ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Οι Σπερς πήραν το θρίλερ κόντρα στους Γουίζαρντς στη δεύτερη παράταση

San Antonio Spurs' Dejounte Murray, right, moves the ball as Washington Wizards Corey Kispert ,left, defends during the second half of an NBA basketball game, Friday, Feb. 25, 2022, in Washington. (AP Photo/Luis M. Alvarez) 2022 AP PHOTO/LUIS M. ALVAREZ

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση οι Σπερς πήραν τη νίκη στην Ουάσινγκτον με 157-153, με τους Μάρεϊ και Τζόνσον να κάνουν φοβερό ματς.

Οι Σπερς άντεξαν στην Ουάσινγκτον απέναντι στους Γουίζαρντς και πήραν το θρίλερ με 157-153 στην δεύτερη παράταση βελτιώνοντας έτσι το ρεκόρ τους σε 24-36 (βρίσκονται στην 11η θέση της Δύσης). Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι καθώς 1'20'' πριν το τέλος και με το σκορ υπέρ των Σπερς, οι Γουίζαρντς έτρεξαν ένα σερί 8-0, ισοφάρισαν και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Η πρώτη παράταση δεν κατάφερε να κρίνει τον νικητή, όμως στην δεύτερη παράταση οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι, έτρεξαν δικό τους σερί και πήραν το πολύτιμο διπλό από την Ουάσινγκτον. Για τους Σπερς ο Μάρεϊ ήταν συγκλονιστικός καθώς σημείωσε triple-double με 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και 14 ασίστ ενώ ο Τζόνσον είχε 32 πόντους με 5/9 τρίποντα σε μία άκρως παραγωγική βραδιά για τον ίδιο.

Για τους Γουίζαρντς ξεχώρισε ο Κούζμα που τελείωσε το ματς με 36 πόντους, ενώ ο Νέτο (που με δικό του σουτ έκρινε την πρώτη παράταση) είχε 22 πόντους και 9 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-30, 71-75, 100-104, 130-130 (κ.α), 145-145 (παρ1), 153-157

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Κάλντγουελ-Πόουπ 24 (4), Κούζμα 36 (10/22 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Γκάφορντ 17 (8/9 δίποντα), Κίσπερτ 12 (2), Νέτο 22 (4), Μπράιαντ 6, Αβντίγια 14 (2), Σμιθ 10, Χατσιμούρα 8 (1), Γκιλ 4, Γουίνστον

ΣΠΕΡΣ: ΜακΝτέρμοτ 12, Τζόνσον 32 (5/9 τρίποντα), Ποέτλ 28 (12/15 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Βάσελ 12 (1), Μάρεϊ 31 (13 ριμπάουντ, 14 ασίστ), Γουόκερ 23 (2), Ντιό 6, Κόλινς 4, Τζόουνς 6, Σατοράνσκι 3