EUROLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ντιναμό Κουρσκ - Ολυμπιακός 75-58: Άντεξε ένα ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια επί ένα ημίχρονο την αήττητη Ντιναμό Κουρσκ στην Ρωσία, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 75-58 για την 10η αγωνιστική της EuroLeague γυναικών.

Δεν άντεξε παραπάνω από ένα ημίχρονο στο Κουρσκ ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκες" δεν άφησαν την ρωσική ομάδα να ξεφύγει στο σκορ στα πρώτα 20 λεπτά, στη συνέχεια όμως η Ντιναμό κυριάρχησε στο γήπεδο μέσω της άμυνάς της, προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους διαφορά (70-50 στο 37') και έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 75-58 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της EuroLeague γυναικών .

Αυτή ήταν η 9η ήττα σε 10 αγώνες για τον Ολυμπιακό, ο οποίος σούταρε με άσχημα ποσοστά (38,9%), είχε μόνο 8 ασίστ στο παιχνίδι και 10 λιγότερα ριμπάουντ (28 έναντι 38 των γηπεδούχων). Οι ΛιΚέντρα Τζόνσον (14 πόντοι), Πηνελόπη Παυλοπούλου (13 πόντοι) και Κατερίνα Σωτηρίου (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς από πλευράς Ολυμπιακού, ενώ η Μπριάνα Στιούαρτ (21 πόντοι) και η Σόνια Πέτροβιτς (20 πόντοι) ξεχώρισαν από την Ντιναμό, η οποία έκανε το 10/10 στον 2ο όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 35-34, 53-42, 75-58.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΟΥΡΣΚ (Μοντέλο): Ανοϊκινα 2, Κιρίλοβα 3 (1), Πρινς 4, Στιούαρτ 21 (5/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Βίντμερ 4, Κρουζ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλινγκσγουορθ 10 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πέτροβιτς 20 (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ζέντικ 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 14 (10 ριμπάουντ), Κοσμά, Σωτηρίου 12 (2), Τόμας 2, Μάζιτς, Νικολοπούλου 2, Παυλοπούλου 13 (1), Σπυριδοπούλου 0/7 σουτ, Σταμάτη 6 (2), Σταμολάμπρου 5, Τίκβιτς 4.

Photo credits: Eurokinissi