ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός - Αρμάνι 50-57: Φιλική ήττα σε ματς 30' στο πλαίσιο της Night of the Legend για τον Σπανούλη

THE NIGHT OF THE LEGEND /       (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)
THE NIGHT OF THE LEGEND / (KLODIAN LATO / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Φιλική ήττα με 50-57 δέχθηκε ο Ολυμπιακός από την Αρμάνι Μιλάνο, σε αγώνα 30΄, που ολοκλήρωσε την "Night of the Legend" που ετοίμασαν οι ερυθρόλευκοι για τον θρυλικό Βασίλη Σπανούλη.

Η "Night of the Legend", η νύχτα στη διάρκεια της οποίας η φανέλα με το Νο7, η φανέλα του Βασίλη Σπανούλη ανέβηκε στην οροφή του ΣΕΦ, ολοκληρώθηκε με τη φιλική ήττα του Ολυμπιακού από την Αρμάνι Μιλάνο με 50-57, σε ένα παιχνίδι διάρκειας τριών δεκαλέπτων. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σαβόν Σιλντς με 15 πόντους. Ακολούθησε ο Κέβιν Πάνγκος με 10.

Το ματς δεν είχε κανονική διάρκεια, καθώς αμφότερες οι ομάδες είχαν πολλές απουσίες. Από τους ερυθρόλευκους απουσίαζαν οι Σακίλ ΜακΚίσικ, Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος, Μουσταφά Φαλ, Νίκολα Μιλουτίνοβ. Από το ιταλικό κλαμπ δεν συμμετείχαν οι Νικολό Μέλι, Στέφανο Τόνουτ, Τζαμπάολο Ρίτσι, Μάοντο Λο, Γιοχάνες Φόγκτμαν, Μπίλι Μπάρον και Ντιέγκο Φλακαντόρι.

Οι πρώην ερυθρόλευκοι, Χρήστος Σταυρόπουλος (αριστερά) και Κάιλ Χάινς (δεξιά) τίμησαν τον Βασίλη Σπανούλη εκ μέρους της Αρμάνι KLODIAN LATO / EUROKINISSI

Να σημειώσουμε πως ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε για μία και μοναδική φορά με τη συλλεκτική φανέλα προς τιμήν του Σπανούλη. Αυτή η εμφάνιση είχε 11 κόκκινες ρίγες, όσα και τα χρόνια του Σπανούλη στον Ολυμπιακό, χρυσές λεπτομέρειες και το ψευδώνυμο V-Span γραμμένο στις λευκές ρίγες.

Στη διάρκεια της αναμέτρησης οι πρόεδροι της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Γιώργος και Παναγιώτης Αγγελόπουλος, βράβευσαν τον Νίκολα Μιλουτίνοβ για την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στο MundoBasket 2023 με την Εθνική Σερβίας.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα στην πρώτη περίοδο του αγώνα, όπου δεν άργησε να χτίσει διψήφιες διαφορές (14-3) ή και διαφορές που πλησίαζαν στις παρυφές των 20 πόντων (18-3, 20-5), έχοντας ως όπλο την καλή του άμυνα.

Σταδιακά η Αρμάνι άρχισε να βρίσκει ρυθμό και σκορ, για να κλείσει την ψαλίδα στους 5 πόντους (29-14), όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτώκα πήγε στην ανάπαυλα έχοντας αέρα 11 πόντων (37-29) με 8/12 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 9/11 βολές. Την ίδια ώρα, το σύνολο του Ετόρε Μεσίνα είχε μόλις 7/17 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 6/9 βολές.

Τρέχοντας ένα επιμέρους 4-13, η Αρμάνι προσπέρασε για πρώτη φορά (41-42) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία και δύο λεπτά πριν το τέλος βρέθηκαν στο +5 (46-51). Τελικά έκλεισαν και νικηφόρα το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 37-29, 50-57

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Κάνααν 5 (1), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 5 (1), Πάπας 8 (1), Παπανικολάου 5 (1), Πίτερς 13 (1), Σίκμα 6, Τανούλης

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Ποϊθρες 6, Μπορτολάνι 10 (2), Πάνγκος 7 (1), Στογιάνοβιτς 2, Χολ 4, Καρούσο, Σιλντς 15 (1), Μίροτιτς 9 (1), Χάινς 4