STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Περιστέρι 92-65

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε στο ΣΕΦ του Περιστερίου με 92-65 για την 4η αγωνιστική της Α1.

Ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο πεντάλεπτο του ματς βρήκε ρυθμό απέναντι στο Περιστέρι και έφτασε στη νίκη απέναντι στο συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη με 92-65.

Με αυτόν τον τρόπο, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έφτασαν τα τέσσερα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα σε αντίστοιχα παιχνίδια.

Από τον Ολυμπιακό, ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε 18 πόντους και τον ακολούθησαν οι Βασίλης Σπανούλης, Μιχάλης Πελεκάνος που σημείωσαν 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για το Περιστέρι ο Γιαννόπουλος πέτυχε 16 πόντους, ο Ρόμπι 11 και Πέτρουλας 10.

Ο αγώνας:

Το Περιστέρι άρχισε καλά την αναμέτρηση και κατάφερε με τον Χάρη Γιαννόπουλο να προηγηθεί με 9-10 στο πέμπτο λεπτό του αγώνα. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του, αλλά οι βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση θα φέρουν και πάλι μπροστά στο σκορ τον σύλλογο των δυτικών προαστίων, καθώς με τον Γιαννόπουλο και πάλι θα κάνει το 11-15.

Στη συνέχεια, όμως οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς θα ανεβάσουν την απόδοση τους, θα ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και θα καταφέρουν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με +7 πόντους (25-18), ύστερα από καλάθι και εύστοχη βολή από το κερδισμένο φάουλ του Αλέξη Πέτρουλα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός "έτρεξε" και με πρωτεργάτη τον Γιώργο Πρίντεζη, οι "ερυθρόλευκοι" άνοιξαν την ψαλίδα στους 9 πόντους (32-23). Στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες του Ίβκοβιτς κατάφεραν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο με 46-32, έπειτα από καλάθι του Ανδρέα Γλυνιαδάκη και 1/2 βολές του Νώντα Παπαντωνίου.

Άνοιξε η ψαλίδα

Το παιχνίδι είχε κριθεί ο Ολυμπιακός προσπάθησε να διευρύνει την διαφορά που χωρίζει τις δύο ομάδες, ενώ παράλληλα θέλησε να προσφέρει και θέαμα, κυρίως με τον Κάιλ Χάινς. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με 76-54.

Στα τελευταία δέκα λεπτά το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς θα παίρνει το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στο Περιστέρι με 92-65 και να φτάνει τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 46-32, 76-54, 92-65.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λούκας 9, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 13(3), Πελεκάνος 12(2), Παπαδόπουλος 3, Γκετσεβίτσιους 5(1), Γλυνιαδάκης 6, Πρίντεζης 18(2), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 2, Σλούκας 6(2).

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 3, Καυκής, Ψαρόπουλος, Πούλκο 5(1), Γιαννόπουλος 16(1), Μανωλόπουλος 6, Μπόατενγκ 8, Σκοτ 3(1), Πέτρουλας 10(1), Ρόμπι 11, Τσιλούλης, Μότσνικ 3.