ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ

Ουράλ Γκρέιτ-Ολυμπιάδα: 77-60

Η Ολυμπιάδα αποκλείστηκε από την Ουράλ Γκρέιτ (77-60 στη Ρωσία) και στρέφεται στο πρωτάθλημα

H αποστολή της Ολυμπιάδας ήταν από την αρχή δύσκολη και γι’ αυτό το λόγο, μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι, ταξίδεψε στη Ρωσία για τον επαναληπτικό, μόνο με οχτώ παίκτες.
Έτσι η αναμέτρηση ήταν μία τυπική διαδικασία... Οι Ρώσοι μετά το πρώτο δίλεπτο πάτησαν γκάζι (2-2) και με ένα σερί 20-8 ανέβασαν τη διαφορά στους 12 πόντους (22-10) από την πρώτη περίοδο, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μπρίντλεϊ Ράιτ.

Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (39-30), όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επέβαλλαν και πάλι την τάξη. Στο 27’ το σκορ είχε γίνει 59-37 μετά από καλάθι του Μπιγκς και ουσιαστικά ο αγώνας είχε τελειώσει.

Στα θετικά για τους Πατρινούς μπορεί να είναι οι 14 πόντοι του Λέλτον Μπράουν και τα 34 λεπτά που αγωνίστηκε ο Θεοδωράκος. Από κει και πέρα ο Χριστόπουλος και παίκτες έχουν ήδη στο μυαλό τους τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ όπου θέλουν να συνεχίσουν τις νίκες στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 39-27, 63-44, 77-60

Ουράλ Γκρέιτ: Ράιτ 18, Μπασμίνοφ 14, Βισνιέφκσι, Μπιγκς 10, Ιόνοφ 4, Καμίτοφ, Μπέλοφ 5(1), Τσέρνοφ 3(1), Ζοζούλιν 7(1), Κόλιεβιτς 8(1), Κρασάβτσεφ, Σουρόβτσεφ 8.

Ολυμπιάδα: Σούλης 5, Γουίτφιλντ 2, Ιωακειμίδης 3(1), Θεοδωράκος 6(2), Μπράουν 14, Λίντεκα 4, Λάππας 15(3), Νάγγις 11.