ΠΑΟΚ

Oλυμπιάδα-ΠΑΟΚ: 83-76

Δορκοφίκης

Η Ολυμπιάδα επικράτησε του ΠΑΟΚ με 83-76 και πήρε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα

H Oλυμπιάδα έκανε ίσως το καλύτερο της παιχνίδι φέτος και πήρε ακόμα μία σημαντική νίκη δείχνοντας ότι βελτιώνεται. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ πάλεψε όσο μπορούσε, ωστόσο, δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στα κρίσιμα σημεία καθώς ο Δημήτρης Βεργίνης -που ήταν εξαιρετικός- έδειχνε μόνος. Αυτή ήταν η έκτη ήττα για τον "δικέφαλο" που πλέον χρειάζεται να κάνει μεγάλη προσπάθεια πριν μπει σε μεγαλύτερες περιπέτειες.
O αγώνας

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ολυμπιάδα και τον ΠΑΟΚ αναμενόταν να είναι ένα ντέρμπι καθώς και δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι επιδίωξαν να επιβάλλουν από νωρίς τον ρυθμό τους και το κατάφεραν. Έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και σε εξαιρετική μέρα τον Περικλή Δορκοφίκη πήραν από την αρχή προβάδισμα και ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά.

O ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς το καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να παίρνουν πόντους από βολές (9β. και δύο δίποντα). Οι "πορτοκαλί" πίεζαν συνεχώς τον Δημήτρη Βεργίνη ο οποίος δεν έβρισκε... συμπαράσταση στο κατέβασμα της μπάλας με συνέπεια να μην μπορεί να οργανώσει το παιχνίδι για την ομάδα του.

H Oλυμπιάδα στο 17' έδειχνε να κάνει περίπατο καθώς η διαφορά είχε φτάσει στους 17 πόντους (32-15), έπειτα από καλάθι που σημείωσε ο Βασίλης Σούλης και ήταν καλύτερη σε όλους του τομείς σε σχέση με τους Θεσσαλονικείς. Ο Ταμπ Μπάλντγουιν έκανε συνεχείς αλλαγές προκειμένου να βρει λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων και να ανατρέψει την κατάσταση. Ο ΠΑΟΚ αρχικά απάντησε με ένα σερί 8-0 και στη συνέχεια έκλεισε την απόσταση (41-35) στο τέλος του ημιχρόνου.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι ο "δικέφαλος" του Βορρά μείωσε τη διαφορά στο τέλος του 20λέπτου μετά από ένα αντιαθλητικό φάουλ και μία τεχνική ποινή που δόθηκε στον πάγκο της πατρινής ομάδας. Η απόφαση των διαιτητών ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.

"Πορτοκαλί" συνέχεια

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να συνεχίσει την ανατροπή όμως οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου αντέδρασαν σωστά και κρατούσαν το προβάδισμα καθώς οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις από τον Δημήτρη Βεργίνη ο οποίος προσπαθούσε να πετύχει πόντους και να οργανώσει...

Έγινε ντέρμπι...

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε ένα σερί 10-0 μετά από δίποντο που πέτυχε ο Γκιλέσμπι και μείωσε σε 56-52. Η πατρινή ομάδα δεν είχε ψυχραιμία στις επιθέσεις της και οι επιλογές της ήταν βιαστικές, ωστόσο, κρατούσε την πρωτοπορία.

Ο Ντιαρά στο 36' μείωσε στους δύο μετά από πολύ ώρα (56-54) και ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ένα εντυπωσιακό καλάθι του Βεργίνη (64-64). Οι "πορτοκαλί" αντέδρασαν άμεσα και με ένα σερί 8-0 πήραν και πάλι το προβάδισμα. Από κει και πέρα είχαν τον απόλυτο έλεγχο και δεν άφησαν τους παίκτες του ΠΑΟΚ να απειλήσουν περαιτέρω, φτάνοντας στη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Tα δεκάλεπτα: 27-13, 41-35, 56-48, 83-76

Ολυμπιάδα (Χριστόπουλος): Έιμπραμς 9(1), Γουίτφιλντ, Πέττας 17(3), Τζέφερσον 14(2), Δορκοφίκης 17(4), Σούλης 7, Λίντεκα, Λάππας 10(2), Νάγγις 9.

ΠΑΟΚ (Μπάλντγουιν): Γκιλέσμπι 4, Βεργίνης 26(4), Ντιαρά 6, Χαριτόπουλος 5, Δεμερτζής 1, Σφέικος 4, Χάμφρεϊ 6, Κούβελας, Τσιάκος 11, Σόντερς 13(2).

Xριστόπουλος: "Δουλεύουμε σκληρά και συνεχίζουμε"

O Γιάννης Χριστόπουλος μετά το τέλος του αγώνα σχολίασε: " Είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα και όποιος τα βγάζει από τις πρώτες αγωνιστικές είναι ή κακεντρεχής ή δεν έχει ιδρώσει σαν αθλητής... Εμείς καθορίζουμε τη μοίρα μας. Δουλεύουμε σκληρά και συνεχίζουμε για την υλοποίηση των στόχων μας".

Mπάλντγουιν: "Είμαι απογοητευμένος..."

O Tαμπ Μπάλντγουιν από την άλλη πλευρά, δεν έκρυψε την απογοήτευσή του για την αβεβαιότητα που επικρατεί στον ΠΑΟΚ. " Είμαι απογοητευμένος. Δεν ξέρω αν τη Δευτέρα θα είμαι προπονητής στην ομάδα, ωστόσο έχω τη διάθεση. Είμαι συνηθισμένος στα δύσκολα. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να αλλάξει η ομάδα είναι η νοοτροπία. Δεν υπάρχει δικαιολογία να μην έχουν καλή απόδοση".

To live του αγώνα
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δύο βολές Ολυμπιάδα Νάγγις (2-0)
1' Δύο βολές ΠΑΟΚ Σόντερς (2-2)
2' Τρίποντο Ολυμπιάδα Τζέφερσον (5-2)
2' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ντιαρά (5-4)
3' Δίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (7-4)
4' Δύο βολές ΠΑΟΚ Βεργίνης (9-6)
4' Τρίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (12-6)
5' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιάδα Έιμπραμς (14-8)
Αστόχησε στη βολή.
5' Δύο βολές ΠΑΟΚ Βεργίνης (14-10)
6' Τρίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (17-10)
7' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (17-12)
8' Τρίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (20-12)
9' Δύο βολές ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (20-13)
Αστόχησε στη μία.
9' Δύο βολές Ολυμπιάδα Λάππας (22-13)
9' Δύο βολές Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (23-13)
Αστόχησε στη μία βολή.
10' Τρίποντο Ολυμπιάδα Λάππας (26-13)
10' Λήξη 1ης περιόδου 27-13
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιάδα Σούλης (30-13)
12' Δίποντο ΠΑΟΚ Σφέικος (30-15)
13' Δίποντο Ολυμπιάδα Σούλης (32-15)
14' Δίποντο Ολυμπιάδα Σούλης (34-17)
14' Δύο βολές ΠΑΟΚ Βεργίνης (35-19)
16' Τρίποντο ΠΑΟΚ Χάμφρεϊ (35-25)
16' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (37-27)
17' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (40-30)
19' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (41-32)
20' Λήξη ημιχρόνου 41-35
21' Έναρξη 3ης περιόδου
24' Δίποντο Ολυμπιάδα Νάγγις (48-39)
24' Τρίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (51-39)
26' Δίποντο Ολυμπιάδα Νάγγις (53-39)
27' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεγίνης (53-42)
27' Δύο βολές Ολυμπιάδα Νάγγις (54-42)
30' Δύο βολές ΠΑΟΚ Σόντερς (56-46)
30' Δύο βολές ΠΑΟΚ Σφέικος (56-48)
30' Λήξη 3ης περιόδου 56-48
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Δίποντο ΠΑΟΚ Γκιλέσμπι (56-52)
34' Τρίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (61-57)
35' Τρίποντο Ολυμπιάδα Τζέφερσον (64-57)
36' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (64-64)
39' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Τσιάκος (76-71)
40' Δύο βολές Ολυμπιάδα Τζέφερσον (78-71)
40' Δύο βολές Ολυμπιάδα Τζέφερσον (80-73)
40' Λήξη αγώνα 83-76