NBA

Οι Θάντερ πήραν ρεβάνς από τους Ράπτορς

AP Photo/Rob Ferguson AP PHOTO/ROB FERGUSON

Εξαιρετικοί οι Θάντερ, επιβλήθηκαν με 116-109 των Ράπτορς μέσα στο Τορόντο, παίρνοντας εκδίκηση για την προ ημερών ήττα τους στην Οκλαχόμα Σίτι.

Οι Θάντερ πλήρωσαν τους Ράπτορς με το ίδιο νόμισμα. Λίγες ημέρες μετά την εντός έδρας ήττα τους από τους Ράπτορς με 114-123 στην Οκλαχόμα Σίτι, οι Θάντερ πήγαν στο Τορόντο και έκαναν.. ακριβώς το ίδιο στους Καναδούς, νικώντας τους με 116-109!

Ήταν ένα ακόμα σκληρό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με ατμόσφαιρα playoffs. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 29-22 στην πρώτη περίοδο και 58-48 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου μάλιστα ανέβασαν την διαφορά στους 13 πόντους (76-63). Το παιχνίδι είχε όμως δρόμο μπροστά του.

Οι Θάντερ αντέδρασαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 20-4 για να περάσουν μπροστά με 83-80. Έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους, κατάφεραν στην τέταρτη περίοδο να ανοίξουν την διαφορά και να ξεφύγουν με 101-91 με 6 λεπτά να μένουν για το φινάλε και τελικά να φτάνουν στη νίκη, αφού οι Ράπτορς δεν πλησίασαν ποτέ πιο κοντά από τους 4 πόντους.

Ο Πολ Τζορτζ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ντένις Σρόντερ να ακολουθεί με 26 πόντους, τον Τζεράμι Γκραντ να προσθέτει 19 πόντους και τον Ράσελ Γουέστμπρουκ 18 πόντους, 12 ριμπάουντ και 13 ασίστ.

Για τους Ράπτορς, ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 37 πόντους, ο Πασκάλ Σιάκαμ 25 πόντους και ο Ντάνι Γκριν 19 πόντους.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 25, Λέοναρντ 37 (6 ριμπάουντ), Γκασόλ 2 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΒανΒλίτ 8, Γκριν 19 (7 ριμπάουντ), Ανουνλόμπι 2, Πάουελ (11 ριμπάουντ), Ιμπάκα 11 (6 ριμπάουντ), Λιν 5

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 28 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκραντ 19, Άνταμς 9, Γουέστμπρουκ 18 (12 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Φέργκιουσον 11, Νόελ 2, Μόρις 3, Ναντέρ, Σρόντερ 26