NBA

Σίξερς - Χοκς 96-103: Χέρτερ-όνειρο διέλυσε την Φιλαντέλφεια στο Game 7 και έστειλε την Ατλάντα στους Μπακς

Ο Κέβιν Χέρτερ με την φανέλα των Χοκς
Ο Κέβιν Χέρτερ με την φανέλα των Χοκς Ⓒ 2021 MATT SLOCUM/ASSOCIATED PRESS

Με τον Κέβιν Χέρτερ να έχει βραδιά καριέρας με 27 πόντους οι Χοκς άλωσαν με 103-96 την Φιλαντέλφεια στο Game 7, πήραν την πρόκριση με 4-3 νίκες στους τελικούς της Ανατολής και θα αντιμετωπίσουν τους Μπακς.

Οι Χοκς είναι το εμπόδιο που θα πρέπει να ξεπεράσουν οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο για να προκριθούν στους τελικούς του ΝΒΑ, αφού η Ατλάντα ολοκλήρωσε την έκπληξη, επιβλήθηκε με 96-103 των Σϊξερς στο Game 7 στην Φιλαντέλφεια και προκρίθηκε στους τελικούς της Ανατολής.

Ο Κέβιν Χέρτερ με 27 πόντους ήταν ο δήμιος των Σίξερς, διαλύοντας την άμυνά τους με το να σημαδεύει συνεχώς τον Σεθ Κάρι, οδηγώντας τους Χοκς σε μία πανάξια πρόκριση. Μία πρόκριση που ήρθε με 3 νίκες μέσα στην Φιλαντέλφεια, δείγμα της μαγκιάς αυτής της ομάδας.

Ο Τρε Γιανγκ με 21 πόντους (αλλά 5/23 σουτ) και 10 ασίστ και ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 17 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Χέρτερ, σε μία βραδιά-όνειρο για τους Χοκς.

Για τους Σίξερς - που έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία της σύγχρονης ιστορίας τους να προκριθούν στους τελικούς της Ανατολής - ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 31 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Τομπάιας Χάρις 24 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Κάρι 16 πόντους, ενώ ο Μπεν Σίμονς ήταν για ακόμα μία φορά απογοητευτικός, μένοντας στους 5 πόντους με 2/4 σουτ, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ και 13 ασίστ, ενώ μπήκε στο στόχαστρο επειδή σε μία φάση στην 4η περίοδο είχε ελεύθερο κάρφωμα αλλά προτίμησε να πασάρει.

Στα του αγώνα, το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος. Ένα παιχνίδι που καμία ομάδα δεν ξέφυγε ποτέ με διαφορά μεγαλύτερη των 7 πόντων και υπήρχαν 20 εναλλαγές στο σκορ και 19 ισοπαλίες. Στην τέταρτη περίοδο όμως, εκεί που κρίνονταν όλα, οι Χοκς έμελλε να βάλουν τα σουτ ή τις βολές που έπρεπε, όταν έπρεπε.

Ήταν ο Γιανγκ αυτός που με το σκορ στο 87-90 ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο για το 87-93 με 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Και ο Χέρτερ που με το σκορ στο 92-93 κέρδισε φάουλ σε τρίποντο, κάνοντας το σκορ 92-96 με 3 βολές, για να ακολουθήσει λάθος του Εμπίντ και κάρφωμα του Γκαλινάρι στον αιφνιδιασμό για το 92-98 με 41 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, κρίνοντας τον νικητή, σε μία βραδιά που η Ατλάντα επιβεβαίωσε ότι απλώς ήταν η καλύτερη ομάδα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-25, 46-48, 71-76, 96-103

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 24 (8/24 σουτ σουτ, 2/7 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Εμπίντ 31 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 8 λάθη), Σίμονς 5 (8 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Κάρι 16 (3), Κορκμάζ 5 (1), Χάουαρντ, Μάξεϊ 2, Θάιμπουλ 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μίλτον 2, Χιλ 3

ΧΟΚΣ: Κόλινς 14 (16 ριμπάουντ), Καπέλα 13 (6 ριμπάουντ), Γιανγκ 21 (5/23 σουτ, 2/11 τρίποντα, 10 ασίστ, 6 λάθη), Μπογκντάνοβιτς 4 (2/8 σουτ), Χέρτερ 27 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκαλινάρι 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Οκόνιου 1, Χιλ, Γουίλιαμς 6