ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Σίφουνας η Ολύμπια

Koυμπούρας

Επιβάλλοντας τον ρυθμό της από το ξεκίνημα, η Ολύμπια, επικράτησε με 67-87, της Ολυμπιάδας, στην Πάτρα

Ο σούπερ-Τσιάρας, ήταν αυτός που έβαλε τις βάσεις για να πάρει η Ολύμπια, την πολύ μεγάλη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Πάτρας. Ο Έλληνας άσος, σημείωσε τους πρώτους 10 πόντους της ομάδας του για να πάρουν οι Λαρισαίοι το προβάδισμα με 7-12 και στη συνέχεια με 7-22, κάνοντας σερί 0-10, αφού βρέθηκαν και συμπαραστάτες στα πρόσωπα των Μπέλσερ και Κουμπούρα. Το 10-22, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος, αντικατότριζε πλήρως την εικόνα του αγώνα.
Ακόμα, όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δείξει όλη τη δύναμή τους. Με την Ολυμπιάδα, να μην μπορεί να βρει λύσεις, οι παίκτες του Μπαρτζώκα, εκτίναξαν τη διαφορά μέχρι και τους 21 πόντους (18-39), παρά το 4-0 στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου, που είχε ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο μετά από ώρα.

Οι ξένοι των φιλοξενουμένων, έκαναν τη δουλειά τους, χτίζοντας μία σημαντική διαφορά για την ομάδα τους, τη στιγμή που ο Τσιάρας, είχε σιγήσει. Μετά το +21 για την Ολύμπια, οι παίκτες του Χριστόπουλου, αντέδρασαν και κατάφεραν ως το ημίχρονο να ρίξουν τη διαφορά στους 14 (31-45).

Παρότι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Ολυμπιάδα, έκανε την τελευταία της προσπάθεια να πλησιάσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, δεν τα κατάφερε. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα, παίρνοντας και πάλι λύσεις από τον Τσιάρα, κρατήθηκαν σε διψήφια διαφορά και εκεί που οι Πατρινοί, είχαν πλησιάσει στους 11, η διφορά εκτινάχθηκε και πάλι στους 20 με ένα σερί της Ολύμπιας στα μισά της τρίτης περιόδου, που έκανε το 45-65, για να λήξει το δεκάλεπτο, με σκορ 47-72.

Από εκεί και πέρα, η τελευταία περίοδος, είχε αποκλειστικά τυπικό χαρακτήρα και το μόνο που... έβγαλε ήταν το τελικό σκορ για την Ολύμπια, που νίκησε με 67-87, παίρνοντας και τη διαφορά από την αντίπαλό της, που συνεχίζει να βρίσκεται σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 31-45, 47-72, 67-87

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ολυμπιάδα (Χριστόπουλος): Έιμπραμς 6, Οζμόκροβιτς, Θεοδωράκος 2, Μπράουν, Πέττας 18 (1), Τζέφερσον 9 (2), Δορκοφίκης, Λιντέκα 10, Λάππας 11 (2), Σούλης 2

Ολύμπια (Μπαρτζώκας): Θεοδωράκος, Μπέλσερ 12 (1), Κουμπούρας 14 (3), Λέισι 15, Ανγκέλοφ 7 (1), Τσιάρας 19 (3), Γιαννουλάκος 2, Μπατής 6 (1), Αριγκμπάμπου 2, Τριχόπουλος, Γκάιτον 2, Κούρτοβιτς 8 (2)

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Ολύμπια Tσιάρας (0-3)
1' Τρίποντο Ολυμπιάδα Τζέφερσον (3-3)
2' Δίποντο Ολύμπια Τσιάρας (3-5)
3' Καλάθι και φάουλ Ολύμπια Τσιάρας (3-8)
Ρεσιτάλ Τσιάρα στο ξεκίνημα. Όλους τους πόντους της ομάδας του έχει σημειώσει ο Έλληνας άσος
4' Τρίποντο Ολυμπιάδα Τζέφερσον
5' Δίποντο Ολύμπια Μπέλσερ
5' Δίποντο Ολύμπια Τσιάρας (7-12)
6' Τρίποντο Ολύμπια Κουμπούρας (7-15)
6' Δίποντο Ολύμπια Λέισι (7-17)
7' Δίποντο Ολύμπια Κουμπούρας (7-20)
Εκπληκτικό ξεκίνημα για την Ολύμπια, που προηγείται ήδη με 13
8' Δίποντο Ολύμπια Μπέλσερ (7-22)
Βρίσκει συμπαραστάτες ο Τσιάρας και η διαφορά όλο και αυξάνεται
9' Δίποντο Ολυμπιάδα Λουντέκα (9-22)
10' Λήξη 1ης περιόδου 10-22
Τον απόλυτο έλεγχο του ματς έχει μέχρι στιγμής η Ολύμπια, που χάρη στο εκπληκτικό ξεκίνημα του Τσιάρα και την καλή απόδοση των υπόλοιπων παικτών στη συνέχεια
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Ολυμπιάδα Έιμπραμς (12-22)
12' Δίποντο Ολυμπιάδα Οσμόκροβιτς (14-22)
Μετά από αρκετή ώρα, η διαφορά πέφτει σε μονοψήφιο αριθμό
13' Τρίποντο Ολύμπια Μπατής (14-25)
Λύση κι από τον Μπατή και ξανά διψήφια η διαφορά
14' Δίποντο Ολύμπια Αριγκμπάμπου
14' Τρίποντο Ολύμπια Κουμπούρας
15' Δίποντο Ολύμπια Κούρτοβιτς
16' Τρίποντο Ολύμπια Ανγκέλοφ
16' Δίποντο Ολύμπια Ανγκέλοφ (18-39)
Στους 21 ανεβαίνει η διαφορά, με την Ολύμπια να κάνει ότι θέλει στο γήπεδο και να παίρνει λύσεις από όλους τους παίκτες, τη στιγμή που ο Τσιάρας έχει σιγήσει
19' Τρίποντο Ολυμπιάδα (27-42)
Μειώνει στους 15 η Ολυμπιάδα
19' Δύο βολές Ολυμπιάδα Σούλης (29-42)
20' Δίποντο Ολύμπια Γκάιτον (29-44)
20' Λήξη ημιχρόνου 31-45
Πολύ καλή η Ολύμπια στο πρώτο μέρος, έχει βάλει τις βάσεις για τη νίκη και προηγείται με 14 πόντους
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Τρίποντο Ολύμπια Τσιάρας (37-51)
Ξυπνάει και πάλι ο Τσιάρας που ευστοχεί έξω από τα 6.25
23' Τρίποντο Ολυμπιάδα Λουντέκα (40-51)
Ανεβαίνει ο ρυθμός του αγώνα και ο Λουντέκα δίνει λύσεις
24' Τρίποντο Ολύμπια Κουμπούρας (40-54)
24' Δίποντο Ολύμπια Λέισι (43-56)
Καρφώνει ο Αμερικανός και αντέχει η Ολύμπια στην πίεση των γηπεδούχων που βιάζονται για να ρίξουν τη διαφορά
25' Σχόλιο
Ακόμα ένα σερί 0-7 από την Ολύμπια που ανεβάζει εκ νέου τη διαφορά στους 20 (45-65)
26' Σχόλιο
Στο +24 για πρώτη φορά η Ολύμπια (45-69)
30' Λήξη 3ης περιόδου 47-72
31' Δίποντο Ολυμπιάδα Πέττας (50-72)
32' Τρίποντο Ολύμπια Κούρτοβιτς (52-78)
Σερί 0-6 για την Ολύμπια που περιμένει να τελειώσει το παιχνίδι για να πάρει και τυπικά τη νίκη
40' Λήξη αγώνα 67-87