NBA

Ρόκετς - Γουόριορς 87-113: Περίπατος με 30αρα Κάρι

Ο Στεφ Κάρι των Γουόριορς
Ο Στεφ Κάρι των Γουόριορς Ⓒ 2021 JEFF CHIU/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Κάρι να σταματάει στους 30 πόντους, οι Γουόριορς στηρίχθηκαν σε ένα απίστευτο σερί 24-0 για να καθαρίσουν το παιχνίδι με τους Ρόκετς, παίρνοντας την νίκη με 113-87 στο Χιούστον.

Πέντε λεπτά. Τόσο χρειάστηκαν οι Γουόριορς για να μετατρέψουν ένα διαφαινόμενα ψυχοφθόρο παιχνίδι με τους Ρόκετς σε περίπατο στον δρόμο για την νίκη τους με 87-113 μέσα στο Χιούστον.

Οι Γουόριορς ήταν πιο χαλαροί από ότι έπρεπε για αρκετή ώρα και ήταν πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 55-49, ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το σκορ ήταν 59-53. Τότε ήταν που το Γκόλντεν Στέιτ σοβαρεύτηκε για 5 λεπτά, πάτησε γκάζι και έτρεξε ένα σερί 24-0 για να ξεφύγει με 59-77 και από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν τυπική υπόθεση.

Ο Στεφ Κάρι με 30 πόντους (23 εκ των οποίων στην τρίτη περίοδο όταν όλοι οι Ρόκετς σημείωσαν 12!) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Άντριου Γουίγκινς να προσθέτει 20 πόντους, τους Μίκαλ Μέλντερ και Τζόρνταν Πουλ από 17 πόντους και τον Ντρέιμοντ Γκριν 9 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τους Ρόκετς, οι Κέβιν Πόρτερ και Κένιον Μάρτιν είχαν από 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 55-49, 67-88, 87-113

ΡΟΚΕΤΣ: Ολίνικ 8 (9 ριμπάουντ), Τέιτ 14 (1 τρίποντο, 5 λάθη), Γουντ 10 (4/15 σουτ, 2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πόρτερ 16 (6/18 σουτ, 2/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπρουκς 10 (3/13 σουτ, 3/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίλσον 6 (6 ριμπάουντ), Τζέφρις 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαμπ, Μάρτιν 16 (9 ριμπάουντ)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 9 (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπέιζμορ 6 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίγκινς 20 (2), Λούνι 6 (5 ριμπάουντ), Κάρι 30 (7/17 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σμάιλαγκιτς, Τοσκάνο-Άντερσον 6 (6 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Μανιόν 2, Μέλντερ 17 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πουλ 17 (2/8 τρίποντα, 6 ασίστ)

Photo Credits: ⓒ 2021 Jeff Chiu/ Associated Press