NBA

Μπακς - Καβαλίερς 112-104: Ο Αντετοκούνμπο γύρισε και κέρασε για τα γενέθλιά του

2021 AP PHOTO/MORRY GASH

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε 15 πόντους στην τέταρτη περίοδο και την ημέρα των 27ων γενεθλίων του οδήγησε τους Μπακς στην νίκη (112-104) επί των Καβαλίερς. Στο 16-9 το Μιλγουόκι, που διοργάνωσε και την καθιερωμένη πλέον ετήσια Greek Night του.

Το 25ο ματς της κανονικής περιόδου δεν θεωρήθηκε εύκολο πριν από το τζάμπολ και δεν εξελίχθηκε ως τέτοιο μετά από το τζάμπολ για τους Μπακς, που υποδέχθηκαν τα ξημερώματα της Τρίτης (7/12) τους Καβαλίερς και χρειάστηκε να πιεστούν σημαντικά μέχρι να τους λυγίσουν με 112-104 στην ετήσια Greek Night που γίνεται στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι με χορούς και ελληνική μουσική.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γύρισε μετά από απουσία δύο αγώνων (είχε ενοχλήσεις στην δεξιά γάμπα), γέμισε την στατιστική του και ήταν καθοριστικός στις αρχές της τέταρτης περιόδου και προς το φινάλε του ματς, την ημέρα που γιόρτασε τα 27α γενέθλιά του.

Σε 27 λεπτά σκόραρε 27 πόντους (6/16 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/7 βολές) και είχε επίσης 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ, 3 λάθη, 4 φάουλ, με τον Κρις Μίντλετον να ακολουθεί με 21 πόντους και 8 ασίστ και τον Τζρου Χόλιντεϊ να φλερτάει με το triple-double (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα). Βοήθησαν από τον πάγκο ο Κόνατον κι ο Κάζινς, θετικός και ο Τζαβόντε Σμαρτ, εκτός έμειναν οι ΝτιΒιντσέντζο, Οτζελέγε, Λόπεζ για ακόμη ένα βράδυ.

Στο 16-9 οι Μπακς (9-4 εντός και 7-5 εκτός έδρας) που έχουν 11/11 φέτος με την Big-Three τους στο παρκέ, στο 13-12 οι Καβαλίερς (5-7 εντός και 8-5 εκτός έδρας) που πήραν 25 πόντους και 9 ριμπάουντ από τον εξαιρετικό Τζάρετ Άλεν, 20 πόντους και 7 ριμπάουντ από τον Λάουρι Μάρκανεν και πάρα πολλές λύσεις από τους παγκίτες Ρίκι Ρούμπιο (7 πόντοι, 9 ασίστ) - Κέβιν Λοβ (15 πόντοι, 5/11 τρίποντα) για να μείνουν κοντά μέχρι τα τελευταία λεπτά. Αξιόλογη ομάδα, της λείπει φυσικά ο βασικός της πόιντ γκαρντ, ο Κόλιν Σέξτον, θα της λείπει έως το τέλος της σεζόν και αυτή είναι μια απουσία που δεν μπορεί να καλυφθεί εκ των έσω.

Επόμενος αντίπαλος για τους Μπακς οι Χιτ, τα ξημερώματα της Πέμπτης (02:30) στο Μαϊάμι. Στη συνέχεια τα Ελάφια θα ταξιδέψουν στο Χιούστον, στην Νέα Υόρκη και στην Βοστώνη, σε ένα road trip συνολικά τεσσάρων αγώνων.

Με την καλή τους πεντάδα (Χόλιντεϊ, Άλεν, Μίντλετον, Αντετοκούνμπο, Πόρτις) άνοιξαν το ματς οι Μπακς, που είδαν 0/6 σουτ από τους Καβαλίερς στο τρίλεπτο και πήραν νωρίς το προβάδισμα. Δεν το κράτησαν ωστόσο για πολύ. Οι αναπληρωματικοί Ρούμπιο, Οσμάν, Λοβ έκαναν καλή δουλειά για το προσπέρασμα των Καβς (21-20), λίγο πριν "βγει" η περίοδος στην οποία οι γηπεδούχοι μετρούσαν 2/8 τρίποντα και τέσσερα λάθη για τέσσερις ασίστ και οι φιλοξενούμενοι 12 πόντους από τους παγκίτες τους.

Ο άποντος στο πρώτο δωδεκάλεπτο Αντετοκούνμπο έβαλε δύο καλάθια στο ξεκίνημα του δεύτερου, έβαλε και τρίποντο πριν ο Κάζινς καρφώσει μετά από καταπληκτική κίνηση για το 46-36 και βάλει 1/2 βολές για το +11. Το Μιλγουόκι ήταν σταθερά ανώτερο, δεν ήταν όμως όσο αποτελεσματικό ήθελε, είχε 16/30 δίποντα και 6/16 τρίποντα και γι' αυτό δεν ξεμάκρυνε περισσότερο με το 56-50 του ημιχρόνου να δίνει κουράγιο στους Καβαλίερς για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από μια αξιοπρεπή εμφάνιση.

Στο ξεκίνημα του β' μέρους οι Μπακς ισοφάρισαν το μέγιστο προβάδισμά τους στον αγώνα (+11, 63-52 στο 28'), πριν ο Μίντλετον βάλει βολές για το 66-52 και ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα των Καβαλίερς. Με σουτ του Στίβενς και με επί μέρους 2-12 το Κλίβελαντ μείωσε στους τέσσερις, όμως η επιστροφή του Αντετοκούνμπο στο ματς και η συνεργασία του με τον Μάθιους οδήγησαν στο +10 των Ελαφιών στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Καβαλίερς μπήκαν στην τέταρτη με ένα σερί 9-0 για να μαζέψουν ξανά την διαφορά, αυτή τη φορά στον πόντο (88-87), πριν ο Γιάννης βάλει γκολ-φάουλ, συνεχίσει με τρίποντο και βάλει και 2/2 βολές για το 96-89. Όσο κι αν επέμεναν οι φιλοξενούμενοι, τόσο ο Χόλιντεϊ τους έκοβε την φόρα, έβαλε σημαντικό τρίποντο για το 101-96, πριν ο Μίντλετον πάρει την σκυτάλη για δύο καλάθια για το 105-97 και ο Γιάννης σκοράρει από τα έξι μέτρα για το +10 που έκρινε τον αγώνα περίπου τρία λεπτά πριν από το φινάλε.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 56-50, 88-78, 112-104

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 21 (7/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αντετοκούνμπο 27 (6/16 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πόρτις 10 (2/7 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άλεν 6 (2), Χόλιντεϊ 20 (7/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χουντ, Κάζινς 7 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κόνατον 12 (3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάθιους 3 (1), Σμαρτ 6 (3/3 δίποντα)

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Μπίκερσταφ): Μάρκανεν 20 (4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μόμπλι 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Άλεν 25 (10/12 δίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Οκόρο (0/6 σουτ), Γκάρλαντ 10 (3/12 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λοβ 15 (5/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρούμπιο 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Οσμάν 9 (1/8 τρίποντα), Στίβενς 6 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 27/54 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 19/24 βολές, 63 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 15 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Καβαλίερς: 20/44 δίποντα, 15/46 τρίποντα, 19/20 βολές, 44 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη, 17 φάουλ

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ