NBA

NBA: Οι Σανς λύγισαν με 123-109 τους Κλίπερς στο Game 2 με 38αρα του Μπούκερ και έφεραν στα ίσα την σειρά

Ο Ντέβιν Μπούκερ με την φανέλα των Σανς
Ο Ντέβιν Μπούκερ με την φανέλα των Σανς Ⓒ 2023 MATT YORK/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Ντέβιν Μπούκερ να σταματάει στους 38 πόντους και τον Κέβιν Ντουράντ να προσθέτει άλλους 25 πόντους οι Σανς ξέσπασαν στην 4η περίοδο και νίκησαν με 123-109 τους Κλίπερς στο Game 2 στο Φοίνιξ, φέρνοντας την σειρά στο 1-1.

Οι Σανς ήταν απελπισμένοι για την νίκη στο Game 2 της σειράς με τους Κλίπερς στο Φοίνιξ. Αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στο δεύτερο μέρος, όπου παίζοντας με ενέργεια και βάζοντας μεγάλα σουτ πήραν την νίκη με 123-109 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 38 πόντους (25 εκ των οποίων στο δεύτερο μέρος) και 9 ασίστ έδειξε τον δρόμο στο Φοίνιξ, με τον Κέβιν Ντουράντ (25 πόντοι) και τον Τόρι Κρεγκ (17 πόντοι με 5/8 τρίποντα) να ακολουθούν και τον Κρις Πολ (16 πόντοι, 8 ασίστ) να βάζει μεγάλα σουτ στην 4η περίοδο για να "κλειδώσει" το ματς όταν οι Σανς ξέφυγαν με 12 πόντους.

Για τους Κλίπερς, που έμειναν από δυνάμεις στην 4η περίοδο, ο Κουάι Λέοναρντ είχε 31 πόντους και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 28 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-29, 59-59, 92-87, 123-109

ΣΑΝΣ: Ντουράντ 25 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Κρεγκ 17 (5/8 τρίποντα), Έιτον 14 (13 ριμπάουντ), Πολ 16 (8 ασίστ), Μπούκερ 38 (4/7 τρίποντα, 9 ασίστ), Γουέινραϊτ, Γου΄λορεν, Οκότζι 7 (1), Μπιγιόμπο 6 (5 ριμπάουντ), Λι, Σάμετ

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ, Λέοναρντ 31 (3/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ζούμπατς 8 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 28 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκόρντον 12 (4/12 σουτ, 4/9 τρίποντα), Πλάμλι 2, Πρέστον, Χάιλαντ 6 (2/7 σουτ), Μαν 10 (2), Κόφι, Μπόστον, Πάουελ 12 (4/11 σουτ)