NBA

NBA: Μαγικός Μπράνσον, εκτέλεσε με 43 πόντους τους Πέισερς, νίκη με 121-117 των Νικς και 1-0

©2023 AP PHOTO/SETH WENIG

Με τον Τζέιλεν Μπράνσον να κάνει απίστευτα πράγματα και να σταματάει στους 43 πόντους, οι Νικς λύγισαν με 121-117 τους Πέισερς και έκαναν το 1-0 για τον δεύτερο γύρο των playoffs.

Ο Τζέιλεν Μπράνσον δεν είχε σκοπό να χάσει κόντρα στους Πέισερς. Φρόντισε λοιπόν να πάρει από το χέρι τους Νικς, να τους οδηγήσει σε ανατροπή 9 πόντων στην 4η περίοδο και τελικά στην νίκη με 121-117, με τους Νεοϋορκέζους να προηγούνται έτσι πλέον με 1-0 στην σειρά.

Ο σταρ των γηπεδούχων σταμάτησε στους 43 πόντους (21 εκ των οποίων στην 4η περίοδο) με 14/26 σουτ (1/4 τρίποντα) και 14/14 βολές), σε ένα ακόμα ρεσιτάλ. Από κοντά ακολούθησαν για ακόμα ένα φετινό παιχνίδι στα playoffs ο Ντόντε ΝτιΒιντσένζο με 25 πόντους και ο Τζος Χαρτ με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τους Νικς να παίρνουν συνολικά τους 118 από τους 121 πόντους τους από την βασική τους πεντάδα!

Για τους Πέισερς, ο Μάιλς Τέρνερ είχε 23 πόντους - αλλά ένα μοιραίο λάθος στο φινάλε, όταν υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ πάνω στον ΝτιΒιντσέντζο - με τον Πασκάλ Σιάκαμ να προσθέτει 19 πόντους και τον Τι Τζέι ΜακΚόνελ 18 πόντους, ενώ ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον έμεινε στους 6 πόντους και τις 8 ασίστ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-24, 49-55, 82-87, 121-117

ΝΙΚΣ: Ανουνόμπι 13 (5/14 σουτ, 3/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάρτενσταϊν 13 (1), Μπράνσον 43 (14/26 σουτ, 1/4 τρίποντα, 14/14 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χαρτ 24 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 25 (5/9 τρίποντα), Ατσούα 1, Ρόμπινσον 2, ΜακΜπράιντ

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σιάκαμ 19 (1), Νέσμιθ 12, Τέρνερ 23 (2/6 τρίποντα), Νέμπχαρντ 11 (1), Χαλιμπάρτον 6 (2/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Τόπιν 12 (2), Τζάκσον 8, ΜακΚόνελ 18, Σέπαρντ 8 (2)