NBA

NBA: Οι Κλίπερς είχαν απάντηση στο τριπλ-νταμπλ του Σενγκούν και με μπροστάρη τον Λέοναρντ έκαναν την ανατροπή κόντρα στους Ρόκετς

Los Angeles Clippers forward Kawhi Leonard (2) reacts in the second half of an NBA basketball game against the Memphis Grizzlies Friday, Feb. 23, 2024, in Memphis, Tenn. (AP Photo/Brandon Dill)
Los Angeles Clippers forward Kawhi Leonard (2) AP

Οι Κλίπερς βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 20 πόντους στην δεύτερη περίοδο του αγώνα με τους Ρόκετς, ωστόσο επέστρεψαν στο ματς, έκαναν την ανατροπή και πανηγύρισαν τη νίκη με 122-116.

Οι Κλίπερς ήταν οι νικητές του αγώνα με τους Χιούστον Ρόκετς, καθώς η ομάδα του Λος Άντζελες ανέτρεψε εις βάρος της διαφορά 20 πόντων και πήρε το θετικό αποτέλεσμα με 122-116.

Οι Ρόκετς προηγήθηκαν με 50-30 στην δεύτερη περίοδο, ωστόσο ακολούθησε η αντεπίθεση των Κλίπερς που γύρισε το ματς για να φτάσει στη νίκη με 122-116.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Καουάι Λέοναρντ με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ οι Πολ Τζορτζ και Τζέιμς Χάρντεν προσέθεσαν από 25 πόντους έκαστος.

Από πλευράς Χιούστον, μεγάλο ματς έκανε ο Αλπερέν Σενγκούν με 23 πόντους, 19 ριμπάουντ και 13 ασίστ σε ένα πληθωρικό τριπλ-νταμπλ, ωστόσο η προσπάθειά του δεν ήταν αρκετή.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 57-44, 86-80, 116-122

ΡΟΚΕΤΣ: Μπρουκς 11, Σμιθ 19, Σενγκούν 23 (19 ριμπάουντ, 14 ασίστ), Γκριν 15 (2/6 τρίποντα), ΒανΒλίτ 15 (4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τόμπσον 6, Γουίτμορ 17 (3/7 τρίποντα), Χόλιντεϊ 6, Λάνταλ 4, Τέιτ

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 28 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζορτζ 21 (4/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζούμπατς 3, Μαν 15 (3/3 τρίποντα), Χάρντεν 21 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τάις 6, Πάουελ 12 (3/5 τρίποντα), Χάιλαντ 6, Κόφεϊ 2, Πλάμλι 8 (11 ριμπάουντ)