NBA

NBA: Μαγικός ΛεΜπρόν Τζέιμς, εκτέλεσε με 39 πόντους τους Σπερς, νίκη με 143-138 των Λέικερς

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με την φανέλα των Λέικερς
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με την φανέλα των Λέικερς Ⓒ 2022 ERIC GAY/ ASSOCIATED PRESS

Με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να διαλύει τα πάντα στο πέρασμά του με 39 πόντους, οι Λέικερς άλωσαν με 143-138 το Σαν Αντόνιο, νικώντας για τρίτη φορά φέτος τους Σπερς.

Οι Λείκερς έχουν πλέον ρεκόρ 7-11, μετρώντας 5 νίκες στα 6 τελευταία παιχνίδια τους. Οι 3 από τις 7 νίκες τους έχουν έρθει κόντρα στους Σπερς, με τελευταία αυτή στο Σαν Αντόνιο, όπου επικράτησαν με 138-143 των "Σπιρουνιών", σε μία βραδιά που ανήκε στον ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Με τον Άντονι Ντέιβις να μένει εκτός λόγω ενοχλήσεων στην δεξιά γάμπα, ο "Βασιλιάς" ανέλαβε δράση και τα διέλυσε όλα, τελειώνοντας τον αγώνα με 39 πόντους με 7/12 τρίποντα και 11 ριμπάουντ, παίρνοντας από το χέρι την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ντένις Σρούντερ με 21 πόντους και ο Λόνι Γουόκερ με 19 πόντους (13 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο) ακολούθησαν τον ΛεΜπρόν σε απόδοση, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και έναν... τσαμπουκά με τον Ζακ Κόλινς έπειτα από ένα αχρείαστα σκληρό φάουλ του σέντερ στην τρίτη περίοδο.

Για τους Σπερς, ο Κέλντον Τζόνσον είχε 26 πόντους (αλλά 10/28 σουτ) και 10 ριμπάουντ, ο Τρε Τζόουνς 23 πόντους και 13 ασίστ και ο Ντέβιν Βάσελ 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-33, 68-70, 97-106, 138-143

ΣΠΕΡΣ: Σότσαν 5 (1), Τζόνσον 26 (10/28 σουτ, 3/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πελτλ 12 (9 ριμπάουντ), Τζόουνς 23 (8 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Βάσελ 20 (6/16 σουτ, 4/9 τρίποντα), Ρόμπι 10 (2), Κόλινς 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), ΜακΝτέρμοτ 15 (6/14 σουτ, 3 τρίποντα), Μπάσι, Λάνγκφορντ 7 (1),Μπράνχαμ 8 (2)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Τζέιμς 39 (7/12 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μπράουν 6, Μπράιαντ 9, Σρούντερ 21 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουόκερ 19 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκέιμπριελ 15 (2), Γουέστμπρουκ 11 (4/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Ριβς 16 (1), Ναν 7 (1)