NBA

Μπακς - Χιτ 123-115: Triple-double ο Αντετοκούνμπο, 7η σερί νίκη το Μιλγουόκι

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κόντρα στους Χιτ
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κόντρα στους Χιτ AP

Σε καταπληκτική κατάσταση οι Μπακς, επικράτησαν με 123-115 των Μαϊάμι Χιτ στο Fiserv Forum και έφτασαν τις επτά συνεχόμενες νίκες. Triple-double ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που μπαίνει ακόμη πιο δυναμικά στη συζήτηση για το βραβείο του MVP.

Η αντιπαλότητα που έχουν δημιουργήσει Μπακς και Χιτ τα τελευταία χρόνια είναι τεράστια και συνεχίστηκε τα ξημερώματα της Κυριακής (5/2) στο Fiserv Forum, με την ομάδα του Μιλγουόκι να παίρνει την νίκη (123-115) και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να γράφει το 32ο triple-double της καριέρας του.

Στο 36-17 ανέβηκαν τα Ελάφια (23-5 εντός και 13-12 εκτός έδρας) που έφτασαν τα επτά σερί θετικά αποτελέσματα πριν βγουν στο δρόμο για εξαιρετικά απαιτητικούς αγώνες στο Πόρτλαντ και στο Λος Άντζελες απέναντι σε Λέικερς και Κλίπερς. Ο Greek Freak ήταν μαγικός, πάτησε το γκάζι όποτε βρήκε χώρους, πάσαρε μαγικά και εκμεταλλεύθηκε τους σουτέρ του, την ώρα που ο Κρις Μίντλετον (24/7/4 σε 21 λεπτά), ο Πατ Κόνατον κι ο Γκρέισον Άλεν έδιναν πολύτιμες λύσεις με την ενέργεια και με την περιφερειακή τους εκτέλεση.

Στο 29-25 έπεσε το Μαϊάμι (17-9 εντός και 12-16 εκτός έδρας) που πιέζεται για να μείνει στην εξάδα της Ανατολής, ώστε να προκριθεί αυτόματα στα playoffs χωρίς να μπει στον... μπελά του Play-In Tournament. Ο Έρικ Σπόλστρα δεν είχε τον Κάιλ Λάουρι, τον Βίκτορ Ολαντίπο και τον Ντάνκαν Ρόμπινσον, ο Τάιλερ Χίρο κι ο Τζίμι Μπάτλερ έπαιξαν με κίνητρο και με αυτοπεποίθηση, στο τέλος όμως νίκησε η καλύτερη ομάδα, αυτή που είναι ούτως ή άλλως καλύτερη στη σεζόν έως τώρα.

Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς του Ντέιμιαν Λίλαρντ τα ξημερώματα της Τρίτης (7/2 στις 05:00).

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Μπήκε στο ματς με επικό τρόπο, με 2/2 βολές, με απίθανη επέλαση και με ασίστ ολόκληρου γηπέδου για το 15-7 της ομάδας του στο τρίτο λεπτό. Είχε 13/4/4 στην πρώτη περίοδο από 4/4 δίποντα και 5/5 βολές, ήταν πιο "ήσυχος" στη δεύτερη, πλησίασε το triple-double στην τρίτη όταν πάσαρε άψογα στα double-teams και το έγραψε νωρίς στην τέταρτη για να βγάλει από το μυαλό του την επίδοση και να αφοσιωθεί στον στόχο. Τον οποίο πέτυχε με ακόμα μία μαγική, με ακόμα μία επιβλητική, με ακόμα μία καταπληκτική εμφάνιση.

σε 36 λεπτά

54-58 οι πόντοι στη ρακέτα, 22-11 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 31-19 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 13-12 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 14-16 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, επτά ισοπαλίες και επτά εναλλαγές είχε το ματς.

Με τον Αντετοκούνμπο να σκοράρει, να μαζεύει τα ριμπάουντ, να επελαύνει και να φτιάχνει τα σουτ για τους γύρω του, οι Μπακς μπήκαν εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκαν με 15-7 μόλις μετά από τρία λεπτά. Κράτησαν ένα καλό προβάδισμα χάρη στο all-around παιχνίδι του ηγέτη τους (13/4/4 στην πρώτη περίοδο) και αν ήταν λίγο πιο αποτελεσματικοί στο περιφερειακό σουτ, θα είχαν ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των οκτώ πόντων (34-26) που κολάκευε το Μαϊάμι.

Οι Χιτ έκαναν καλή προσπάθεια στο ξεκίνημα του δεύτερου δωδεκαλέπτου, όμως ο Γιάννης συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς κι ο Κάρτερ με τρίποντο έγραψε το 48-38 στο 17'. Χίρο και Μπάτλερ ήταν οι δύο που προβλημάτιζαν το Μιλγουόκι, την ώρα που ο Μίντλετον προσπαθούσε να βρει ρυθμό και να παίξει με συνέπεια, σκόραρε με καλή αποτελεσματικότητα, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων δεν λειτουργούσε. Ο Χίρο έφτασε τους 18 πόντους με τρίποντο για το 62-62 του ημιχρόνου και το ματς ισορρόπησε.

Ο Μπάτλερ ήταν ασταμάτητος στο ξεκίνημα του β' μέρους και αυτός έβαλε μπροστά τους Χιτ προς τα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως ο Γιάννης ήταν εκεί για να επιτεθεί και να φτιάξει τα σουτ για τους συμπαίκτες του. Η 8η ασίστ οδήγησε σε τρίποντο του Άλεν για το 85-79, όμως το ντέρμπι συνεχιζόταν και το 94-92 του δωδεκαλέπτου άφηνε υποσχέσεις για θρίλερ.

Ο Αντετοκούνμπο έφτασε τις 10 ασίστ στα 10:17 για το φινάλε, όταν ο Κάρτερ έβαλε τρίποντο για το 99-92, αμέσως μετά πήρε το 10ο ριμπάουντ και στη συνέχεια σκόραρε με γκολ-φάουλ για το 105-99 που κράτησε τους Μπακς σε απόσταση δύο κατοχών. Μίντλετον και Γιάννης έψαξαν τις μεταξύ τους συνεργασίες, τις βρήκαν και τα Ελάφια έφτασαν στην έβδομη συνεχόμενη νίκη τους την οποία υπέγραψε με τρίποντο για το 117-106 ο Χόλιντεϊ στο 45'.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-26, 62-62, 94-92, 123-115

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Κόνατον 14 (4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 35 (13/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9/16 βολές, 15 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ σε 35:58), Λόπεζ 9 (6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Άλεν 19 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 15 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ινγκλς (0/5 τρίποντα), Μάθιους 1, Μίντλετον 24 (9/14 σουτ, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάρτερ 6 (2)

ΜΑΙΑΜΙ ΧΙΤ (Έρικ Σπόλστρα): Μάρτιν 17 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπάτλερ 32 (10/19 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντεμπάγιο 16 (7/15 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίρο 25 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βίνσεντ 7 (1/6 τρίποντα), Ντέντμον, Χάισμιθ 8 (1), Στρους 11 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 32/48 δίποντα, 14/40 τρίποντα, 17/28 βολές, 60 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη, 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μαϊάμι Χιτ: 37/70 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 17/21 βολές, 53 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 7 λάθη, 23 φάουλ