NBA

NBA: Ο σούπερ Μάρι εκτέλεσε πάλι τους Λέικερς, break των Νάγκετς στο Λ.Α με 119-108 και 3-0

Ο Τζαμάλ Μάρι και ο Άντονι Ντέιβις
Ο Τζαμάλ Μάρι και ο Άντονι Ντέιβις Ⓒ 2023 MARK J. TERRILL/ ASSOCIATED PRESS

Απίστευτοι οι Νάγκετς στο Λ.Α, στηρίχθηκαν σε ένα τρομερό σερί 13-0 στην τέταρτη περίοδο και με ηγέτη τον Τζαμάλ Μάρι (37 πόντους) πήραν την νίκη με 119-108 επί των Λέικερς στο Game 3 των τελικών της Δύσης και έκαναν το 3-0 στην σειρά.

Οι Νάγκετς απέχουν μία νίκη από τους πρώτους τελικούς της ιστορίας τους. Το Ντένβερ έδειξε ξανά τα δόντια του στους Λέικερς - αυτή τη φορά στο Λ.Α - δεν επηρεάστηκε από τα προβλήματα του Νίκολα Γιόκιτς με τα φάουλ, έκανε το break με 108-119 στο Game 3 των τελικών της Δύσης και πλέον έχει προβάδισμα με 3-0. Καμία ομάδα στην ιστορία του NBA δεν έχει επιστρέψει από το 3-0 στην ιστορία του NBA.

Ο Τζαμάλ Μάρι με 37 πόντους (17 στην πρώτη περίοδο) ήταν ο κορυφαίος των Νάγκετς, με τον Νίκολα Γιόκιτς να προσθέτει 24 πόντους, τον Κεντάβιους Κάλντουελ-Πόουπ 17 πόντους, τον Μπρους Μπράουν 15 πόντους και τον Μάικλ Πόρτερ 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Λέικερς, ο Άντονι Ντέιβις είχε 28 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς 23 πόντους και 12 ασίστ και ο Όστιν Ριβς 23 πόντους, ωστόσο τίποτα από αυτά δεν ήταν αρκετό.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ξεκίνησε με τους Νάγκετς να ξεφεύγουν αμέσως με 14 πόντους διαφορά (10-24). Οι Λέικερς όμως σύντομα μάζεψαν την διαφορά και έκαναν ντέρμπι το ματς. Όλα αυτά όμως μέχρι να έρθει το ξέσπασμα των Νάγκετς στην τέταρτη περίοδο, όταν έτρεξαν ένα σερί 13-0 και ξέφυγαν με 94-106.

Το Ντένβερ είχε πλέον τον απόλυτο έλεγχο. Οι Λέικερς πάλεψαν να επιστρέψουν στο ματς και μείωσαν σε 101-108, ωστόσο ένα τρίποντο του Γιόκιτς και ένα λέι-απ του Μάρι (από ασίστ του Γιόκιτς) έκαναν το σκορ 101-113 και η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-32, 55-58, 82-84, 108-119

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 28 (18 ριμπάουντ), Βάντερμπιλτ 2, Τζέιμς 23 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Ράσελ 3 (1/8 σουτ, 1/6 τρίποντα), Ριβς 23 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χατσιμούρα 13 (5/12 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 2, Τόμπσον, Σρούντερ 5, Μπίσλι, Χάρισον, Γουόκερ 9 (2), Κρίστι

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 7, Πόρτερ 14 (4/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιόκιτς 24 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μάρι 37 (5/11 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάλντουελ-Πόουπ 17 (4/7 τρίποντα), Γκριν 5 (1), Μ. Μπράουν 15 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κ. Μπράουν