Κους, Πόποβιτς 3, Βούισιτς 6, Πρκατσιν 3, Ρόζιτς, Πλάνινιτς 11 (2), Στόγιτς 2, Λόντσαρ 2, Μπάνιτς 2, Νίτσεβιτς 10, Κασούν 5.

Για τα αναλυτικά στατιστικά της Σλοβενίας πατήστε εδώ και για της Κροατίας εδώ .