NBA

Σακραμέντο Κινγκς - Ιντιάνα Πέισερς 121-126: Θετικός ο Βεζένκοβ, αλλά 4η σερί ήττα για το Σακραμέντο

Ο Σάσα Βεζένκοβ
Ο Σάσα Βεζένκοβ Ⓒ 2023 RYAN SUN/ ASSOCIATED PRESS

Οι Κινγκς συνεχίζουν να προβληματίζουν και ηττήθηκαν εντός έδρας και από τους - χωρίς Χαλιμπάρτον, Σιάκαμ - Πέισερς με 121-126, γνωρίζοντας την 4η σερί ήττα τους. Πήρε χρόνο συμμετοχής και ήταν θετικός ο Σάσα Βεζένκοβ.

Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν μέλος του ροτέισον των Κινγκς για δεύτερο σερί παιχνίδι, δείχνοντας ότι σταδιακά κερδίζει πάλι την εμπιστοσύνη του Μάικ Μπράουν. Είχε καλές στιγμές. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για τους Κινγκς, που είδαν τους - χωρίς Χαλιμπάρτον και Σιάκαμ - Πέισερς να κάνουν ό,τι θέλουν στην επίθεση και να αλώνουν με 121-126 το Σακραμέντο, που μείωσε στο φινάλε του ματς επιστρέφοντας από το -16 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 15-2, αλλά... ξέμεινε από χρόνο.

Ο Σάσα Βεζένκοβ είχε 7 πόντους. Έβαλε τα σουτ που του αναλογούσαν και έδωσε βοήθειες ακόμα και στην άμυνα όταν ήταν στο παρκέ με την δεύτερη πεντάδα στην 2η περίοδο και τους βασικούς στην 4η περίοδο. Δείχνει ότι πατάει ξανά καλύτερα στο παρκέ και μένει να φανεί αν αυτό θα οδηγήσει σε περισσότερο χρόνο συμμετοχής στην συνέχεα.

Ο Τι Τζέι ΜακΚόνελ ντύθηκε... Χαλιμπάρτον και οδήγησε τους Πέισερς με 20 πόντους και 10 ασίστ, με τον Μπένεντικτ Μάθουριν να έχει 25 πόντους και τον Μάιλς Τέρνερ να προσθέτει 18 πόντους.

Για τους Κινγκς, ο Κέβιν Χέρτερ είχε 31 πόντους, ο Κίγκαν Μάρεϊ 27 πόντους, ο ΝτιΆρον Φοξ 24 πόντους και ο Ντομάντας Σαμπόνις 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Στο 23-18 το ρεκόρ των Κινγκς, στο 24-17 των Πέισερς, που έδειξαν χαρακτήρα σε μία δύσκολη έδρα.

Ο απολογισμός του Σάσα Βεζένκοβ

Πέρασε στο παρκέ με 2 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου, παίζοντας σε θέση πάουερ φόργουορντ με τον Άλεξ Λεν στο πλευρό του. Ξεκίνησε με τάπα στον Αϊζάια Τζάκσον και δύο μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ, ενώ τελικά πέρασε στον πάγκο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου χωρίς να έχει επιχειρήσει σουτ στο πρώτο 5λεπτο παρουσίας του στο παρκέ.

Με τους Κινγκς να κυνηγάνε στο σκορ, ο Μάικ Μπράουν πέρασε τον Βεζένκοβ στο παρκέ με 49 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να ευστοχεί σε τρίποντο μόλις 20 δευτερόλεπτα αργότερα, μειώνοντας σε 89-97.

Ο Βεζένκοβ ήταν στο παρκέ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με το Σακραμέντο να προσπαθεί να επιστρέψει στο ματς και με νέο τρίποντο μείωσε σε 92-105, ενώ λίγο αργότερα με 1/2 βολές έκανε το 93-105.

Ακολούθως έκανε ένα κλέψιμο στον Τι Τζέι ΜακΚόνελ πριν περάσει στον πάγκο για χάρη του Τρέι Λάιλς, από όπου και είδε τα τελευταία λεπτά του αγώνα.