ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Μάβερικς - Γουόριορς 100-109: Κάρι και Γουίγκινς οδήγησαν το Γκόλντεν Στέιτ στο 3-0 παρά την 40αρα του Ντόντσιτς

Ο Στεφ Κάρι με την φανέλα των Γουόριορς
Ο Στεφ Κάρι με την φανέλα των Γουόριορς Ⓒ 2022 TONY GUTIERREZ/ ASSOCIATED PRESS

Οι Γουόριορς έδειξαν - ξανά - στους Μάβερικς ποιος είναι το αφεντικό της σειράς και με μπροστάρηδες τους Στεφ Κάρι και Άντριου Γουίγκινς άλωσαν με 109-100 το Ντάλας, κάνοντας το 3-0 στην σειρά. Συγκλονιστικός ο Λούκα Ντόντσιτς με 40 πόντους, αλλά δεν έφτανε.

Οι Γουόριορς απέχουν πλέον μία νίκη από την επιστροφή τους στους τελικούς του NBA έπειτα από τρία χρόνια. Το Γκόλντεν Στέιτ έδειξε ξανά τα δόντια του στους Μάβερικς, άλωσε με 100-109 το Ντάλας στο Game 3 των τελικών της Δύσης και πήρε προβάδισμα με 3-0 στην σειρά. Καμία ομάδα στην ιστορία της λίγκας δεν έχει επιστρέψει από το 0-3.

Ο Στεφ Κάρι με 31 πόντους και 11 ασίστ έδειξε τον δρόμο στους Γουόριορς - που έχασαν πάλι με τραυματισμό τον Ότο Πόρτερ - με τον Άντριου Γουίγκινς να προσθέτει 27 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Κλέι Τόμπσον 19 πόντους (αλλά 6/18 σουτ).

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν ξανά συγκλονιστικός, σταματώντας στους 40 πόντους (21 στην 4η περίοδο), με τον Σπένσερ Ντίνγουιντι να προσθέτει 26 πόντους και τον Τζέιλεν Μπράνσον 20 πόντους. Κανένας αλλος παίκτης της ομάδας όμως δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ με εξαίρεση τον Ντόριαν Φίνι-Σμιθ (9 πόντοι) κανείς άλλος παίκτης δεν είχε πάνω από... 3 πόντους.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε με τους Γουόριορς να παίρνουν νωρίς το πάνω χέρι και να ξεφεύγουν με 14-23. Οι Μάβερικς όμως αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν τούμπα το ματς, περνώντας μπροστά στο σκορ με 42-33 στην δεύτερη περίοδο. Το Γκόλντεν Στέιτ όμως δεν επηρεάστηκε, παρά με ένα σερί 10-0 πέρασε ξανά μπροστά με 42-43, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενο με 47-48. Και, μετά, ήρθε η (νέα) έκρηξη.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στους Γουόριορς, οι οποίοι ξέφυγαν με 56-67 χάρη σε ένα σερί 8-0, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους (64-78). Το Ντάλας προσπάθησε έκτοτε να αντιδράσει και με τον Ντόντσιτς να κουβαλάει την ομάδα του στην τέταρτη περίοδο μείωσε σε 99-104 με 75 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Ένα τρίποντο του Τζόρνταν Πουλ όμως στην επόμενη φάση έκανε το σκορ 99-107 για τους Γουόριορς και κάπου εκεί η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 47-48, 68-78, 100-109

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνι-Σμιθ 9 (2), Μπούλοκ (0/10 σουτ, 0/7 τρίποντα), Πάουελ 3, Μπράνσον 20 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 40 (11/23 σουτ, 4/9 τρίποντα, 14/17 βολές, 11 ριμπάουντ), Κλέμπερ (0/5 τρίποντα), Μπέρτανς 2, Ντίνγουιντι 26 (4/10 τρίποντα), Ντιλικίνα

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 10 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίγκινς 27 (1/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Λούνι 9 (12 ριμπάουντ), Κάρι 31 (5/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Τόμπσον 19 (6/18 σουτ, 3/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πόρτερ 2, Τοσκάνο-Άντερσον, Πουλ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μούντι 1

TAGS ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA NBA ΗΠΑ ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ ΣΤΕΦ ΚΑΡΙ ΛΟΥΚΑ ΝΤΟΝΤΣΙΤΣ