ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Ερυθρός Αστέρας: 68-78

Άλεν

Την ήττα με 68-78 από τον Ερυθρό Αστέρα γνώρισε ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του στο ULEB Cup

Καλό ξεκίνημα
Ο ΠΑΟΚ χωρίς να εντυπωσιάσει, μετά από 3 λεπτά αγώνα προηγήθηκε με 6-5, έχοντας εκμεταλλευθεί τις κακές επιλογές των παικτών του Ερυθρού Αστέρα. Η διαφορά ανέβηκε και στους 3 (10-7) με καλάθι του Σέκουλιτς από κοντά. Ο Σέρβος άσος του "δικεφάλου" πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα, αφού εκτός των πόντων του, χρέωσε και με τρίτο φάουλ τον Μισάνοβιτς.

Δια χειρός Γκούροβιτς
Το προβάδισμα των γηπεδούχων όμως, σταμάτησε κάπου εκεί. Ο Γκούροβιτς με τρίποντο και φάουλ, μετέτρεψε το 15-11 σε 15-15. Ο πρώην παίκτης του Περιστερίου, Μίλαν Γκούροβιτς έφτασε τους 9 πόντους με ακόμα ένα τρίποντο και οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-21), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Όπως και στο τέλος της πρώτης περιόδου, έτσι και στη δεύτερη, ο Αστέρας, δεν έχασε την πρωοτοπορία. Έξι λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι Σέρβοι ήταν μπροστά με έξι πόντους και παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ πλησίασε και στους 2 (22-24), τα αλεπάλληλα λάθη των παικτών του, επέτρεψαν στην ομάδα του Σάκοτα να κάνει σερί 0-4 και να μετατρέψει το σκορ σε 22-28.

Πολλά λάθη-κακή άμυνα
Ο Πόποβιτς βοήθησε στο σκοράρισμα και με τους 6 πόντους του, διατήρησε τη διαφορά στους 6 (24-30). Ο Σκεπάνοβιτς μείωσε με τρίποντο (27-30), αλλά ο Γκούροβιτς με δύο βολές ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 5 (27-32). Με καλάθι και φάουλ του Καλαμπόκη, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 2 (34-36), όμως η κακή του άμυνα συνεχίστηκε, αφού όλες οι οργανωμένες επιθέσεις των Σέρβων κατέληγαν σε καλάθι.

Η διαφορά εκ νέου πήγε στους 5 πόντους με τρίποντο του Γκούροβιτς, που αποδείχθηκε ασταμάτητος, έχοντας 17 πόντους. στο ημίχρονο, το οποίο έληξε με σκορ 35-43. Τα πολλά λάθη του ΠΑΟΚ σε συνδυασμό με τα αμυντικά κενά, δεν του επέτρεψαν στο πρώτο μέρος να πάρει και πάλι το προβάδισμα, απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα που με ηγέτη τον Γκούροβιτς, δεν έδειξε να έχει πρόβλημα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Η διαφορά διατηρήθηκε στους 9 πόντους (37-46) και οι παίκτες του ΠΑΟΚ προσπάθησαν να βρουν τρόπους για να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ο Μίλαν Γκούροβιτς πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση και με συνεχή καλάθια, ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (45-55). Με τους 28 πόντους του δεν άφησε τη διαφορά να πέσει, λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, το σκορ έγινε 49-61 και για πρώτη φορά στο παιχνίδι η έφτασε στους 14 (49-63). Η περίοδος έκλεισε με ένα μίνι-σερί 5-0 του ΠΑΟΚ και με τρίποντο του Τόμας το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε σε 54-63.

Στους επτά έπεσε η διαφορά με καλάθι του Αγαδάκου (56-63), αλλά ο ΠΑΟΚ έχασε αρκετές ευκαιρίες για να μειώσει περισσότερο. Για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα ο Χαριτόπουλος με δύο βολές μείωσε στους 5 (62-67), αλλά κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν. Το σκορ έγινε 62-71 δύο λεπτά πριν τη λήξη και όλα είχαν τελειώσει αφού το 68-78 ήρθε σχετικά εύκολα για την ομάδα του Σάκοτα, στο τέλος του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-43, 54-63, 68-78

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Πιλαφίδης): Καλαμπόκης 12, Χαριτόπουλος 6, Τόμας 4 (1), Άλεν 8 (1), Πάσαλιτς 8 (2), Σκεπάνοβιτς 11 (1), Πάνκο 7, Αγαδάκος 3, Σέκουλιτς 9, Βασιλείου

Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Μάρκοβιτς 2, Τόμας 13 (2), Άντιτς 7, Ραντιβόγεβιτς 4, Γκούροβιτς 32 (6), Πόποβιτς 10, Μισάνοβιτς 4, Μιλόσεβιτς 4, Βουκούροβιτς

*Στο γήπεδο βρέθηκαν και οι οπαδοί της Παρτιζάν Βελιγραδίου. Πίσω από την μπασκέτα που επιτιθόταν στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ, βρέθηκαν μέλη του συνδέσμου ULTRAS. Οι φίλοι της αιώνιας αντιπάλου του Ερυθρού Αστέρα, συναντήθηκαν πριν από το παιχνίδι με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ (διατηρούν μακρόχρονη φιλία) και μετέβησαν μαζί στο Ιβανώφειο για να ενισχύσουν τον "δικέφαλο", τραγουδώντας όλα τα συνθήματα με τους Έλληνες φιλάθλους.