EUROBASKET

Πολωνία-Ισπανία: 68-90

Ναβάρο

Στους "8" του Ευρωμπάσκετ προκρίθηκε η... φουριόζα Ισπανία που διέλυσε με 68-90 τη διοργανώτρια Πολωνία

Έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο που σημείωσε 23 πόντους με 7/9 τρίποντα, το σύνολο του Σέρτζο Σκαριόλο επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του και δημιούργησε μεγάλες διαφορές από το ξεκίνημα.
Σπουδαίο παιχνίδι έκανε και ο Πο Γκασόλ που ειδικά στην αρχή αποτέλεσε τη νούμερο "1" απειλή για την πολωνική άμυνα και ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους.

Από πλευράς γηπεδούχων που ουσιαστικά δεν μπήκαν στο ματς ξεχώρισε ο Λόγκαν με 20 πόντους και ακολούθησε ο Κόζαρεκ με 17.

Πλέον oι Πρωταθλητές κόσμου θα απολαύσουν μερικές ώρες ξεκούρασης και στη συνέχεια θα ξεκινήσουν την προετοιμασία-αστραπή για τον προημιτελικό της Τετάρτης με τη Γαλλία η οποία τερμάτισε στην πρώτη θέση του άλλου ομίλου.

Φουριόζος και αποφασισμένος μπήκε στο ματς ο Πο Γκασόλ που ξεκίνησε με ένα προσωπικό 0-7 απέναντι στους... σαστισμένους Πολωνούς. Ο άσος των Λέικερς έδωσε από νωρίς το προβάδισμα στην ομάδα του, ο Λόγκαν κατέφερε να μειώσει σε 5-9 αλλά η συνέχεια άνηκε στους Ίβηρες.

Το τρίποντο του Ναβάρο με δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη της περιόδου έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στους Ισπανούς (9-19), ο Βόιτσικ μείωσε σε 12-19 αλλά η ομάδα του Σκαριόλο με τον Ναβάρο επίσης σε καλή μέρα κατάφερε να κάνει το 14-23 με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Λα μπόμπα και +18
Oι τρίποντες "βόμβες" των Ναβάρο και Μούμπρου εκτόξευσαν τη διαφορά για τους Ισπανούς στους 16 πόντους (22-38 και 24-40), ενώ ο Πο Γκασόλ φτάνοντας στους 13 πόντους έκανε το 24-42 πριν ο Σουμπάργκα μειώσει σε 16-42 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Συνεχίστηκε το τρίποντο ρεσιτάλ
Ο Πο Γκασόλ ξεκίνησε πάλι δυναμικά αλλά τη σκυτάλη πήρε γρήγορα ο Ναβάρο που με απανωτά τρίποντα διέλυσε την πολωνική άμυνα. Η διαφορά διατηρήθηκε σε επίπεδο 20 πόντων (30-50, 38-58) και στη συνέχεια ανέβηκε ακόμα και στους 28 (41-69) πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με σκορ 46-71.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το μόνο που κατάφερε η Πολωνία ήταν να μειώσει στους 22 την τελική διαφορά, ενώ όλα είχαν κριθεί και οι δύο προπονητές είχαν περάσει στο παρκέ τους αναπληρωματικούς. Το τελικό 68-90 έδωσε στην Ισπανία το "εισιτήριο" για τον προημιτελικό της Τετάρτης με τη Γαλλία.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 26-42, 46-71, 68-90

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πολωνία (Κατζουρίν): Σιμπνιέφσκι, Ρόζικ, Τσιλίνσκι 2, Σουμπάργκα 2, Βίτκα 2, Σέσζουκ, Βόιτσικ 6 (2), Ιγκνιέρσκι, Λόγκαν 20 (4), Γκόρτατ 12 (12ρ.), Λάμπε 7 (1), Κόζαρεκ 17 (1)

Ισπανία (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 20 (1), Φερνάντεθ 7 (1), Ρούμπιο 2, Ναβάρο 23 (7), Ρέγιες 7 (1), Καμπέθας 2, Λόπεθ, Γιούλ 7, Μ. Γκασόλ 9, Μουμπρου 8 (2), Γκαρμπαχόσα 5 (1)

Για τα αναλυτικά στατισιτικά της Πολωνίας πατήστε εδώ . Για τα αναλυτικά στατισιτικά της Ισπανίας πατήστε εδώ .

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Ισπανία Π. Γκασόλ (0-2)
1' Τρίποντο Ισπανία Π. Γκασόλ (0-5)
2' Δίποντο Ισπανία Π. Γκασόλ (0-7)
3' Δίποντο Πολωνία Λόγκαν (2-7)
3' Δίποντο Ισπανία Ρούντι (2-9)
4' Τρίποντο Πολωνία Λόγκαν (5-9)
4' Τρίποντο Ισπανία Ναβάρο (5-12)
5' Δίποντο Πολωνία Κόζαρεκ (7-12)
6' Δίποντο Ισπανία Γκαρμπαχόσα (7-14)
7' Δίποντο Πολωνία Γκόρτατ (9-14)
8' Δίποντο Ισπανία Π. Γκασόλ (9-16)
8' Τρίποντο Ισπανία Ναβάρο (9-19)
9' Τρίποντο Πολωνία Βόιτσικ (12-19)
9' Δίποντο Ισπανία Π. Γκασόλ (12-21)
10' Δίποντο Ισπανία Ναβάρο (14-23)
10' Λήξη 1ης περιόδου 14-23
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο Ισπανία Μούμπρου (14-26)
13' Δίποντο Πολωνία Κόζαρεκ (18-27)
14' Τρίποντο Ισπανία Μούμπρου (18-30)
14' Δίποντο Ισπανία Μ. Γκασόλ (18-32)
15' Δίποντο Πολωνία Γκόρτατ (20-32)
16' Δίποντο Πολωνία Κόζαρεκ (22-32)
16' Τρίποντο Ισπανία Ναβάρο (22-35)
17' Τρίποντο Ισπανία Ναβάρο (22-38)
18' Δίποντο Πολωνία Γκόρτατ (24-38)
18' Δίποντο Ισπανία Ρούμπιο (24-40)
19' Δίποντο Ισπανία Π. Γκασόλ (24-42)
20' Δίποντο Πολωνία Σουμπάργκα (26-42)
20' Λήξη ημιχρόνου 26-42
Στο +16 η Ισπανία που βαδίζει ολοταχώς για τους "8"
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Πολωνία Κόζαρεκ (28-42)
21' Δίποντο Ισπανία Π. Γκασόλ (28-44)
22' Δίποντο Πολωνία Γκόρτατ (30-44)
22' Δίποντο Ισπανία Π. Γκασόλ (30-46)
22' Τρίποντο Ισπανία Ναβάρο (30-50)
23' Δίποντο Ισπανία Π. Γκασόλ (30-52)
23' Δύο βολές Πολωνία Λόγκαν (32-52)
24' Τρίποντο Πολωνία Βόιτσικ (35-52)
24' Τρίποντο Ισπανία Ναβάρο (35-55)
25' Τρίποντο Πολωνία Λόγκαν (38-55)
25' Τρίποντο Ισπανία Ναβάρο (38-58)
7/9 τρίποντα από τον Ισπανό γκαρντ που κάνει το παιχνίδι της ζωής του
26' Τρίποντο Ισπανία Γκαρμπαχόσα (38-61)
27' Δίποντο Ισπανία Ρούντι (38-64)
27' Δίποντο Ισπανία Γιούλ (38-66)
28' Τρίποντο Πολωνία Λόγκαν (41-66)
28' Τρίποντο Ισπανία Ρούντι (41-69)
28' Τρίποντο Πολωνία Κόζαρεκ (44-69)
29' Δίποντο Πολωνία Λάμπε (46-69)
30' Δύο βολές Ισπανία Ρέγες (46-71)
30' Λήξη 3ης περιόδου 46-71
Παλιά καλή Ισπανία θυμίζει το σύνολο του Σέρτζο Σκαριόλο που με "τρίποντη καταιγίδα" έχει ήδη νικήσει. Τυπική διαδικασία αναμένεται η τελευταία περίοδος
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Ισπανία Ρέγες (46-73)
31' Τρίποντο Πολωνία Λάμπε (49-73)
32' Δίποντο Πολωνία Γκόρτατ (51-73)
32' Δίποντο Ισπανία Μ. Γκασόλ (51-75)
34' Δίποντο Πολωνία Λόγκαν (53-75)
34' Δίποντο Ισπανία Μούμπρου (53-77)
35' Δύο βολές Πολωνία Κόζαρεκ (55-77)
35' Δίποντο Ισπανία Μ. Γκασόλ (55-79)
35' Δίποντο Ισπανία Ρέγες (55-82)
36' Δίποντο Πολωνία Ρέγες (57-82)
36' Δίποντο Πολωνία Κόζαρεκ (59-82)
37' Δίποντο Πολωνία Κόζαρεκ (61-82)
37' Δίποντο Πολωνία Λόγκαν (64-82)
37' Δίποντο Πολωνία Μ. Γκασόλ (64-84)
38' Δίποντο Ισπανία Γιούλ (64-86)
38' Δίποντο Ισπανία Γιούλ (64-88)
39' Δίποντο Πολωνία Βίτκα (66-88)
39' Δίποντο Ισπανία Καμπέθας (66-90)
40' Δίποντο Πολωνία Κιλίνσκι (68-90)
40' Λήξη αγώνα 68-90
Σπουδαία νίκη για την Ισπανία που προκρίθηκε στην οκτάδα του Ευρωμπάσκετ όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία