NBA

NBA: Δύσκολη νίκη των Κλίπερς με 96-91 επί των Πίστονς στην επιστροφή του Κουάι Λέοναρντ

Ο Κουάι Λέοναρντ σε αγώνα των Κλίπερς με τους Πίστονς
Ο Κουάι Λέοναρντ σε αγώνα των Κλίπερς με τους Πίστονς Ⓒ 2022 RAUL ROMERO JR./ ASSOCIATED PRESS

Ο Κουάι Λέοναρντ επέστρεψε έπειτα από απουσία 12 αγώνων και ήταν - όπως αναμενόταν - σκουριασμένος, αλλά ακόμα κι έτσι οι Κλίπερς βρήκαν τον τρόπο να νικήσουν, έστω και δύσκολα, με 96-91 τους χτυπημένους από τραυματισμούς Πίστονς.

Ο Κουάι Λέοναρντ αγωνίστηκε για πρώτη φορά έπειτα από σχεδόν ένα μήνα και 12 αγώνες απουσίας. Ήταν σκουριασμένος. Σκουριασμένοι φάνηκαν και οι Κλίπερς. Ακόμα κι έτσι, έστω και με το... ζόρι, η ομάδα του Λ.Α νίκησε με 96-91 τους - χωρίς Κάνινγκχαμ και Στιούαρτ - Πίστονς.

Ο Ρέτζι Τζάκσον με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Πολ Τζορτζ και Μάρκους Μόρις να προσθέτουν από 16 πόντους, ενώ ο Λέοναρντ έμεινε στους 6 πόντους με 2/8 σουτ, σε μία βραδιά που οι Κλίπερς βρέθηκαν ακόμα και στο -12. Ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο ωστόσο τους έβαλε ξανά στο ματς, με το Λ.Α να κάνει... όσα χρειαζόταν στην τέταρτη περίοδο για να πάρει την νίκη.

Για τους Πίστονς, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε 26 πόντους και ο ρούκι Τζέιντεν Άιβι 18 πόντους (αλλά με 8/21 σουτ).