EUROCUP

Μπενετόν - Πανελλήνιος 81-85

Σμιθ

Σπουδαία νίκη για τον Πανελλήνιο, που νίκησε 85-81 την Μπενετόν μέσα στο Τρεβίζο

Αγκαλιά με την πρόκριση στα προημιτελικά του Eurocup βρίσκεται ο Πανελλήνιος ο οποίος έφτασε αισίως τις τρεις νίκες στο TOP 16 και πλέον θέλει άλλη μία για να πανηγυρίσει τη μεγάλη του επιτυχία. Καταλυτικός στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα ο Μανόλης Παπαμακάριος με δύο τρίποντα, κορυφαίος για τους νικητές ο Σμιθ με 27 πόντους και πέντε τρίποντα.
Καταπληκτικός και ο Χαραλαμπίδης που σταμάτησε στους 26 πόντους ευστοχώντας σε έξι σουτ από τα 6.25μ. Μεγάλο όπλο για τους Ολυμπιονίκες τα 15/26 τρίποντα που είχαν! Ντεμπούτο έκανε με τον Πανελλήνιο ο Κρις Όουενς που έπαιξε οκτώ λεπτά.

O αγώνας:

Αν και αγωνιζόταν εκτός έδρας, ο Πανελλήνιος μπήκε δυναμικά στο παρκέ και έδειξε ότι ήθελε τη νίκη. Οι "Ολυμπιονίκες" προηγήθηκαν με 6-10, έχοντας πολύ ορεξάτο τον Ντέβιν Σμιθ. Η διαφορά αυξήθηκε στο +6 (14-20) στο 9΄όμως κάποιες βεβιασμένες ενέργειες έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν. Η Μπενετόν άλλωστε έλεγχε και τα ριμπάουντ (8-5) και το προβάδισμα του Πανελληνίου ήταν απόρροια της ευστοχίας του από τα 6.25μ. (3/4 έναντι 2/5). Τελικά το δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους με βραχεία κεφαλή (20-22).

Η συνέχεια, ήταν ακόμα καλύτερη για την ομάδα του Ηλία Ζούρου. Με τους "Ολυμπιονίκες" να σουτάρουν με 66% στα τρίποντα (8/12) και τον Σμιθ να φτάνει τους 18 πόντους στο ημίχρονο, η Μπενετόν περιορίστηκε στο να ακολουθεί στο σκορ. Στο 14΄ο Χαραλαμπίδης έστειλε τη διαφορά στο +8 (23-31) και λίγο αργότερα με νέο τρίποντο έκανε το 27-35. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα, όμως η Μπενετόν παρέμενε μέσα στο ματς πηγαίνοντας σε δεύτερες επιθέσεις (7 επιθετικά ριμπάουντ). Οι Ιταλοί μείωσαν σε 38-40, όμως ο Σμιθ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, διαμορφώνοντας το 38-43 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Μπενετόν μείωσε στον πόντο (44-45) με τον Ρίβερς, όμως ο Πανελλήνιος απάντησε άμεσα με δύο βολές του Χαραλαμπίδη κι ένα λέι απ του Σμιθ (44-49). Στο 24' ο Χαραλαμπίδης έδωσε αέρα έξι πόντων στην ομάδα του (46-52), ούτε και τότε όμως η ομάδα του Ηλία Ζούρου κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, καθώς ο Νιλ μείωσε σε 50-52 ένα λεπτό αργότερα. Το παιχνίδι εξακολούθησε να έχει χαρακτήρα ντέρμπι, με τον Πανελλήνιο να μην ξεφεύγει (52-55, 54-57) και την Μπενετόν να μειώνει αμέσως (54-55, 56-57). Στο 28΄ο Νιλ με δύο εύστοχες βολές έφερε για πρώτη φορά την ομάδα του σε θέση οδηγού (58-57) μετά το 7΄του αγώνα.

Το 58-61 του 30΄ ισοφαρίστηκε σε 61-61 από την Μπενετόν στο ξεκίνημα της δ΄περιόδου, βάζοντας... φωτιά στο ματς. Ο Ηλίας Ζούρος προσπαθούσε με συνεχείς αλλαγές να κρατά την ομάδα του "φρέσκια" κυρίως στην περιφέρεια. Στο 35' ο Χούκιτς χρεώθηκε με αντιαθλητικό, ωστόσο ο Πανελλήνιος δεν το εκμεταλλεύτηκε καθώς ο Βουγιούκας ευστόχησε στη μία από τις βολές και στην επαναφορά ο Σμιθ έκανε λάθος.

Στο 37' ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο έκανε το 70-75 για την ομάδα του, όμως ο Σμιθ ήταν αυτός που της έδωσε πραγματική ανάσα απ' τα 6.25μ. γράφοντας το 70-78. Η Μπενετόν μείωσε σε 71-78 και ο Ηλίας Ζούρος ζήτησε τάιμ άουτ για να δώσει οδηγίες στους παίκτες του. Ο Νιλ με τρίποντο έκανε το 74-79, όμως το ζεστό χέρι του Παπαμακάριου έδωσε διπλή απάντηση από τα 6.25μ. (74-82, 76-85). Από εκεί κι έπειτα, η Μπενετόν δεν προλάβαινε να κάνει τίποτα άλλο παρά να μειώσει στο τελικό 81-85.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-43, 58-61, 81-85

Μπενετόν Τρεβίζο (Γιασμίν Ρέπεσα): Ντε Νικολάο, Κους 11(2), Χούκιτς 2, Ρίβερς 13(2), Νίτσεβιτς 10, Μοτιεγιούνας, Χακέτ 8, Νιλ 25(1), Γουάλας 12.

Πανελλήνιος: (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 11(3), Σμιθ 27(5), Χαραλαμπίδης 26(6), Καλαϊτζής 3(1), Πέτρουλας, Γεωργαλής, Μπλάκνεϊ 5, Βουγιούκας 11, Όστοϊτς 2, Όουενς.

Για τα αναλυτικά στατιστικά της Μπενετόν, πατήστε εδώ

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Πανελληνίου, πατήστε εδώ

Ζούρος: "Πετύχαμε μια ιστορική νίκη"

Σε πελάγη ευτυχίας έπλεε ο Ηλίας Ζούρος αμέσως μετά τη νίκη της ομάδας του επί της Μπενετόν: "Πρώτα απ’ όλα θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου και στους συνεργάτες μου. Πετύχαμε μία ιστορική νίκη απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα και σε μία δύσκολη έδρα.

"Είναι πολύ μεγάλη επιτυχία για το σύλλογο αυτή τη νίκη. Κάναμε αρκετά καλό παιχνίδι αλλά ακόμη δεν έχει τελειώσει τίποτα στον όμιλο. Πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά και να προσπαθούμε κάθε μέρα".