STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο-Ίκαρος 82-77

Παρά το εντυπωσιακό του ξεκίνημα (45-31), το Ρέθυμνο επικράτησε με 82-77 του Ικάρου στις λεπτομέρειες μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο τέλος. Εξαιρετικό το δίδυμο των Χαρτ και Προύιτ για το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο είχε την ευκαιρία να επικρατήσει με μεγάλη διαφορά, αν συνέχιζε την καλή του απόδοση και στο β' ημίχρονο.

Ωστόσο επέλεξε το δύσκολο δρόμο. Έτσι, επικράτησε με 82-77 του Ικάρου στις λεπτομέρειες και αφού χρειάστηκε να βάλει κάποια μεγάλα σουτ στην πρεμιέρα της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Ίκαρος από την πλευρά του, βελτίωσε πολύ την άμυνα στο β' ημίχρονο και με όπλο το καλό του σουτ έξω από τα 6.75μ. κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ (56-57), ωστόσο στο τέλος του έλειψαν τα εύστοχα σουτ.

Θυμηθείτε εδώ την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στο Ρέθυμνο και τον Ίκαρο.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Γκέιμπ Προύιτ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα για το Ρεθύμνου. Έβαλε καθοριστικά καλάθια στο β' ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 35 λεπτά συμμετοχής. Ο Χαρτ τελείωσε το παιχνίδι με έναν πόντο περισσότερο, αλλά στο β' ημίχρονο έβαλε μόλις 5 πόντους.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Ίκαρος τελείωσε το παιχνίδι με 55% στα τρίποντα, έχοντας τελικά 12/22, παρά το κακό του ξεκίνημα έξω από τα 6.75μ. Οι φιλοξενούμενοι χάρη στα τρίποντα των Γκόβενς, Μπεκ και Γκαγκαλούδη.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο τρίποντο του Λάτοβιτς που έδωσε αέρα 6 πόντων στο Ρέθυμνο στο 38ο λεπτό του αγώνα. Το σουτ βρήκε στόχο σε κρίσιμο σημείο κι έτσι οι Κρητικοί κατάφεραν να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Φορτσάτο μπήκε το Ρέθυμνο το οποίο προηγήθηκε με 9-0 και 14-5, παίζοντας ένα γρήγορο και θεαματικό μπάσκετ. Με τρίποντα από τους Χαρτ και Αγγελόπουλο η διαφορά άγγιξε και τους 14 πόντους (22-8) στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-12 και τελικά ολοκλήρωσαν το α' δεκάλεπτο στο -10 (25-15), μετά από εύστοχο τρίποντο του Μπεκ.

Ο Χαρτ ήταν ασταμάτητος και ο Ίκαρος δεν μπορούσε να τον περιορίσει, φτάνοντας τους 15 πόντους στο α' ημίχρονο. Ένα σερί 7-0 από τους φιλοξενούμενους έκανε το σκορ 25-22, αλλά το Ρέθυμνο αντέδρασε αμέσως. Μία τρίποντη βόμβα από τον Γκάμπριελ έκανε το σκορ 39-27 στέλνοντας την ομάδα του στο +12 και τελικά οι δύο αντίπαλοι έφυγαν για τα αποδυτήρια με διαφορά 11 πόντων (45-34).

Το 49-37 στο ξεκίνημα του γ' δεκαλέπτου, μετατράπηκε σταδιακά σε 53-52 στο 26ο λεπτό του αγώνα, με τον Παπανικολόπουλο να μειώνει σε 53-52 και τον Γκόβενς να ισοφαρίζει σε 55-55. Ένα δίλεπτο αργότερα, ο Άσκα έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ίκαρο (56-57) και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι για τα καλά.

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 62-59 στο 30ό λεπτό, ωστόσο το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο ακόμα. Στο 34' ο Χαρτ με ένα τρίποντο έγραψε το 70-67, όμως ο Ίκαρος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 38' ο Λάτοβιτς με εύστοχη τρίποντη βόμβα έκανε το σκορ 79-73 και έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-34, 62-59, 82-77

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 21(4), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 11(3), Προύιτ 20(1), Καλαμπόκης, Κανονίδης 4, Λάτοβιτς 5(1), Αλεξάντερ 5, Άρμπετ 1, Γκάμπριελ 13(1).

Ίκαρος (Καλαφατάκης): Στρναντ 3(1), Γκόβενς 16(5), Παπανικολόπουλος 3(1), Άσκα 11, Μανωλόπουλος 3(1), Σούτον 6, Γκαγκαλούδης 9(2), Σπανός, Μπορόβνιακ 16, Μπεκ 10(2), Μπέμπης.