ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες - Μπάσκετ: Δεύτερη εύκολη νίκη για τις ΗΠΑ, 86-69 την Ιαπωνία

Η Εθνική ομάδα της Αμερικής στο μπάσκετ γυναικών
Η Εθνική ομάδα της Αμερικής στο μπάσκετ γυναικών 2021 CHARLIE NEIBERGALL/ ASSOCIATED PRESS

Η Team USA ήταν κυρίαρχη για ακόμα ένα ματς και πήρε εύκολη νίκη απέναντι στην διοργανώτρια Ιαπωνία της οποίας επικράτησε με 86-69 για τα προκριματικά του Β' ομίλου.

Μόνο μία περίοδο μπόρεσε να κοντράρει η "οικοδέσποινα" Ιαπωνία την Team USA από την οποία γνώρισε την ήττα με 86-69 στη 2η ημέρα του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ γυναικών. Παρά το ανταγωνιστικό πρόσωπο της διοργανώτριας Ιαπωνίας στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ΗΠΑ αντέδρασαν και από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά "μίλησε" η κλάση και η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων.

Οι Αμερικανίδες δεν δυσκολεύτηκαν στη συνέχεια και έκαναν με σχετική άνεση το 2/2 στο Ολυμπιακό τουρνουά και συνέχισαν τη νικηφόρα τους πορεία στο Τόκιο. Πρώτη σκόρερ για τις ΗΠΑ ήταν η Α’Ζια Γουίλσον με 20 πόντους., ενώ την ακολούθησαν οι Μπρεάνα Στιούαρτ και Μπρίτνεϊ Γκρίνερ έχοντας από 15 πόντους. Από την Ιαπωνία ξεχώρισε η Μάκι Τακάντα με 15 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-30, 49-40, 65-53, 86-69

ΗΠΑ: Λόιντ 12 (2), Μπερντ 3 (6 ασίστ), Άτκινς, Γκρέι 6, Γουίλσον 20, Στιούαρτ 15 (3), Τουράσι 11 (3), Φόουλς 4, Τσαρλς, Γκρίνερ 15.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Ναγκαόκα, Τακάντα 15, Μιγιόσι, Μασίντα 9 (11 ασίστ), Μοτοχάσι, Τόντο 1, Χαγιάσι 12 (2), Μαβούλι 3, Μιγιαζάκι 5, Μιγιαζάβα 9 (6 ριμπάουντ), Ακάχο 4, Οκόγιε 11 (3).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

* Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!