ΜΑΡΟΥΣΙ

Ολυμπιακός-Μαρούσι: 85-69

Mπλάκνεϊ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Αμαρουσίου με 85-69 στο ΣΕΦ και πήρε προβάδισμα με 2-1 στην ημιτελική φάση

Οι "ερυθρόλευκοι" έμειναν μακριά από την εμφάνιση που έκαναν πριν από δύο μέρες στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πλέον βρίσκονται μία νίκη από τον τελικό που ήδη έχει περάσει και περιμένει ο Παναθηναϊκός. Οι ευκαιρίες θα είναι δύο και η πρώτη έχει προγραμματιστεί για την Κυριακή στην έδρα του Αμαρουσίου. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν τα πήγαν άσχημα, ωστόσο τα κενά διαστήματα, τους στοίχησαν και πλέον θα επιδιώξουν την ισοφάριση προκειμένου να διεκδικήσουν την πρόκριση στον πέμπτο αγώνα.

Ξεχωριστός ο Μπλάκνεϊ

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες που έδειχναν να ρίχνουν το βάρος στο αμυντικό κομμάτι και παράλληλα είχαν λανθασμένες επιλογές στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός πάντως είχε απο την αρχή το πάνω χέρι και προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ κάτι που το κατάφερε αρχικά στο 6' όταν με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε με 9-2.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βελτίωσαν την απόδοση τους και ακολουθούσαν από κοντά με τον Μπράνκο Μιλισάβλιεβιτς να αποτελεί επιθετική αιχμή για ακόμα ένα παιχνίδι. Οι Μαρουσιώτες έκαναν πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο και δε μπορούσαν να εκμεταλλευτούν την αστοχία των "ερυθρολεύκων".

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης έπαιξε για αρκετή ώρα με τον Μανώλη Παπαμακάριο, τον Παναγιώτη Καυκή και τον Μίλος Τεόντοσιτς κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ενώ δεν έλλειψαν και οι δυνατές μονομαχίες ανάμεσα στον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη και τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη.

Την διαφορά για τον Ολυμπιακό έκανε ο Ρόντρικ Μπλάκνεϊ ο οποίος για ακόμη μία φορά βοήθησε πολύ στην οργάνωση του παιχνιδιού και παράλληλα είχε συμμετοχή και στην επίθεση καθώς ήταν ο μόνος παίκτης των γηπεδούχων με διψήφιο αριθμό πόντων (11 π.). Mε δικό του τρίποντο μάλιστα η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 13 (42-29) λίγο πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στον ίδιο ρυθμό...

Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και από τον Λιν Γκριρ στην τρίτη περίοδο και παίζοντας καλή άμυνα κρατούσε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Το Μαρούσι πάντως, δεν φαινόταν διατεθειμένο να τα παρατήσει και προσπαθούσε να επανέλθει, έχοντας μάλιστα σε εξαιρετική μέρα τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα έδειχναν κάπως να ξεκαθαρίζουν αφού οι "ερυθρόλευκοι" δεν άφηναν περιθώρια στους φιλοξενούμενους να τους απειλήσουν. Ο τεχνικός του Αμαρουσίου έδωσε χρόνο συμμετοχής τόσο στον Μπόγιαν Μπάκιτς όσο και στον νεαρό Νόντα Παπαντωνίου.

Δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους (79-61) έπειτα από καλάθι που σημείωσε ο Μίλος Τεόντοσιτς και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη των ερυθρολεύκων οιυ οποίοι πήραν και πάλι προβάδισμα στη σειρά και ανανέωσαν το ρανταβού τους με το Μαρούσι για την Κυριακή.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-31, 57-48, 85-69

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 22(4), Παπαμακάριος 6(1), Γουντς 6, Πρίντεζης 9, Μπουρούσης 9 (9ρ.), Καυκής, Γκριρ 12(1), Μαυροκεφαλίδης 6, Τεόντοσιτς 13, Βασιλειάδης, Σχορτσιανίτης 2.

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 8(2), Τουντζιαράκης 1, Χαραλαμπίδης 2, Μπουντούρης 6(2), Τζάζβιν, Μπράιαντ 5(1), Παπαντωνίου, Μιλισάβλιεβιτς 17(2), Κογιαντίνοβιτς 3(1), Μπάκιτς 10(1), Γλυνιαδάκης 11, Καϊμακόγλου 6(1).

Γιαννάκης: " Βελτιωνόμαστε κάθε φορά"
Το γεγονός ότι οι παίκτες του διατήρησαν την ηρεμία τους όταν δέχθηκαν αρκετά τρίποντα οδήγησε στη νίκη του Ολυμπιακού, σύμφωνα με τον Παναγιώτη Γιαννάκη.

" Σημασία έχει να μην βγεις νοκ άουτ και να συνεχίσεις να διεκδικείς αυτό που θέλεις. Εμείς βελτιωνόμαστε και κάθε φορά διαβάζουμε τον αντίπαλο που έχουμε μπροστά μας. Ετσι βελτιώνεις και τον τρόπο αντίδρασης σου. Δεν πρέπει, πάντως, να συγχέουμε το ένα παιχνίδι με το άλλο. Ξέραμε ότι παίζουμε με αντίπαλο μια πολύ σοβαρή ομάδα. Xάσαμε κάποιες βολές, δεχθήκαμε αρκετά τρίποντα, αλλά ήμασταν ήρεμοι και προσεκτικοί. Πήραμε τη νίκη, αλλά απλώς κάναμε το 2-1".

Όσον αφορά στον προπονητή του Αμαρουσίου, Σούλη Μαρκόπουλο, είπε: " Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από ότι στο προηγούμενο παιχνίδι. Προσπαθήσαμε να τον κοντράρουμε όσο περισσότερο μπορούσαμε, αλλά ένα αρνητικό δίλεπτο στο δεύτερο δεκάλεπτο έστειλε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Προσπαθήσαμε ξανά να μπούμε στο παιχνίδι, στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν ήμασταν σε καλή μέρα".

Το live του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Ολυμπιακός Γουντς (2-0)
3' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (2-2)
4' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (4-2)
6' Δίποντο Ολυμπιακός Μαυροκεφαλίδης (9-2)
6' Δίποντο Ολυμπιακός Γουντς (11-5)
8' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (13-8)
10' Δύο βολές Μαρούσι Γλυνιαδάκης (15-13)
10' Λήξη 1ης περιόδου 18-13
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (18-15)
13' Δίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (20-15)
14' Τρίποντο Ολυμπιακός Παπαμακάριος (23-18)
15' Δίποντο Ολυμπιακός Σχορτσιανίτης (25-18)
16' Τρίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (27-23)
17' Δίποντο Ολυμπιακός Μπλάκνεϊ (31-25)
18' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Μπλάκνεϊ (33-27)
Αστόχησε στη βολή.
19' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (39-27)
20' Τρίποντο Ολυμπιακός Μπλάκνεϊ (42-29)
20' Λήξη ημιχρόνου 42-31
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (44-35)
22' Δύο βολές Μαρούσι Στίβενσον (44-37)
27' Δύο βολές Μαρούσι Kαϊμακόγλου (57-43)
Αστόχησε στη μία.
28' Δίποντο Μαρούσι Μπάκιτς (57-45)
29' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Μπάκιτς (57-48)
Ο Μπόγιαν Μπάκιτς σημείωσε τρίποντο όμως αστόχησε στη βολή.
30' Λήξη 3ης περιόδου 57-48
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (57-50)
32' Τρίποντο Ολυμπιακός Μπλάκνεϊ (62-51)
33' Αντιαθλητικό φάουλ
Ο Νόντας Παπαντωνίου έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Μπλάκνεϊ.
33' Δύο βολές Ολυμπιακός Μπλάκνεϊ (66-53)
35' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (71-56)
36' Δύο βολές Ολυμπιακός Μπουρούσης (72-56)
Αστόχησε και στις δύο.
36' Δίποντο Μαρούσι Μπάκιτς (72-58)
36' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (74-58)
38' Δίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (79-61)
38' Τρίποντο Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς (79-64)
40' Τρίποντο Μαρούσι Μπουντούρης (81-69)
40' Λήξη αγώνα 85-69