ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Γιόκιτς και Ρίβερς καθάρισαν τα "δεύτερα" των Νετς, νίκη με 124-118 των Νάγκετς

Ο Νίκολα Γιόκιτς με την φανέλα των Νάγκετς
Ο Νίκολα Γιόκιτς με την φανέλα των Νάγκετς Ⓒ 2022 NATE BILLINGS/ ASSOCIATED PRESS

Οι Νάγκετς τα χρειάστηκαν κόντρα στους - χωρίς Ντουράντ, Χάρντεν και Ίρβινγκ- Νετς στο Μπρούκλιν, αλλά με μπροστάρηδες τους Νίκολα Γιόκιτς και Όστιν Ρίβερς επικράτησαν νίκη με 124-118 και σημείωσαν την 3η σερί νίκη τους.

Οι απουσίες των Κέβιν Ντουραντ (τραυματίας), Τζέιμς Χάρντεν (ξεκούραση) και Καϊρί Ίρβινγκ (ανεμβολίαστος) έκαναν τους Νάγκετς να πιστεύουν ότι θα έχουν εύκολο έργο στο Μπρούκλιν. Τελικά αποδείχθηκε ότι έπρεπε να ιδρώσουν για να πάρουν την νίκη με 118-124.

Το Ντένβερ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 65-54 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να χρειαστεί να ανεβάσει κατακόρυφα στροφές στην τρίτη περίοδο και να πάρει το πάνω χέρι χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 42-26, επικρατώντας τελικά με μεγάλη δυσκολία. Αυτή ωστόσο ήταν η τρίτη σερί νίκη των Νάγκετς, κάτι που είναι και το μόνο που τους ενδιαφέρει.

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ ήταν ο μπροστάρης του Ντένβερ για ακόμα μία φορά, με τον Όστιν Ρίβερς ωστόσο να είναι το κλειδί της νίκης προσφέροντας 25 πόντους (22 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο) με 7/10 τρίποντα και τον Γουίλ Μπάρτον να προσθέτει 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Νετς, ο Καμ Τόμας είχε 25 πόντους, Πάτι Μιλς 21 πόντους και ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-29, 65-54, 91-96, 118-124

ΝΕΤΣ: Τζόνσον 12 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Έντουαρντς 9 (6 ριμπάουντ), Όλντριτζ 18 (7/16 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μιλς 21 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπέμπρι 14, Γκρίφιν 6 (5 ριμπάουντ), Μπράουν, Κάρτερ 13 (4), Τόμας 25 (4)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκριν 6 (7 ριμπάουντ), Γκόρντον 10 (4/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπάρτον 21 (8/20 σουτ, 3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γιόκιτε 26 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μόρις 10, Νιάζι 6, Κάζινς 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμπάσο 2 (6 ασίστ), Ρίβερς 25 (7) Φορμπς 5 (1), Ριντ