NBA

Νίκη καρδιάς για τους Μπλέιζερς επί των Νάγκετς

AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Οι Μπλέιζερς έδειξαν χαρακτήρα στο Game 6 με τους Νάγκετς και με τους Λίλαρντ-ΜακΚόλουμ να έχουν μαζί 62 πόντους πήραν τη νίκη με 119-108, ισοφαρίζοντας σε 3-3 την σειρά.

Η πιο ισορροπημένη σειρά του δεύτερου γύρου των playoffs έφτασε - όπως αναμενόταν - σε Game 7. Οι Μπλέιζερς έδειξαν χαρακτήρα στο Game 6, επιβλήθηκαν με 119-108 των Νάγκετς και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο Ντένβερ!

Το Πόρτλαντ πήρε το πάνω χέρι λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και έκτοτε δεν το έχασε ποτέ ξανά, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη, σε ένα παιχνίδι που οι σταρ της ομάδας έπαιξαν σαν.. σταρ και ο πάγκος τους διέλυσε τον αντίστοιχο των Νάγκετς! Οι παγκίτες του Πόρτλαντ σημείωσαν 42 πόντους, ενώ οι αντίστοιχοι του Ντένβερ μόλις 13 πόντους (!), σε ένα στατιστικό που έκανε την διαφορά.

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ να προσθέτει 30 πόντους, τον Ρόντνεϊ Χουντ 25 πόντους και τον Ζακ Κόλινς 14 πόντους και 5 κοψίματα.

Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Τζαμάλ Μάρεϊ 24 πόντους και ο Πολ Μίλσαπ 17 πόντους.

ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι Νάγκετς μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και ξέφυγαν νωρίς-νωρίς με 24-14, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 34-26. Η αντίδραση των Μπλέιζερς ωστόσο δεν θα αργούσε.

Με μπροστάρηδες τους Χουντ και Κόλινς, το Πόρτλαντ κατέβασε άμεσα την διαφορά στον 1 πόντο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (37-38), πριν ισοφαρίσει σε 45-45. Κατόπιν, ανέλαβαν δράση οι Λίλαρντ και ΜακΚόλουμ, καταφέρνοντας να βάλουν τους Μπλέιζερς μπροστά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 4 πόντων (58-54).

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου, μέχρι μία έκρηξη του Λίλαρντ (17 πόντοι σε αυτό το διάστημα) βοήθησε τους Μπλέιζερς να ξεφύγουν λίγο στο σκορ και να πάνε στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 87-80.

Στην τέταρτη περίοδο το Ντένβερ θέλησε να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ αλλά δεν τα κατάφερε. Τουναντίον, οι Μπλέιζερς κατάφεραν χάρη στον οίστρο του Χουντ να ξεφύγουν με 101-88 και 104-90, ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι, φτάνοντας δίκαια στη νίκη.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Αμίνου 7, Χάρκλες 2, Καντέρ 6 (14 ριμπάουντ), Λίλαρντ 32 (5 ασίστ), ΜακΚόλουμ 30, Κόλινς 14 (5 κοψίματα), Κάρι 3, Τέρνερ, Χουντ 25

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 17 (6 ριμπάουντ), Κρεγκ 10, Γιόκιτς 29 (12 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μάρεϊ 24 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 15 (5 ασίστ), Πλάμλι 4, Μόρις, Μπίσλεϊ 2, Μπάρτον 7