ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Ο ΝτεΡόζαν βγήκε μπροστά για τους Μπουλς, νίκη με 107-94 επί των Γουίζαρντς

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με την φανέλα των Μπουλς
Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με την φανέλα των Μπουλς Ⓒ 2022 AJ MAST/ASSOCIATED PRESS

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν πήρε την κατάσταση στα χέρια του στην τέταρτη περίοδο του αγώνα με τους Γουίζαρντς και σταματώντας στους 32 πόντους οδήγησε τους Μπουλς στην νίκη με 107-94, κρατώντας το Σικάγο στην 5η θέση της Ανατολής.

Οι Μπουλς παλεύουν με νύχια και με δόντια να διατηρηθούν στην πρώτη 6αδα της Ανατολής. Για να τα καταφέρουν, χρειάστηκαν μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν, ο οποίος οδήγησε το Σικάγο στην νίκη με 94-107 επί των Γουίζαρντς μέσα στην Ουάσινγκτον, χάρη στην οποία οι "Ταύροι" παρέμειναν στην 5η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 44-32, έναντι 43-32 των 6ων Ράπτορς.

Ο ΝτεΡόζαν ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους, 14 εκ των οποίων στην 4η περίοδο, στην οποία οι "Ταύροι" έτρεξαν επιμέρους σκορ 32-21, καθαρίζοντας τον αγώνα. Από κοντά τον ακολούθησε και ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 27 πόντους, με τον Ζακ ΛαΒίν να προσθέτει 14 πόντους με μόλις 4/10 σουτ.

Για τους Γουίζαρντς, ο Ρούι Χατσιμούρα είχε 21 πόντους, ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ 20 πόντους και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-28, 46-51, 73-75, 94-107

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Χατσιμουα 21 (2), Κίσπερτ 10 (3/10 σουτ, 1/7 τρίποντα), Πορζίνγκις 14 (6/14 σουτ, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σατοράνσκι 3 (10 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 20 (1) Γκιλ 2, Αβντίγια 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκάφορντ 2, Σμιθ 8, Νέτο

ΜΠΟΥΛΣ: ΝτεΡόζαν 32 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 27 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καρούσο 2, ΛαΒίν 14 (2), Ντοσούμνου 4 (6 ασίστ), Γουίλιαμς 6 (7 ριμπάουντ), Γκριν 9, Τόμπσον 4, Γουάιτ 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ)