NBA

NBA: Οι Γουλβς έχουν ζωή, λύγισαν με 114-108 τους Νάγκετς στην παράταση με μαγικό Έντουαρντς σε τρελό παιχνίδι και μείωσαν σε 3-1

Ο Άντονι Έντουαρντς σε αγώνα των Γουλβς με τους Νάγκετς
Ο Άντονι Έντουαρντς σε αγώνα των Γουλβς με τους Νάγκετς Ⓒ 2023 ABBIE PARR/ ASSOCIATED PRESS

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στην Μινεσότα στο Game 4, με τους Νάγκετς να στέλνουν τον αγώνα στην παράταση με σερί 12-0 στα τελευταία 3 λεπτά της τέταρτης περιόδου, αλλά τους Γουλβς να δείχνουν χαρακτήρα στο έξτρα πεντάλεπτο και με ηγέτη τον Έντουαρντς να παίρνουν την νίκη με 114-108, μειώνοντας σε 3-1 στην σειρά.

Ματσάρα! Αυτή η λέξη μπορεί να περιγράψει στον απόλυτο βαθμό το Game 4 των Γουλβς με τους Νάγκετς, με την Μινεσότα να κάνει ό,τι μπορεί για να χάσει στο τέλος της τέταρτης περιόδου, το Ντένβερ να πηγαίνει για μία μυθική ανατροπή, αλλά τους "Λύκους" να παίρνουν τελικά την νίκη με 114-108 στην παράταση και να μειώνουν σε 3-1.

Ήταν ένα τρελό, ένα αδιανόητο Game 4. Ένα Game 4 που φάνηκε να γέρνει στην πλευρά των Γουλβς όταν ξέφυγαν με 96-84 με 2 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε της τέταρτης περιόδου. Αυτό που ακολούθησε όμως έμοιαζε με σενάριο ταινίας, με το Ντένβερ να τρέχει σερί 12-0 και να ισοφαρίζει σε 96-96, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση!

Βασικά, οι Νάγκετς θα μπορούσαν να πάρουν και την νίκη, αλλά ο - συγκλονιστικός - Νίκολα Γιόκιτς είχε 1/2 βολές με το σκορ στο 96-95, με αποτέλεσμα απλώς να ισοφαρίσει και τους Γουλβς να επιζούν. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ανέλαβαν δράση ο μαγικός Άντονι Έντουαρντς και ο Νικέιλ Αλεξάντερ-Γουόκερ (σημείωσε δύο μεγάλα τρίποντα), οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 114-108 και μείωσαν σε 3-1 στην σειρά.

Το άστρο του Έντουαρντς έλαμψε για ακόμα μία φορά, με τον νεαρό σταρ των Γουλβς να έχει 34 πόντους (συμπεριλαμβανομένου ενός τεράστιου τρίποντου, που έκανε το σκορ 112-108), με τον Μάικ Κόνλι να προσθέτει 19 πόντους και τον Καρλ-Άντονι Τάουνς 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 43 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Τζαμάλ Μάρι να προσθέτει 19 πόντους (αλλά 8/21 σουτ) και τον Μάικλ Πόρτερ 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 48-52, 80-74, 96-96, 114-108

ΓΟΥΛΒΣ: Γκομπέρ 14 (15 ριμπάουντ), Τάουνς 17 (11 ριμπάουντ), Κόνλι 19 (3/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Αλεξάντερ-Γουόκερ 8 (2/5 τρίποντα), Έντουαρντς 34 (12/27 σουτ, 5/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πρινς 6 (1/8 σουτ, 1 τρίποντο), Άντερσον 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΛάφιν, Ρίβερς 5 (1), Νόουελ

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πόρτερ 15 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιόκιτς 43 (5/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρι 19 (8/21 σουτ, 2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλντουελ-Πόουπ 5 (2/7 σουτ, 1 τρίποντο), Γκριν, Μ. Μπράουν 11 (5/12 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόρνταν 1, Κ. Μπράουν