ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Πήγε να αυτοκτονήσει...

New Image

Ο Πανιώνιος κέρδισε το Μαρούσι με 74-72 στο κλειστό του Αγίου Θωμά σε ένα παιχνίδι που έγινε θρίλερ

Μπροστά με το... καλημέρα

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και κατάφερε να αιφνιδιάσει το Μαρούσι. Με τον Γιάννη Γιαννούλη να βγαίνει νικητής στις μονομαχίες μέσα στη ρακέτα και τον Ιβάν Ζορόσκι να εκτελεί οι "κυανέρυθροι" πήραν από νωρίς προβάδισμα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν ακόμη και με 13 πόντους (7-20) αφού ήταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς.

Το Μαρούσι προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και έβρισκε λύσεις από τον Έρμιν Τζάζβιν και τον Ντονέλ Τέιλορ. Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς, όμως, δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να παίζουν με την ίδια... συνταγη που τους έδινε το προβάδισμα.

Αντίθετα οι Μαρουσιώτες που άφησαν πίσω την καλή εμφάνιση που έκαναν κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ την περασμένη εβδομάδα και έκαναν αρκετά λάθη κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους και είχαν αρκετούς παίκτες που κινούνταν στη μετριότητα και ένας εξ' αυτών ήταν ο Μπράνκο Μιλισάβλιεβιτς ο οποίος έπαιξε σημαντικό ρόλο στη νίκη επί της Ένωσης, όμως απέναντι στον Πανιώνιο ξύπνησε στο τέλος.

Aντέδρασε αλλά...

Στο δεύτερο ημίχρονο το Μαρούσι προσπάθησε να αντιδράσει και το κατάφερε ως ένα σημείο αφού με ένα σερί 11-0 μείωσε στον πόντο (38-39) με τον Κώστα Χαραλαμπίδη. Οι "κυανέρυθροι" είχαν απάντηση σε αυτό το ξέσπασμα των γηπεδούχων και με ένα σερί 8-0 άρχισαν και πάλι να ανεβάζουν τη διαφορά η οποία στο 32' έφτασε και στους 20 πόντους (62-42) έπειτα από καλάθι που σημείωσε ο Μπραντ Νιούλει.

Οι παίκτες του Μάρκοβιτς έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ωστόσο το Μαρούσι μέσα σε μικρό διάστημα γύρισε το παιχνίδι και λίγο πριν από τη λήξη απειλούσε να το κερδίσει καθώς εκμεταλλεύτηκε τις λάθος επιλογές του Πανιωνίου.

Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν την τύχη η οποία ήταν με το μέρος τους, καθώς το Μαρούσι είχε την τελευταία επίθεση και ενώ το σκορ ήταν 74-72. Ο Νίκος Μπουντούρης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων όπως και ο Μιλισάβλιεβιτς που επιχείρησε να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 9-22, 25-37, 42-53, 72-74

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Τέιλορ 8, Νοέας, Χαραλαμπίδης 19(3), Μπουντούρης, Τζάζβιν 13, Μιλισάβλιεβιτς 22(4), Μαυροειδής 2, Κογιαντίνοβιτς 8(1), Γλυνιαδάκης, Καϊμακόγλου.

Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος 4, Ζορόσκι 15(1), Γεωργαλής 11, Σάκοτα 14(4), Μουγεζίνοβιτς 2, Καλαμπόκης 2, Νιούλεϊ 10(2), Καβαλιάουσκας 2, Γιαννούλης 14.

Mάρκοβιτς: "Ικανοποίηση μόνο για τη νίκη"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Νέναντ Μάρκοβιτς στάθηκε στα λάθη που έκαναν οι παίκτες του, με αποτέλεσμα το Μαρούσι να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. " Είμαι ικανοποιημένος μόνο για τη νίκη αλλά όχι για το αποτέλεσμα. Κάνουμε τα ίδια λάθη. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό", ανέφερε ο τεχνικός του Πανιωνίου.

Στην αντίπερα όχθη ο Σούλης Μαρκόπουλος τόνισε: " Ο Πανιώνιος άξιζε τη νίκη σε αυτό το παιχνίδι καθώς έπαιξε καλύτερα από εμάς στη μεγαλύτερη διάρκεια".

1' Έναρξη 1ης περιόδου
3' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (5-4)
3' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (5-6)
3' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (5-8)
4' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (5-10)
5' Δίποντο Πανιώνιος Γεωργαλής (7-12)
5' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (7-14)
7' Δύο βολές Πανιώνιος Γιαννούλης (7-15)
Αστόχησε στη μία.
10' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (7-18)
10' Δύο βολές Μαρούσι Τζάζβιν (9-20)
10' Δίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (9-23)
10' Λήξη 1ης περιόδου 9-22
11' Έναρξη 2ης περιόδου
14' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (18-30)
16' Δύο βολές Μαρούσι Τζάζβιν (19-30)
17' Δίποντο Μαρούσι Τζάζβιν (21-30)
18' Δύο βολές Πανιώνιος Μουγεζίνοβιτς (21-32)
18' Δύο βολές Μαρούσι Τζάζβιν (23-32)
18' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (23-34)
20' Τρίποντο Πανιώνιος Σάκοτα (25-37)
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (27-37)
22' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (27-39)
23' Τρίποντο Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς (30-39)
24' Τρίποντο Πανιώνιος Κογιαντίνοβιτς (33-39)
24' Δύο βολές Μαρούσι Τζάζβιν (35-39)
25' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (38-39)
27' Τρίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (41-49)
27' Δύο βολές Πανιώνιος Ζορόσκι (41-50)
28' Τρίποντο Πανιώνιος Νούλεϊ (41-53)
30' Λήξη 3ης περιόδου 42-53
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Δίποντο Πανιώνιος Νούλεϊ (42-62)
37' Δύο βολές Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (53-64)
37' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (55-66)
39' Τρίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (67-71)
40' Δύο βολές Πανιώνιος Ζορόσκι (67-72)
40' Δύο βολές Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (72-74)
40' Δύο βολές Πανιώνιος Ζορόσκι (72-74)