NBA

NBA, Τζαζ - Κινγκς 114-130: Εξαιρετικός Βεζένκοβ στο ντεμπούτο του με το Σακραμέντο, άνετη νίκη για τους "Βασιλιάδες" στην Γιούτα

Ο Σάσα Βεζένκοβ
Ο Σάσα Βεζένκοβ Ⓒ 2023 RYAN SUN/ ASSOCIATED PRESS

Ο Χάρισον Μπαρνς πήρε φωτιά και σημειώνοντας 27 από τους 33 πόντους του στο πρώτο μέρος οδήγησε τους Κινγκς στην άνετη νίκη με 130-114 επί των Τζαζ στην Γιούτα, με τον Σάσα Βεζένκοβ να κάνει το ντεμπούτο του και να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 8 πόντους.

Ο Σάσα Βεζένκοβ έκανε το ντεμπούτο του με τους Κινγκς στο NBA και ήταν εξαιρετικός. Ο Χάρισον Μπαρνς ήταν μαγικός. Και το Σακραμέντο πέρασε από την Γιούτα με άνεση, επικρατώντας με 114-130 των Τζαζ, ξεκινώντας ιδανικά την σεζόν 2023/24.

Ο Βεζένκοβ ξεκίνησε την βραδιά του με εύστοχο τρίποντο στην πρώτη επαφή του με την μπάλα και τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους σε 16 λεπτά συμμετοχής, δείχνοντας εξαιρετικά δείγματα, σε ένα ελπιδοφόρο ντεμπούτο.

Ο Χάρισον Μπαρνς με 33 πόντους (27 στο πρώτο μέρος) ήταν ο κορυφαίος των Κινγκς, με τον Ντομάντας Σαμπόνις να προσθε΄τει 22 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον ΝτιΆρον Φοξ 18 πόντους (αλλά 6/18 σουτ).

Για τους Τζαζ, ο Τζόρνταν Κλάρκσον είχε 24 πόντους, ο Λάουρι Μάρκανεν 19 πόντους και ο Τζον Κόλινς 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο απολογισμός του Σάσα Βεζένκοβ

Ο Βεζένκοβ ήταν ο 7ος παίκτης που χρησιμοποιήθηκε από τον Μάικ Μπράουν (ο δεύτερος αναπληρωματικός που πάτησε παρκέ) και χρειάστηκε μόλις 25 δευτερόλεπτα για να σημειώσει το πρώτο του καλάθι, ευστοχώντας σε τρίποντο από την γωνία στα μέσα της πρώτης περιόδου, ενώ λίγο αργότερα έκανε και το πρώτο του κλέψιμο, πριν ευστοχήσει σε ένα φόλοου.

Ακολούθως ο Βούλγαρος φόργουορντ ξεκίνησε κανονικά στην 2η περίοδο, ευστοχώντας σε νέο τρίποντο στην πρώτη επίθεση των Κινγκς, ενώ λίγο αργότερα πέρασε στον πάγκο.

Στην τρίτη περίοδο ο Βεζένκοβ πέρασε στο παρκέ ξανά στο 32' και έκανε το πρώτο του φάουλ (στον Τζόρνταν Κλάρκσον), για να αστοχήσει στην συνέχεια σε ένα τρίποντο πριν περάσει στον πάγκο.

Στην τέταρτη περίοδο βρέθηκε πάλι στο παρκέ στο ξεκίνημά της και σημείωσε ένα ακόμα κλέψιμο (σε μία νέα κακή πάσα του Κρις Νταν), για να περάσει στον πάγκο ξανά με 9 λεπτά να μένουν για το φινάλε και να μην επιστρέψει ξανά στο ματς.

• 8 πόντοι
  • 1/1 δίποντο
  • 2/5 τρίποντα
  • 2 ριμπάουντ (1 αμυντικό - 1 επιθετικό)
  • 2 κλεψίματα
  • 1 φάουλ
  • +9 στο +/-
  • σε 15:37

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-32, 58-72, 87-105, 114-130

ΤΖΑΖ: Κόλινς 15 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μάρκανεν 19 (6/15 σουτ, 2/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κέσλερ 8 (8 ριμπάουντ), Κλάρκσον 24 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Χόρτον-Τάκερ 8 (2), Ολίνικ 5 (6 ριμπάουντ), Φοντέκιο 2, Σάμανιτς 2, Χέντρικς 1, Σένσαμπα, Γιουρτσεβέν, Σέξτον 9 (2/9 σουτ), Νταν 8, Αγκμπάτζι 5 (1), Τζορτζ 8 (1)

ΚΙΝΓΚΣ: Σαμπόνις 22 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπαρνς 33 (5/7 τρίποντα), Μάρεϊ 15 (4/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φοξ 18 (6/18 σουτ, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χέρτερ 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 8 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Έντουαρντς, ΜακΓκί 8, Λεν, Μίτσελ, Μονκ 10 (4/12 σουτ, 2/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Ντουάρτε 9 (3), Φορντ, Τζόουνς, Έλις