ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Σέλτικς - Χιτ 102-82: Βοστώνη και Τέιτουμ ποδοπάτησαν το Μαϊάμι για το 2-2

Ο Τζέισον Τέιτουμ με την φανέλα των Σέλτικς
Ο Τζέισον Τέιτουμ με την φανέλα των Σέλτικς Ⓒ 2022 CHARLES KRUPA/ ASSOCIATED PRESS

Καταιγιστικοί οι Σέλτικς, έφτασαν ακόμα και στο +32 και τελικά συνέτριψαν με 102-82 τους Χιτ στο Game 4, ισοφαρίζοντας σε 2-2 την σειρά. Τρομερός ο Τέιτουμ με 31 πόντους.

Οι Σέλτικς έφεραν ξανά την σειρά με τους Χιτ στα ίσα. Παίζοντας τρομερό μπάσκετ στην πρώτη περίοδο, οι "Κέλτες" ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ, έφτασαν ακόμα και στο +32 και τελικά πήραν την νίκη με 102-82 κόντρα στο Μαϊάμι, ισοφαρίζοντας σε 2-2 την σειρά.

Ο Τζέισον Τέιτουμ με 31 πόντους έδειξε τον δρόμο στην Βοστώνη - που παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Μάρκους Σμαρτ - με τον Πέιτον Πρίτσαρντ να προσθέτει 14 πόντους και τον Ντέρικ Γουάιτ 13 πόντους.

Για τους Χιτ, που από την πλευρά τους δεν είχαν τον Τάιλερ Χίρο, ο Βίκτορ Ολαντίπο είχε 23 πόντους και ο Ντάνκαν Ρόμπινσον 14 πόντους, ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο έμεινε στους 9 πόντους και ο Τζίμι Μπάτλερ στους 6 πόντους με 3/14 σουτ, σε μία βραδιά που οι βασικοί των ηττημένων σημείωσαν όλοι μαζί 18 πόντους!

Όσο για τον αγώνα, αυτός εξελίχθηκε από (πολύ) νωρίς σε παράσταση για έναν ρόλο, με τους Σέλτικς να ανοίγουν το παιχνίδι ξεφεύγοντας με 8-0 και 18-1 (!), δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό. Η Βοστώνη τελικά έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 29-11 και συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και στην δεύτερη περίοδο, ανεβάζοντας κάποια στιγμή την διαφορά στους 27 πόντους (53-26), πριν πάει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ με 57-33.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της (69-37), με τους γηπεδούχους έκτοτε να αφήνουν λίγο το πόδι από το γκάζι και απλώς να παραμένουν σε απόσταση ασφαλείας, φτάνοντας στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-11, 57-33, 76-52, 102-82

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 31 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόρφορντ 5 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ0, Ρ. Γουίλιαμς 12 (9 ριμπάουντ), Γουάιτ 13 (4/14 σουτ, 1/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπράουν 12 (5/20 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γ. Γουίλιαμς 7 (1/8 σουτ, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μόργκαν, Φιτς, Νέσμιθ 2, Τάις 4, Πρίτσαρντ 14 (3), Στάουσκας 2

ΧΙΤ: Τάκερ, Μπάτλερ 6 (3/14 σουτ, 7 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 9 (6 ριμπάουντ), Λάουρι 3 (1/6 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Στρους (0.7 σουτ), Χάισμιθ, Μάρτιν 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντέντμον 7 (1), Γιουρτσεβέν 2, Βίνσεντ 6 (2/10 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ολαντίπο 23 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρόμπινσον 14 (4)