ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ

Πανελλήνιος-Ολυμπιάδα: 101-75

Γκράντι

O Πανελλήνιος είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στην Ολυμπιάδα και κέρδισε με 101-75

Στοπ... στην τρίποντη απειλή

Ο Πανελλήνιος επιδίωξε να δείξει από νωρίς τις διαθέσεις του, ωστόσο, η Ολυμπιάδα ή καλύτερα ο Ντεγουέιν Τζέφερσον του έκαναν την αποστολή ιδιαίτερα δύσκολη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι "Ολυμπιονίκες" περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι έβρισκαν λύσεις από τους Όστοιτς και Ντόζετ.

Οι Πατρινοί απαντούσαν αμέσως εκτελώντας από την περιφέρεια όπου είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με κύριο εκφραστή των επιθέσεων, τον Τζέφερσον.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου βελτίωσαν την άμυνα τους με συνέπεια η Ολυμπιάδα να μείνει χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά ενώ στην επίθεση ανέλαβε δράση ο Βαγγέλης Σκλάβος -τιμωρώντας την άμυνα ζώνης- και οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 14-0 (34-20).

Στη συνέχεια ο Πανελλήνιος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος αφού είχε τον έλεγχο στα ριμπάουντ (25-12) ενώ περιόρισε στο μέγιστο τον Τζέφερσον ο οποίος στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε μόλις δύο πόντους.

Eύκολο έργο...

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τις λανθασμένες επιλογές της πατρινής ομάδας. Ο Τρε Κέλι στο ντεμπούτο του ήταν εξαιρετικός και ο Πανελλήνιος στο 24' έφτασε να προηγείται με 20 πόντους διαφορά (57-37).

Ο Τζέφερσον ήταν... εγκλωβισμένος από την άμυνα των γηπεδούχων και ο Αλεξέι Νέσοβιτς προσπαθούσε να σώσει την... παρτίδα, όμως οι φιλοξενούμενοι έχαναν με ευκολία τα αμυντικά ριμπάουντ δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του Ηλία Ζούρου να πηγαίνουν σε δεύτερες επιθέσεις.

Oι προσπάθειες των "πορτοκαλί" να σημαζέψουν κάπως το σκορ δεν απέδωσαν αφού ο Πανελλήνιος συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ με την διαφορά να βρίσκεται πάνω από τους 20 πόντους από ένα σημείο και έπειτα. Έτσι έφτασε σε μία εύκολη νίκη με 101-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-32, 75-53, 101-75

Πανελλήνιος (Zoύρος): Όστοιτς 8, Αργυρόπουλος 5, Καλαϊτζίδης, Γκράντι 12, Ντόζετ 12, Αποστολίδης, Πέτρουλας, Ράντσιτς 13(1), Σκλάβος 19(1), Κέλι 16(1), Γκόλεματς 16, Παπαιωακείμ.

Ολυμπιάδα (Ράτσα): Τζόροβιτς 7(1), Οσμόκροβιτς 10(1), Ιωακειμίδης, Νέσοβιτς 15(2), Πέττας 2, Τζέφερσον 12(3), Δορκοφίκης 12(1), Σούλης 3, Μπράουν 8, Λάππας 6(1), Βαβάτσικος.

Zούρος: "Τώρα η ΑΕΚ"

Ο Ηλίας Ζούρος που έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του σχολίασε: " Κάναμε μία πολύ καλή εμφάνιση. Έπρεπε να βρούμε πάλι το ρυθμό μας έπειτα από τον αγώνα με το Αιγάλεω. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα και τρέξαμε. Αυτό είναι το παιχνίδι μας. Τώρα έχουμε μπροστά μας την ΑΕΚ και πρέπει να συγκεντρωθούμε σε αυτό το παιχνίδι. Κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο και έχουμε δει πολλές εκπλήξεις που συνεχίζονται μέχρι το τέλος".

Ο Ντράγκαν Ράτσα από την πλευρά του τόνισε: " Δεν μπορώ να πω πολλά. Ξέραμε πριν από το παιχνίδι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα. Ο αντίπαλος μας, μας πήγε κοντά στο καλάθι προσθέτοντας δύναμη. Παράλληλα όταν μία ομάδα πετυχαίνει 22 πόντους από αιφνιδιασμό, έχει 38 ριμπάουντ και πολλές περισσότερες ασίστ, τότε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα".