STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το "12 στα 12" επί του Προμηθέα

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Προμηθέα στο ΣΕΦ (90-63) και έκανε το "12 στα 12" στο πρωτάθλημα. Ροτέισον από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, με τον Ματ Λοτζέσκι να ξεχωρίζει (13π, 3/4τρ, 4ασ).

Για την 12η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Προμηθέα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με σκορ 90-63. Οι Πειραιώτες παραμένουν μόνοι πρώτοι και αήττητοι στην κορυφή της βαθμολογίας και πλέον στρέφουν την προσοχή τους για το ματς της Πέμπτης (29/12) κόντρα στην Φενέρμπαχτσε στο Φάληρο. Το ρεκόρ της ομάδας της Πάτρας είναι πλέον στο 4-8.

Ο MVP του αγώνα

Σε ένα ματς που όλοι συνείσφεραν, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, κάνοντας ροτέισον, ο Ματ Λοτζέσκι ήταν αυτός που ξεχώρισε. Ο Αμερικανός φόργουορντ, σε 17 λεπτά συμμετοχής, ολοκλήρωσε το ματς μετρώντας 13 πόντους (3/4, 1/1δ), 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, δείχνοντας για ακόμη μία φορά πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο δεύτερο δεκάλεπτο (26-11). Ο Ολυμπιακός έβγαλε άμυνες, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, βρήκε σκορ σε καταστάσεις αιφνιδιασμού, έλεγξε τον ρυθμό και εκτόξευσε το προβάδισμα του στο +27 (51-24) στο 19'. Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο αριθμός της αναμέτρησης

Το γεγονός πως στο παιχνίδι σκόραραν και οι 12 παίκτες του Ολυμπιακού, με τον νεαρό Βασίλη Τολιόπουλο να παίρνει χρόνο συμμετοχής και να σημειώνει 6 πόντους. Οι Πειραιώτες ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια (10/24τρ), ενώ κυριάρχησαν και στον τομέα των ριμπάουντ (40-28). Ομαδικό μπάσκετ από τους "ερυθρόλευκους" που μέτρησαν 22 ασίστ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός με τρίποντα από τους Αγραβάνη και Παπανικολάου, συν το μακρινό σουτ του Μάντζαρη έφτασε στο 12-9 στο 5'. Ο Αγραβάνης είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, σημειώνοντας τους 11 από τους πρώτους 22 πόντους των "ερυθρολεύκων" στο δεκάλεπτο, με το σκορ της περιόδου να "γράφει" 27-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έβγαζε άμυνες, έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο και έβρισκε σκορ από την περιφέρεια, με τον "καυτό" Λοτζέσκι να μετρά 3/3 τρίποντα στην περίοδο. Στο 15' ο Αθηναίου έκανε νταμπλ-σκορ (38-19) για τους γηπεδούχους, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με 53-27, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ουσιαστικά είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κάνει ροτέισον, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του. Ο Μπιρτς στο 23' εκτόξευσε την διαφορά στο +30 (59-29), ακολούθως ο Αγραβάνης αποχώρησε από το παρκέ έχοντας δεχτεί χτύπημα στον ώμο, με το 75-43 να είναι το σκορ στο 30'. Στην τελευταία περίοδο ο Τολιόπουλος με τρίποντο έκανε το σκορ 80-48, με το 90-63 το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-27, 75-45, 90-63

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 6, Σπανούλης 9 (5ασ), Αγραβάνης 11, Παπανικολάου 8 (5ρ), Μάντζαρης 4 (4ασ, 2κλ), Γκριν 10, Γιανγκ 6, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 6 (6ρ), Μιλουτίνοβ 7, Λοτζέσκι 13 (4ασ, 3ρ), Αθηναίου 4

Προμηθέας (Αγγέλου): Κρομά 4, Γκίκας 15 (7ρ), Γκράβας 6, Τόντιτς 5, Μουρ 15, Κλαρκ 5, Γιαννικόπουλος, Πέττας 2, Γερομίχαλος 6, Τσάμης 3, Ντίκερσον 2.