NBA

Μέγας Χάρντεν και 1-2 οι Ρόκετς

AP Photo/Eric Christian Smith AP PHOTO/ERIC CHRISTIAN SMITH

Ο Τζέιμς Χάρντεν έβαλε 41 πόντους, ο Ερικ Γκόρντον πρόσθεσε άλλους 30 και οι Ρόκετς νίκησαν στην παράταση τους Γουόριορς (126-121) του εκπληκτικού Κέβιν Ντουράντ (46 πόντοι), μειώνοντας τη σειρά σε 1-2 (VIDEOS).

Ήταν μία μάχη από την αρχή έως το τέλος. Αυτή τη φορά, πάντως, οι Ρόκετς ήταν αυτοί που χαμογέλασαν. Καλύτερα απ' όλους ο Τζέιμς Χάρντεν. Ο "μούσιας" δεν φάνηκε να επηρεάζεται από τον τραυματισμό στα μάτια του, καθώς πέτυχε 41 πόντους, συμπεριλαμβανομένων και των δύο μεγαλύτερων σουτ στην παράταση, οδηγώντας τους Ρόκετς στη νίκη επί των Γουόριορς με 126-121 στον τρίτο αγώνα της σειράς. Οι "ρουκέτες" μείωσαν έτσι τη σειρά σε 1-2 και έχουν ακόμα παλμό...

Εξαιρετικός ήταν ακόμα και ο Ερικ Γκόρντον, που πέτυχε 30 πόντους και ήταν η διαρκής απειλή στην επίθεση που τόσο πολύ είχε ανάγκη το Χιούστον, το οποίο έκανε ακριβώς ό,τι είχε ζητήσει ο Μάικ Ντ' Αντόνι: κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ (55-35), ελάττωσε τα λάθη του (16) και έπαιξε με επιθετικότητα από την αρχή έως το τέλος. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν γρήγορα το καλό ξεκίνημα των Γουόριορς (6-14 στο 5' και 11-20 στο 8') και προηγήθηκαν με 38-27 στο 16' χάρις σε ένα επιμέρους 27-7.

Οι Ρόκετς διατήρησαν σταθερά ένα προβάδισμα 8-12 πόντων για πολλή ώρα και αντιπαρήλθαν ακόμα και τη νέα μεγαλειώδη εμφάνιση του Κέβιν Ντουράντ, που πέτυχε 46 πόντους και πήρε φωτιά στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Ο "K.D". ήταν ο κύριος υπεύθυνος που το Γκόλντεν Στέιτ ανέτρεψε μία διαφορά 13 πόντων (83-70 στο 33') στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν έκανε ένα προσωπικό σερί 10-0 και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 93-94 στο 38'.

Το φινάλε ήταν συναρπαστικό. Σε κανονική διάρκεια και παράταση. Ο (πολύ καλός πάλι) Άντρε Ιγκουοντάλα έδωσε στους Γουόριορς το προβάδισμα (110-112) με τρίποντο 45,9'' πριν από το τέλος του κανονικού αγώνα, αλλά ο Χάρντεν κέρδισε φάουλ στην επόμενη φάση και ισοφάρισε με 2/2 βολές στα 38,7''. Ο Ντουράντ ήταν άστοχος σε υπό πίεση ενδιάμεσο σουτ και ο Κλέι Τόμπσον έπαιξε καλή άμυνα στον Κρις Πολ στην τελευταία φάση, οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Ρόκετς ξέφυγαν με 124-118 χάρις σε τρίποντο του Χάρντεν με 49'' να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Ντουράντ κέρδισε όμως φάουλ σε τρίποντο αμέσως μετά το τάιμ άουτ και μείωσε γρήγορα το σκορ στη μία κατοχή (124-121). Στο τέλος πάντως οι Γουόριορς παράτησαν ανεξήγητα το ματς, όταν ο Κάρι έχασε ανενόχλητος κάρφωμα και με περισσότερα από 17'' να απομένουν.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-26, 58-49, 91-84, 112-112 (κ.α.), 126-121.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ (Ντ’Αντόνι): Τάκερ 7 (12 ριμπάουντ), Καπέλα 13 (11 ριμπάουντ), Πολ 14 (7 ασίστ), Χάρντεν 41 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκόρντον 30 (7/14 τρίποντα), Νενέ 3, Ρίβερς 8, Γκριν, Σάμπερτ 10.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Γκριν 19 (11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντουράντ 46 (14/31 σουτ, 12/12 βολές, 6 ασίστ), Κάρι 17 (7/23 σουτ), Ιγκουοντάλα 16, Τόμπσον 16 (8 ριμπάουντ), Γερέμπκο, ΜακΚίνι 2, Λούνι 2, Μπόγκουτ, Λίβινγκστον 3.

Photo credits: AP Photo/Eric Christian Smith