NBA

NBA: Μπογκντάνοβιτς και Χέιζ επισκίασαν τον Ντόντσιτς, νίκη των Πίστονς με 131-125 επί των Μάβερικς

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με αντιπαλο τον Λούκα Ντόντσιτς σε αγώνα Πίστονς - Μάβερικς Ⓒ 2022 CARLOS OSORIO/ ASSOCIATED PRESS

Οι Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς και Κίλιαν Χέιζ βρέθηκαν σε σπουδαία βραδιά και οι Πίστονς έκαναν την έκπληξη κόντρα στους Μάβερικς, νικώντας τους με 131-125 στην παράταση, παρά την 35αρα του Λούκα Ντόντσιτς.

Ο Λούκα Ντόντσιτς θύμιζε σε μεγάλο βαθμό... Λούκα Ντόντσιτς. Κόντρα στους - χωρίς Κέιντ Κάνινγκχαμ - Πίστονς όμως αποδείχθηκε ότι αυτό δεν ήταν αρκετό, με το Ντιτρόιτ να κάνει την έκπληξη και να επικρατεί με 131-125 στην παράταση των Μάβερικς.

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 30 πόντους και ο Κίλιαν Χέιζ με 22 πόντους και 8 ασίστ (αλλά και μεγάλα καλάθια στην τέταρτη περίοδο και την παράταση) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τον Μάρβιν Μπάγκλεϊ να προσθέτει 19 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ήταν μία δίκαιη νίκη για τους Πίστονς, που διέλυσαν την άμυνα των Μάβερικς και θα μπορούν να νικήσουν από την κανονική διάρκεια του αγώνα αν δεν τους έπιανε πανικός.

Για τους Μάβερικς, ο Ντόντσιτς είχε 35 πόντους και 10 ασίστ (αλλά κα -13 στο σύστημα +/-), ο Τιμ Χάρνταγουεϊ 26 πόντους και ο Κρίστιαν Γουντ 25 πόντους. Με την άμυνα της ομάδας ωστόσο να μοιάζει με ανοιχτή διάβαση, τίποτα από αυτά δεν είχε σημασία.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-36, 61-60, 99-89, 117-117, 131-125

ΠΙΣΤΟΝΣ: Μπάγκλεϊ 19 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Λίβερς 6 (2), Μπογκντάνοβιτς 30 (5), Στιούαρτ 9 (4/12 σουτ, 1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Χέιζ 22 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Νοξ 2, Μπέι 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντουρέν 11, Τζόζεφ, Άιβι 16 (6/15 σουτ, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπερκς 10 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνι-Σμιθ 6 (2), Χάρνταγουεϊ 26 (6/14 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάουελ 7, Ντίνγουιντι 2 (6 ασίστ), Ντόντσιτς 35 (7/14 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κλέμπερ 10 (2), Μπέρτανς 2, Μπούλοκ 6 (1), Γουντ 25 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκριν 6