ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός εκτέλεσε επτά δίποντα και 25 τρίποντα στο πρώτο μέρος του αγώνα με τη Χάποελ Χολόν

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας
Ο Γιώργος Μπαρτζώκας EUROKINISSI SPORTS

Η άμυνα ζώνης της Χάποελ Χολόν έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, που σούταρε επτά δίποντα και 25 τρίποντα στο πρώτο μέρος του αγώνα για το τουρνουά Νεόφυτος Χανδριώτης.

Το ξεκίνημα στο φιλικό με τη Χάποελ Χολόν ήταν θετικό (13-2 στο τρίτο λεπτό), όμως στα επόμενα 17 λεπτά ο Ολυμπιακός είχε σημαντικό πρόβλημα απέναντι στην άμυνα ζώνης των Ισραηλινών, στην πρώτη ημέρα του τουρνουά Νεόφυτος Χανδριώτης στην Κύπρο.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκλεισε το πρώτο μέρος με 5/7 δίποντα και 8/25 τρίποντα, είχε δηλαδή σχεδόν τετραπλάσια εκτελεσμένα περιφερειακά σουτ, ενώ πέταξε τέσσερις από τις έξι βολές στα σκουπίδια. Οι Πειραιώτες μέτρησαν 11 ασίστ για πέντε λάθη, την ώρα που η Χάποελ Χολόν είχε 11/16 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 5/9 βολές και 10 ασίστ για οκτώ λάθη.