FIBA EUROPE CUP

Περιστέρι - Τσμόκι Μινσκ 80-70: Πήρε τη ρεβάνς, πήρε και τη διαφορά

Ο Πέτεγουεϊ με την φανέλα του Περιστερίου
Ο Πέτεγουεϊ με την φανέλα του Περιστερίου EUROKINISSI

Το Περιστέρι πανηγύρισε την δεύτερή του νίκη στο FIBA Europe Cup επικρατώντας της Τσμόκι Μινσκ με 80-70 εντός έδρας παίρνοντας τη ρεβάνς για την ήττα στο πρώτο μεταξύ τους ματς.

Το Περιστέρι πήρε τη ρεβάνς απέναντι στη Τσμόκι Μινσκ επικρατώντας στο κλειστό "Α. Παπανδρέου" με 80-70 για τους ομίλους του FIBA Europe Cup. Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά για ακόμα μία φορά τον Τέραν Πέτεγουεϊ που σταμάτησε στους 20 πόντους με 6/11 τρίποντα βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα του να πάρει τη δεύτερή της νίκη στους ομίλους.

Το Περιστέρι μετά από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε διψήφια διαφορά την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος παρά τα ξεσπάσματα της ομάδας από τη Λευκορωσία που προσπάθησε να κάνει την ανατροπή και να κλέψει το ματς. Με αυτή τη νίκη το Περιστέρι έφτασε τους έξι βαθμούς, προσπέρασε την Κράιλσχαϊμ και έπιασε στην κορυφή τη σημερινή του αντίπαλο.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Περιστερίου στο ματς καθώς βρέθηκε από νωρίς στο -8 (2-10) με τους Λευκορώσους να έχουν μπει πιο συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί στην επίθεση. Με σερί 8-0 οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν άμεσα τα πράγματα και μάλιστα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με τέσσερις (15-11). Το +5 του πρώτου δεκαλέπτου έδωσε τη θέση του στο +8 για το Περιστέρι, με τους γηπεδούχους να έχουν βρει ξεκάθαρα ρυθμό και τους ΜακΚρί και Χάγκινς να είναι πολύ ποιοτικοί. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια στο +11.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στην τρίτη περίοδο να μειώσουν τη διαφορά και να πιέσουν το Περιστέρι στην άμυνα, ωστόσο το +11 που είχε χτίσει η ομάδα του Μανωλόπουλου ήταν ικανό για να μην τους φέρει σε δύσκολη θέση. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά αλλά το Περιστέρι δεν έπεσε θύμα ανατροπής όπως στα προηγούμενα ματς και πήρε τη δεύτερή του νίκη στη διοργάνωση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρούτεσιτς, Μπάκι, Τομάσοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 36-25, 60-50, 80-70

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Μπράουν 4 (5 ριμπάουντ), Χίγκινς 10 (2), ΜακΚρί 7 (1), Πέτεγουεϊ (6/11 τρίποντα), Σαλούστρος 10 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 4, Κατσίβελης 3 (1), Μίλερ 4 (1), Μωραΐτης 6 (4 ασίστ), Μορέιρα 12 (7 ριμπάουντ).

ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ: Γουόρνερ 27 (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Τρανστινέτσκι, Ερνάντεζ 3 (8 ριμπάουντ), Κλαρκ 16 (4), Μπελιάνκου 12 (2), Ντόντου 7 (1), Στουμπέντα 2, Γιάνκοβιτς, Άπσο 1, Πάραλιου, Μπλίζνιουκ 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 15/31 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 11/17 βολές, 30 ριμπάουντ (23+7), 14 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 5 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Τσμόκι Μινσκ: 13/35 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 17/20 βολές, 37 βολές (28+9), 13 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την επόμενη αγωνιστική του FIBA Europe Cup το Περιστέρι ταξιδεύει στη Δανία για να αντιμετωπίσει τους Μπάκεν Μπέαρς (10/11, 19:30) ενώ η Τσμόκι Μινσκ παίζει εντός έδρας με την Κράιλσχαϊμ (10/11, 18:00).