STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Κολοσσός Ρόδου 77-68

Ο Ολυμπιακός χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες στο ντεμπούτο του Ανδρέα Χριστοδούλου στο πρωτάθλημα επικράτησε του μαχητικού Κολοσσού στο ΣΕΦ με 77-68.

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου με 77-68 για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά το πρώτο δεκάλεπτο δημιούργησαν σταδιακά διαφορά ασφαλείας και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον "σύλλογο από το σμαραγδένιο νησί".

Δείτε το LIVE της Basket League ΟΠΑΠ...

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα έκανε ο νεαρός Ανδρέας Χριστοδούλου, ο οποίος σε 13 λεπτά χρόνου συμμετοχής είχε 6 πόντους με 3/4 δίποντα και 0/1 τρίποντα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αγωνίστηκε 23 λεπτά και πραγματοποίησε πολύ καλό παιχνίδι, καθώς σημείωσε 12 πόντους με 1/2 βολές, 1/1 δίποντα, 3/5 τρίποντα, μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε 4 λάθη.

Ο αριθμός

Ο Σμιθ του Κολοσσού Ρόδου τελείωσε την αναμέτρηση με νταμπλ-νταμπλ. Ο παίκτης της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη είχε 12 ριμπάουντ (8 αμυντικά και 4 επιθετικά).

Που κρίθηκε το ματς

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε για πρώτη φορά στους 15 πόντους την διαφορά από τον Κολοσσό Ρόδου στο 27ο λεπτό του ματς (53-38), "καθαρίζοντας" το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας:

Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε στα πρώτα λεπτά του ματς να ξεφύγει, έπειτα από σουτ τριών πόντων του Νάτζφεϊ με 8-3. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς και με κάρφωμα από τον Σμιθ αποσπάστηκαν με τέσσερις πόντους του Κολοσσού. Ο Μπράιαντ Ντάνστον μείωσε με 1/2 βολές σε 7-10 για να κάνει ο Νάτζφεϊ το 7-12 για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ με κάρφωμα από τον Σμιθ έκαναν το 10-16, δύο λεπτά πριν τελειώσει η αναμέτρηση. Ο Παπαπέτρου έπειτα αστόχησε σουτ τριών πόντων, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτιώθηκε στην άμυνα και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με οριακό προβάδισμα δύο πόντων (18-16).

Στην δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοση τους και με τον Στράτο Περπέρογλου αύξησαν την διαφορά τους από τον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί" (24-18). Ο Μουν σημείωσε το 26-18 και ο Κόμματος με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 26-21. Ο Περπέρογλου έκανε το 28-21 για να συνεχίσουν οι "ερυθρόλευκοι" να ελέγχουν το ματς και να κλείσουν το ημίχρονο με 39-30, έπειτα από καλάθι του Στράτου Περπέρογλου.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει την αναμέτρηση και κατάφερε στο 27ο λεπτό του αγώνα με τρίποντο του Παπαπέτρου να αποσπαστεί με 15 πόντους (53-38). Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ, με τον Στράτο Περπέρογλου να κάνει το 57-40. Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης έκλεισε με προβάδισμα 15 πόντων για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Χριστοδούλου έκανε το 62-47 στο 31ο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Νώντας Παπαντωνίου μείωσε σε 62-48. Ο Σμιθ έκανε το 62-50 και ο Χριστοδούλου ξανά ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους (64-50). Ο Σμιθ με κάρφωμα μείωσε σε 64-52 και ο ίδιος παίκτης έριξε την διαφορά στους 12 πόντους (66-54). Ο Μουν με τρίποντο ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 15 πόντους, κάνοντας το 66-54 και ο Στεφανίδης μείωσε σε 69-56. Ο Σίμονς με κάρφωμα πέτυχε το 71-56 και ο Μάντζαρης έκανε το 73-56.

Ο Όσμπι μείωσε σε 73-58, ενώ ο ίδιος παίκτης έριξε την διαφορά στους 13 πόντους (73-60). Ο Μουν με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 75-60 και ο Νάτζφεϊ έκανε το 75-62, ένα λεπτό πριν τέλος. Έτσι, οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-30, 60-45, 77-68.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Μουν 11(1), Ντάνστον 5, Σπανούλης 13(3), Περπέρογλου 11(1), Παπαπέτρου 12(3), Σλούκας 2, Κόλινς 4, Σίμονς 7, Χριστοδούλου 6, Μάντζαρης 2, Καββαδάς 4, Κατσίβελης.

Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου 10(1), Τσαρ 7(1), Γεωργαλής, Κόμματος 7(1), Σμιθ 15, Στεφανίδης 4, Σίμπσον 8, Τσάμης 4, Όσμπι 6, Δανάς, Νάτζφεϊ 7(1).