NBA

Μπακς - Νετς 110-99: Θρυλικός Αντετοκούνμπο, κατάπιε ξανά την παρέα του Ντουράντ

AP PHOTO/MORRY GASH

Με ακόμα μία μεγαλειώδη εμφάνιση απέναντι στους Νετς (110-99) συνέχισε στη 10η σεζόν του στο NBA ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (43/14/5/1/3), που ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος και στον τρίτο αγώνα της περιόδου 2022/23.

Έχει εξελιχθεί σε μία από τις σημαντικότερες rivalries της Ανατολικής Περιφέρειας και απ' ότι φαίνεται θα συνεχίσει να μας απασχολεί για πολύ καιρό ακόμα. Μπακς και Νετς έδωσαν ακόμα μία τιτανομαχία τα ξημερώματα της Πέμπτης (27/10) στο Fiserv Forum, μία τιτανομαχία που τα είχε όλα.

Και ένταση και γκρίνια και τεχνικές ποινές και αποβολή και κακό, αλλά και ποιοτικό σε κάποια διαστήματα μπάσκετ, με τους Μπακς να παίρνουν την νίκη (110-99) για το 3-0 στην κανονική περίοδο.

Σε εξωπραγματική κατάσταση κι ας βρίσκεται ακόμη πολύ μακριά από το 100% του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, διέλυσε με επικό, με φαντασμαγορικό, με πειστικό τρόπο την παρέα του Μπεν Σίμονς, του Καϊρί Ίρβινγκ και του Κέβιν Ντουράντ, σκοράροντας κατά ριπάς στην αγαπημένη του τρίτη και στην καθοριστική τέταρτη περίοδο.

Τελείωσε τον αγώνα με 43 πόντους και γέμισε μαγικά τη στατιστική του, έχοντας ως στήριγμα τον καταπληκτικό Μπόμπι Πόρτις, τον βράχο στην άμυνα -και πάνω απ' όλα υγιέστατο φέτος- Μπρουκ Λόπεζ και τον θετικό Τζρου Χόλιντεϊ που τα έδωσε όλα στην άμυνα για να καλύψει την αστοχία του με το παραπάνω.

Τι έκαναν λάθος οι Νετς; Επιτέθηκαν κατά μέτωπο, μέχρι την καρδιά της ρακέτας. Εκεί έπεφταν είτε στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, είτε στον Μπρουκ Λόπεζ που έκανε ξανά πράγματα και θαύματα (έξι μπλοκ) μετά από τις πέντε τάπες απέναντι στους Χιούστον Ρόκετς, με αποτέλεσμα να μείνουν σε χαμηλό ποσοστό στο δίποντο και να μην έχουν απειλή κοντά στο καλάθι. Δεν σούταραν καλά ούτε από την περιφέρεια (7/27 τρίποντα), είδαν τον Μπεν Σίμονς εκτός τόπου και χρόνου σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης και με μόλις δύο παίκτες σε καλή κατάσταση για έναν τόσο έντονο αγώνα, δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς τα ξημερώματα του Σαββάτου (29/10 στις 03:00) με αντίπαλο τους Νιου Γιορκ Νικς στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Δεν είχε εύκολο ξεκίνημα, παρασύρθηκε από το κάκιστο μπάσκετ που παίχθηκε στα πρώτα λεπτά, όμως ο Greek Freak βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνα. Πήρε τα ριμπάουντ, έκοψε σουτ, ήταν ασύλληπτος στην αγαπημένη του τρίτη περίοδο, ήταν απολαυστικός και ασταμάτητος στην τέταρτη.

Τελείωσε το ματς με 43 πόντους, με αποτέλεσμα οι 87 στους τελευταίους δύο αγώνες να είναι οι περισσότεροι που έχει βάλει στην καριέρα του σε διαδοχικές αναμετρήσεις. Πήρε παραμάζωμα τους Νετς όποτε ήθελε και μετά από μόλις τρία ματς, δείχνει να είναι το φαβορί για την κατάκτηση του MVP της κανονικής περιόδου.

σε 38 λεπτά

7-20 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 38-20 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 48-42 οι πόντοι στη ρακέτα, 15-14 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου. Μετά από τρεις αγώνες, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μετράει 1.06 πόντους ανά λεπτό συμμετοχής, αριθμός που είναι πραγματικά βγαλμένος από όνειρο ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι ο Greek Freak σουτάρει σχεδόν με 68%.

Με ένα από τα χειρότερα πεντάλεπτα όλων των εποχών μπήκαν στο ματς οι δύο ομάδες. Οι Μπακς είχαν 3/13 και οι Νετς 3/10 σουτ μέχρι το πρώτο timeout (7-7), το παιχνίδι γινόταν όλο και χειρότερο, μέχρι ο Λόπεζ κι ο Πόρτις να σκοράρουν από ένα τρίποντο για το 18-11 των γηπεδούχων στο ένατο λεπτό. Ο Νας κάλεσε timeout, ο Γιάννης έγραψε το 23-13 με την πρώτη του επέλαση, ο Έντμοντ Σάμνερ κράτησε το Μπρούκλιν όρθιο με διαδοχικά καλάθια με πείσμα και κατά μέτωπο επιθέσεις και το 25-20 της περιόδου ήταν μεν... ευχάριστο, χωρίς ωστόσο να έχουμε δει έστω υποφερτό μπάσκετ από τις δύο ομάδες.

Το ματς συνέχισε να είναι κακό και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Ο'Νιλ έβαλε διαδοχικά τρίποντα, ο Σίμονς είχε καλές δημιουργίες, ο Ίρβινγκ βρήκε ρυθμό μέσω από το ριμπάουντ και οι Νετς πέρασαν μπροστά με 35-34 στο 17', πριν ο Ο'Νιλ βάλει ακόμα δύο μακρινά σουτ για το 43-50.

Ο Ντουράντ είχε χτυπήσει στον ώμο και πονούσε, όμως το Μπρούκλιν είχε περισσότερη ένταση, περισσότερη ενέργεια και με τρίποντο του Γουατανάμπε πήγε και στο +10 (53-43) πριν από το ημίχρονο, στο οποίο οι Μπακς μετρούσαν 4/22 τρίποντα, οκτώ λάθη και πολλές κακές αποφάσεις στο κομμάτι της συνεργασίας και της εκτέλεσης. Οι πόντοι στον αιφνιδιασμό ήταν 2-16 και αυτό πλήγωνε το γόητρο των γηπεδούχων.

Οι Νετς μπήκαν καλά και στο δεύτερο μέρος, με τον Γιάννη να θυμώνει, να παίρνει φάσεις για το 54-62 και τον Άλεν να βάζει το πρώτο του τρίποντο για το 57-62. Ο Αντετοκούνμπο κέρδισε φάουλ από τον Ντουράντ, έβαλε 2/2 βολές, είδε τον KD να κάνει στην επόμενη φάση επιθετικό φάουλ και σκόραρε για το 64-64 στα μέσα της τρίτης, με αποτέλεσμα το ματς να πάρει επιτέλους μια πιο άγρια ομορφιά, με περισσότερη ποιότητα. Η αποβολή του Στιβ Νας, που είχε άδικο όταν ζήτησε επιθετικό φάουλ του Γιάννη στον Μιλς, δεν πλήγωσε τους φιλοξενούμενους και το 78-76 στο φινάλε του δωδεκαλέπτου άφηνε το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Ο Γιάννης άνοιξε την τέταρτη με τρίποντο για το 81-78, έβαλε ακόμα δύο καλάθια για το 88-83 στα επτά λεπτά πριν από το φινάλε, έγραψε και το 90-83 και έβαλε τις βάσεις για την νίκη των Μπακς. Ο Χόλιντεϊ κι ο Αντετοκούνμπο κράτησαν τη διαφορά στους δέκα, με τον Greek Freak να οργιάζει και να καθαρίζει μόνος του το παιχνίδι. Δεν "βλέπει" αυτούς τους Νετς, το έχει αποδείξει και συνεχίζει να είναι ο απόλυτος εφιάλτης τους όχι μόνο στην Ανατολή, αλλά σε όλο το NBA.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 43-55, 78-76, 110-99

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Άλεν 5 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 43 (15/21 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10/14 βολές, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ, 7 λάθη σε 37:52), Λόπεζ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Κάρτερ 2, Χόλιντεϊ 15 (4/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Πόρτις 20 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 26 λεπτά), Μάθιους 7 (2/7 τρίποντα), Χιλ 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νουόρα 3 (1)

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Στιβ Νας): Ντουράντ 33 (9/19 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12/13 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ, 5 λάθη σε 38:52), Ο'Νίλ 12 (4/9 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Κλάξτον 3 (8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ίρβινγκ 27 (9/14 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 9/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Σίμονς 4 (2/7 δίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μιλς, Χάρις 3 (1), Σαρπ 3, Σάμνερ 9 (4/5 δίποντα), Γουατανάμπε 5 (1), Έντουαρντς, Τόμας

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 29/52 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 22/29 βολές, 64 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 μπλοκ, 18 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπρούκλιν Νετς: 27/59 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 24/30 βολές, 50 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 14 λάθη, 24 φάουλ

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΚΕΒΙΝ ΝΤΟΥΡΑΝΤ