Ρεάλ Μαδρίτης - Ολυμπιακός 72-63: Κίνητρο και Ταβάρες έκαναν τη διαφορά

Οι παίκτες του Ολυμπιακού, μετά από την εκτός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης (2/4/2021) EUROKINISSI

Η Ρεάλ Μαδρίτης "καιγόταν" για τη νίκη και την πήρε απέναντι στον Ολυμπιακό (72-63), χωρίς πάντως να κλειδώσει τη συμμετοχή της στα playoffs της EuroLeague. Ταβάρες και Ντεκ έκαναν τη διαφορά για τους Ισπανούς (VIDEOS).

Το τελευταίο εκτός έδρας ματς της σεζόν 2020/21, δεν είχε γεύση ανάλογη με εκείνη του προχθεσινού αγώνα στη Φοντέτα. Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη (72-63), για να πέσει στο 15-18 μετά από την 33η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague, την ώρα που οι Ισπανοί ανέβαιναν στο 19-14 αλλά δεν κλείδωναν τη συμμετοχή τους στα playoffs της διοργάνωσης.

Διαβάστε τα σενάρια για τα τελευταία δύο εισιτήρια προς τα playoffs

Δύο βράδια μετά από το διπλό στη Βαλένθια, οι Πειραιώτες βρήκαν απέναντί τους το απόλυτο σκιάχτρο των ευρωπαϊκών γηπέδων. Ο Έντι Ταβάρες τους διέλυσε την επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ τους επέτρεψε να σκοράρουν μόλις 26 πόντους έως το ημίχρονο και με τον Τσους Ματέο σε ρόλο υπηρεσιακού εξαιτίας της τιμωρίας του Πάμπλο Λάσο, έκαναν με σχετική άνεση το σημαντικό βήμα για την οκτάδα. Μια οκτάδα, πάντως, που μόνο εγγυημένη δεν είναι, μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της regular season.

Νέο μεγάλο ματς από τον Σάσα Βεζένκοβ (22 πόντοι από 5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), δεν υπήρξε άλλος παίκτης του Ολυμπιακού που να διακρίθηκε. Ντεκ και Ταβάρες ήταν απίθανοι για τους γηπεδούχους, που θα παίξουν τα ρέστα τους στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε που όλα δείχνουν πως δεν θα έχει τον Γιαν Βέσελι, ενδεχομένως να μην έχει ούτε και τον Νάντο Ντε Κολό καθώς και οι δύο τραυματίστηκαν στην αναμέτρηση με τη Μπαρτσελόνα.

O MVP

Εντυπωσιακός και πολύ οικονομικός στο πρώτο μέρος ο Γκάμπριελ Ντεκ (14 πόντοι από 5/5 δίποντα και 4/4 βολές), η Ρεάλ όμως δεν θα κατάφερνε πολλά αν δεν βρισκόταν στο παρκέ ο Έντι Ταβάρες. Η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη, όμως ο γίγαντας των Ισπανών έπαιξε κανονικά, βρισκόταν στην αρχική πεντάδα, έκανε απίθανη δουλειά στην άμυνα στο πρώτο μέρος και χωρίς να πάρει πολλές φάσεις στην επίθεση, "καθάρισε" τον Ολυμπιακό παρά το γεγονός ότι ο Κώστας Κουφός τον αντιμετώπισε καλά στα πρώτα λεπτά. Στο δεύτερο εικοσάλεπτο σκόραρε, πολύ, για να δείξει ότι είναι μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος παίκτης αυτής της Ρεάλ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Κώστας Κουφός. Εβγαλε καλές άμυνες απέναντι στον Ταβάρες στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο σε 16:51 έγραψε -4 στο σύστημα αξιολόγησης από 1/9 δίποντα και τρία λάθη. Πήρε επτά ριμπάουντ, οι προσπάθειές του δεν ήταν άσχημες, σίγουρα όμως μια τέτοια αρνητική επίδοση, δεν περνάει απαρατήρητη. Κακό βράδυ και για τον Σακίλ ΜακΚίσικ, τέταρτο συνεχόμενο, με τον Αμερικανό να κλείνει τη σεζόν έχοντας πάρει νέο συμβόλαιο, κάνοντας όμως μια αγωνιστική "κοιλιά" ενδεχομένως δικαιολογημένη καθώς τράβηξε πολύ κουπί στη διάρκεια της χρονιάς.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 5/15 σουτ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, την ώρα που ο Ταβάρες των 9:55 δεν είχε σκοράρει, αλλά ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, μαζί με τον Ντεκ των 10 πόντων από 5/5 δίποντα. Οι ερυθρόλευκοι είχαν 5/17 προσπάθειες στη δεύτερη περίοδο και 1/8 τρίποντα στο ημίχρονο, την ώρα που η Ρεάλ έδειχνε να παίζει όσο χρειαζόταν είχε τον έλεγχο στο αμυντικό ριμπάουντ, αλλά ελάχιστη δημιουργία. Στο 30' ο Ολυμπιακός είχε φτάσει στα 2/16 τρίποντα, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να μείνει κοντά για να διεκδικήσει στο φινάλε την αντεπίθεσή του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοβ, Πρίντεζη, Κουφό άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, απέναντι σε μια πανύψηλη πεντάδα με τους Αλοθέν, Τέιλορ, Ντεκ, Γκαρούμπα, Ταβάρες. Ο σέντερ της Ρεάλ ήταν όλο το πρώτο εξάλεπτο, καθώς αλλοίωνε σουτ κοντά και μακριά από το καλάθι, την ώρα που ο Ντεκ σκόραρε έξι πόντους για το 9-2. Ο Γκαρούμπα έβγαλε επίσης πολλή ενέργεια στην άμυνα, ο Ολυμπιακός συνέχισε με την ίδια πεντάδα μέχρι το 8', μέχρι ο Έλις να αλλάξει τον Κουφό και το δεκάλεπτο να κλείσει στο 18-11.

Ο Τσους Ματέο κράτησε τον Ταβάρες στο παρκέ, η ομάδα του έφτασε στο +11 (27-16 στο 13') και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, παρά το γεγονός ότι ο Μπαρτζώκας πήγε σε πεντάδα με Σπανούλη, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Ζαν-Σαρλ, Έλις για περισσότερη αποφασιστικότητα και ενέργεια. Ακόμη και με τους Φερνάντεθ - Ρέγες στην πεντάδα, η Ρεάλ διατήρησε μια καλή απόσταση με τον Κάρολ να σκοράρει για το 30-20, έκλεισε το πρώτο μέρος στο +10 (36-26) και κράτησε τους Πειραιώτες στο 37.5% στο δίποντο και το 12.5% στο τρίποντο.

Με υπομονή στην επίθεση και με τον Ταβάρες να συνεχίζει να κυριαρχεί, η Ρεάλ κράτησε καλό προβάδισμα στο ξεκίνημα του β' μέρους (41-28 στο 23'), δεν πιέστηκε, πήγε στο 47-33 με τρίποντο του Τόμπκινς πριν η τρίτη περίοδος κλείσει στο 53-38. Δεν χρειαζόταν ιδιαίτερη ανάλυση το ματς, όσο οι Μαδριλένοι είχαν τον βασικό τους σέντερ στο παρκέ, τόσο εύκολη ήταν η δουλειά τους, τουλάχιστον για να μην αισθάνονται απειλή από τους ερυθρόλευκους.

Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να προσπαθεί στις αρχές της τέταρτης, βέβαια ο Μπαρτζώκας είχε καταλάβει πως το ματς είχε χαθεί και γι' αυτό έδωσε λεπτά και στον Κουφό. Ο Βεζένκοβ πέτυχε δύο καλάθια, η διαφορά δεν έπεφτε σε μονοψήφιο νούμερο, ο Ταβάρες σκόραρε για το 59-46 απέναντι σε τρεις αντιπάλους του και το ματς κρίθηκε οριστικά με την ομάδα που είχε κίνητρο, με την ομάδα που ήταν πιο έτοιμη και αποφασιστική, να παίρνει μια καθαρή νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Νέντοβιτς, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 36-26, 53-38, 72-63

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Φερνάντεθ 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάντε 6 (2), Λαπροβίτολα 7 (1), Ρέγες, Αλοθέν 4 (1), Ντεκ 18 (7/7 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 2 (5 ριμπάουντ), Κάρολ 9 (1), Ταβάρες 15 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Τόμπκινς 3 (1), Τέιλορ 3 (1/7 σουτ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 7 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 7 (1), Σλούκας 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 22 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ (7 ριμπάουντ), Τζένκινς 2, Κουφός 2 (1/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Έλις 4, ΜακΚίσικ 7 (0/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 19/28 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 10/13 βολές, 33 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/38 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 10/11 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 34η και τελευταία αγωνιστική, η Ρεάλ Μαδρίτης θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με τη Φενέρμπαχτσε (8/4 στις 20:45), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Χίμκι (9/4 στις 21:00).

Photo credits: Eurokinissi

TAGS EUROLEAGUE ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΣΛΟΥΚΑΣ